Dom i taras stają się dwoma nierozłącznymi elementami – praktycznie przy każdym budynku jednorodzinnym projektuje się obecnie tarasy czy balkony. Zanim jednak podejmiemy decyzję dotyczącą rodzaju i lokalizacji naszego łącznika z ogrodem warto sprawdzić, jakie mamy możliwości i z czym wiążą się konkretne rozwiązania. To pierwszy krok do zaprojektowania tarasu, który będzie odpowiadał naszym wymaganiom.
Umiejscowienie i konstrukcja tarasu
O budowie tarasu najlepiej pomyśleć już na etapie projektowania domu zwłaszcza, jeśli ma on mieć konstrukcję betonową i stanowić element budynku wkomponowany w jego bryłę. Taki taras nie musi znajdować się na poziomie parteru, równie dobrze może on powstać na przylegającym do bryły budynku garażu czy na wysuniętej części parterowej domu. Rozwiązanie to jest korzystne w przypadku działek o ograniczonej powierzchni, gdzie budowa tarasu naziemnego odbyłaby się kosztem przydomowej zieleni i funkcjonalności działki. Jego wykonanie w szczególności, gdy znajduje się nad pomieszczeniem ogrzewanym, wymaga wyjątkowej staranności i doświadczenia. Mankamentem takiego rozwiązania może być niewielkie powiązanie tarasu z otoczeniem.
Invalid Displayed Gallery
Jeśli marzy nam się taras, a dom jest już wybudowany najprostszym rozwiązaniem będzie wybór tarasu na gruncie, który powstaje „na sucho”, czyli bez potrzeby wykonywania wylewki betonowej. Sprawdzi się on, jeśli na parterze budynku znajdują się duże przeszklenia prowadzące wprost na działkę (drzwi tarasowe). Zlokalizowany przy nich umożliwi domownikom wyjście na posesję bezpośrednio z salonu, kuchni czy innego pomieszczenia, do którego przylega. Taras na gruncie można oczywiście zlokalizować w dowolnym miejscu, nawet w oderwaniu od budynku. Jeśli jednak pozbawimy się możliwości wyjścia na taras bezpośrednio z domu nie będzie on pełnił funkcji łącznika między przestrzenią domową a ogrodową.
Invalid Displayed Gallery
Innym rozwiązaniem w przypadku istniejących już budynków jest budowa tarasu dostawionego do domu. Aby sięgał do znajdujących się na pewnej wysokości drzwi tarasowych wykonuje się go na słupach (palach) drewnianych bądź betonowych. Dostawiony do budynku może mieć dowolny kształt i wymiary. Wadą tarasu zlokalizowanego na pewnej wysokości jest jednak mniejsze powiązanie z otoczeniem i konieczność wykonania schodów (niekiedy wysokich), umożliwiających przejście na teren działki.
Lokalizacja a kształt tarasu
Na kształt, a także wielkość tarasu w dużej mierze wpływa ukształtowanie bryły budynku. Nie bez znaczenia jest także lokalizacja poszczególnych pomieszczeń w domu – planując miejsce na taras powinniśmy zastanowić się, z którego wnętrza w domu chcemy mieć do niego dostęp.
Taras na piętrze. Jego kształt i wymiary narzuca bryła znajdującego się pod nim fragmentu budynku, np. garażu czy elementu architektonicznego, takiego jak ryzalit. Taras znajdujący się nad całym pomieszczeniem, np. garażem ma najczęściej kształt prostokąta, jego wymiaru odpowiadają obrysowi garażu. Wykonany nad ryzalitem (nazywanym też często mylnie wykuszem) może mieć bardziej zróżnicowany kształt – oprócz tarasów na planie prostokąta można spotkać tarasy oparte na półokręgu czy o kształcie przypominającym wycinek wielokąta – wszystko zależy od formy ryzalitu. Planując wykonanie tarasu na piętrze warto pamiętać, że taka lokalizacja często utrudnia swobodny dostęp do przestrzeni tarasowej wszystkim domownikom. Wynika to z faktu, że na piętrze domu zwykle lokalizuje się sypialnie i pokoje dziecięce – wyjście na tras będzie więc prowadziło z jednego z tych pomieszczeń. Urządzanie spotkań towarzyskich na tarasie, do którego należy przejść przez sypialnię będzie uciążliwe i dla niektórych osób również krępujące. Taki taras będzie miał więc bardziej prywatny charakter.
Invalid Displayed Gallery
Przy jednej ze ścian budynku. To najczęściej spotykane rozwiązanie. Zazwyczaj taki taras lokalizuje się przy bocznej lub tylnej elewacji domu, z dala od ulicy i ciekawskiego wzroku przechodniów. Jego kształt i wymiary mogą być praktycznie dowolne, choć zwykle wykonuje się go na planie prostokąta, półokręgu, przybiera też nierzadko kształt litery T. Gdy powierzchnia działki nie jest duża warto pomyśleć o wykonaniu prostokątnego, wąskiego tarasu, za to przebiegającego wzdłuż całej ściany domu. Możemy zaplanować go przy dowolnym pomieszczeniu domu – dzięki temu może on być połączony z salonem czy kuchnią lub też umożliwiać domownikom wyjście na zewnątrz z dwóch różnych domowych wnętrz – wszystko zależy od naszych potrzeb i możliwości finansowych.
Invalid Displayed Gallery
Przy dwóch ścianach domu. Przyjmuje on często kształt litery L lub prostokąta, gdy znajduje się przy narożu wewnętrznym ścian zewnętrznych domu. Może być łącznikiem z naturą dla dwóch sąsiadujących ze sobą pomieszczeń w domu. Taki taras często wykonuje się przy budynkach o rozczłonkowanej bryle. Ściany domu stanowią często naturalną osłonę przestrzeni tarasowej przed wiatrem. Taras w kształcie litery L pozwala wyodrębnić na nim dwie strefy o różnych funkcjach – na jednym jego „ramieniu” możemy zaplanować przestrzeń stricte wypoczynkową – z leżakami czy hamakiem, na drugiej bardziej praktyczną – np. ze stołem i grillem.
Invalid Displayed Gallery