Kategorie
Budowa i materiały Taras

Odwodnienie tarasu ziemnego

Taras ziemny to efektowny i niedrogi sposób na połączenie domu z ogrodem. Planując jego wykonanie warto pomyśleć o odwodnieniu tarasu, a więc systemie odprowadzania wody opadowej i roztopowej. Zapewni on trwałość tarasu ziemnego i estetyczną nawierzchnię wokół niego, bez względu na panujące warunki atmosferyczne.

Taras ziemny sprawia, że komunikacja między domem a ogrodem staje się wyjątkowo płynna i przyjemna. Granica między tymi dwoma przestrzeniami zaciera się. Ten efektowny i niedrogi w wykonaniu taras wymaga jednak odpowiedniej budowy. Na tym etapie warto zadbać o odwodnienie tarasu, zwłaszcza jeśli jego powierzchnia jest dość duża, a nawierzchnia nieprzepuszczalna.

Po co odwodnienie tarasu?

Taras ziemny znajduje się zazwyczaj na tym samym poziomie co okalająca go pozostała nawierzchnia ogrodowa. To bardzo efektowne rozwiązanie, pozwalające zatrzeć granice między domem a ogrodem. Nawierzchnię takiego tarasu wykonuje się często z materiałów nieprzepuszczalnych – zazwyczaj jest to kostka brukowa, płyty betonowe lub kamienne. Konstrukcję tarasu może stanowić również zagłębiona w gruncie płyta betonowa. W takich sytuacjach taras wykańcza się często płytkami ceramicznymi. Wszystkie te nawierzchnie tworzą barierę dla wody opadowej, zapobiegającą jej wnikaniu w głąb. Z tego względu tak wykonany taras, podobnie jak każdy inny powinien mieć uformowany odpowiedni spadek (1-2%) od ściany zewnętrznej budynku ku krawędzi tarasu. Spływająca z tarasu woda trafia do sąsiadującego z nim gruntu – najczęściej porośniętego zadbaną murawą. Aby po ulewnym deszczu nie zamieniła się ona w istne bajoro, warto rozważyć wykonanie odwodnienia tarasu. Zapobiegnie ono przelewaniu się wody opadowej na sąsiadujące z nim nawierzchnie a także podmywaniu podbudowy tarasu przez duże ilości wody wnikające w grunt. Odwodnienie tarasowe odprowadzi wodę opadową z powierzchni tarasu w sposób szybki i sprawny, zapobiegając tym samym zalewaniu pomieszczenia sąsiadującego z tarasem w czasie intensywnych i długotrwałych opadów.

fot. ACO
fot. ACO

Liniowe odwodnienie tarasu

Aby zapewnić sprawne zagospodarowanie i odprowadzanie wody opadowej z dala od budynku, warto postawić na liniowe odwodnienie tarasu. Wykonuje się je z gotowych korytek, które w przypadku tarasu ziemnego umieszcza się na równi z jego nawierzchnią. Gdy taras na gruncie jest nieco podniesiony w stosunku do okalającego go terenu, korytka mogą być umieszczone tuż przy jego krawędzi.
Spływająca z tarasu woda wpływa do korytek, którymi odprowadzana jest dalej na bezpieczną dla budynku i tarasu odległość. Korytka przykrywa się estetycznym rusztem. Zabezpiecza on odwodnienie tarasu przed przedostawaniem się do niego większych zanieczyszczeń, które mogłyby blokować swobodny przepływ wody. Wygląd rusztu (może być on wykonany m.in. ze stali ocynkowanej, stali nierdzewnej czy żeliwa) można bez problemu dopasować do materiału wykończeniowego zastosowanego na tarasie, tak aby idealnie wkomponował się on w otoczenie. Czołowi producenci systemów odwodnień oferują nam również bardzo dyskretne rozwiązania – wąskie korytka szczelinowe. Ich zastosowania sprawia, że odwodnienie tarasu nie rzuca się w oczy, a sam taras zachowuje swą wysoką estetykę. W przypadku takiego rozwiązania korytko ukryte jest pod nawierzchnią, a z nią zrównuje się wąski element odprowadzający wodę odpadową z jego powierzchni.

fot. ACO
fot. ACO

Przeczytaj także: „Efektowne oświetlenie podestu tarasu”

Dodaj komentarz