Kategorie
Wyposażenie

Jak zadbać o meble balkonowe przed nadejściem zimy?

Gdy promienie słońca przyjemnie przygrzewają, chętnie spędza się czas na balkonie, wykorzystując do tego odpowiednie meble. Po zakończeniu sezonu trzeba jednak właściwie je zabezpieczyć, by bez szwanku dotrwały do wiosny.

Co zrobić, by wyposażenie balkonu nie uległo zniszczeniu w zimie? Kilka wskazówek przedstawimy poniżej.

Różne meble balkonowe, różne metody pielęgnacji

Na balkony trafiają większe i mniejsze zestawy mebli. Mogą to być leżaki, krzesła, wysokie stoły i stoliki kawowe. Wszystko zależy od pomysłu na przestrzeń do rekreacji, a także od dostępnego metrażu.
Wyposażenie produkuje się z różnych materiałów. Do najczęściej wybieranych zaliczają się:

  • drewno,
  • rattan,
  • polipropylen,
  • technorattan.

Wysokiej jakości tworzywa sztuczne są dość proste w pielęgnacji. Najczęściej wymagają tylko oczyszczenia powierzchni po sezonie wodą, ewentualnie z odrobiną detergentu. Można użyć do tego miękkiej szmatki lub gąbki. Po umyciu wystarczy pozostawić je do wyschnięcia. Nie trzeba natomiast martwić się o impregnację – nie jest ona niezbędna.

Inaczej jest w przypadku mebli z drewna i rattanu. Podczas czyszczenia trzeba dbać o to, by nadmiernie nie zamoczyć konstrukcji, gdyż może to grozić trwałym uszkodzeniem mebli. Oprócz tego należy pamiętać o regularnych zabiegach konserwatorskich, wykorzystując właściwe impregnaty – rekomendowane przez producenta.

Zimowanie mebli na balkon – gdzie je przechowywać?

Aby meble dotrwały do kolejnego sezony, trzeba zabezpieczyć je na okres jesienno-zimowy. Konstrukcje z tworzywa, do znalezienia choćby na stronie Bazkar. najczęściej wystarczy okryć pokrowcami, by niepotrzebnie nie zabrudziły się podczas opadów deszczu i śniegu.

A co z meblami z drewna lub rattanu? Powinny być przechowywane w suchym pomieszczeniu, o dobrej wentylacji. Może to być piwnica lub inne pomieszczenie gospodarcze. Można je okryć, by się nie zakurzyły, dbając jednak o to, by zapewnić dostęp powietrza. W innym razie na powierzchni mebli potrafią rozwinąć się grzyby i pleśni.

A co z dodatkami?

Równie ważne jest zadbanie o wszelkie akcesoria balkonowe, zwłaszcza o tekstylia. Poduszki i dywaniki należy wyprać i przed zakończeniem sezonu zmagazynować w domowym wnętrzu, by nie uległy zniszczeniu. Podobnie warto zrobić z ogrodowym parasolem – najlepiej go wyprać i schować w bezpiecznym miejscu. Rośliny doniczkowe całoroczne mogą pozostać na zewnątrz. Delikatniejsze okazy w mniej trwałych doniczkach lepiej natomiast ukryć przed mrozami w mieszkaniu – chyba że dysponuje się zabudowanym balkonem, spełniającym rolę całorocznego ogrodu zimowego.

Odpowiednie zabezpieczenie mebli na balkon

Meble ogrodowe wymagają odpowiedniej pielęgnacji, by przetrwały w dobrej kondycji przez wiele lata. Warto się tym jednak zająć – wówczas strefa relaksu na balkonie stanie się jeszcze wygodniejsza – będzie nas cieszyć i zachwycać również w kolejnych sezonach.