Taras po latach użytkowania, zwłaszcza jeśli nie został wykonany zgodnie ze sztuką budowlaną, wymaga nierzadko gruntownego remontu. Remont tarasu jest dobrą okazją do zmiany materiału posadzkowego. Zniszczone i opatrzone już płytki możemy wówczas zastąpić deskami tarasowymi i zmienić nasz taras z posadzką ceramiczną na taras drewniany. Jak go wykonać na istniejącej płycie tarasowej?
Taras drewniany – krok 1: przygotowanie podłoża
Zmiana materiału posadzkowego z płytek na deski drewniane wiązać się będzie z podniesieniem poziomu posadzki. Deski mają bowiem większą grubość niż okładzina z płytek (grubość najczęściej stosowanych płytek gresowych wynosi 9-12 mm, podczas gdy deski tarasowe charakteryzują się grubością od 19 do nawet 28 mm). Aby deski nie chłonęły nadmiernie wilgoci z podłoża, a drewno nie ulegało szybkiemu niszczeniu, muszą zostać od niego oddzielone. M.in. z tego względu mocuje się je na legarach o grubości przekraczającej grubość standardowej deski tarasowej. Wysokość całej konstrukcji może więc wynieść nawet około 7-10 cm. W takiej sytuacji ułożenie desek na istniejących płytkach podniosłaby znacznie wysokość tarasu i utrudniło wyjście na tę przestrzeń z wnętrza budynku. Konieczne więc może okazać się skucie istniejącego podłoża.
Deski drewniane zamiast płytek – krok 2: przygotowanie rusztu pod deski tarasowe
Gdy podłoże zostało skute do odpowiedniej wysokości (tak aby po wykończeniu tarasu deski znajdowały się na odpowiednim poziomie względem drzwi tarasowych), można przystąpić do dalszych prac. Na przygotowanym w ten sposób podłożu wykonuje się podbudowę z kruszywa, zagęszcza ją i układa geowłókninę. Kolejny krok to przygotowanie rusztu z legarów drewnianych uprzednio zabezpieczonych przed działaniem niekorzystnych czynników np. olejem do drewna. Legary trzeba ułożyć na stabilnym podłożu – w tym celu możemy skorzystać m.in. z płyt czy bloczków betonowych. Następnie między ułożonymi legarami wysypuje się szuter i układa drugą warstwę legarów przebiegających prostopadle do już zamocowanych (tzw. ruszt krzyżowy). Układane legary wymagają precyzyjnego wypoziomowania.
Taras drewniany – krok 3: przydatne zabezpieczenie
Drewniane deski tarasowe układa się z zachowaniem niewielkich szczelin, umożliwiających swobodną „pracę” drewna. W wyniku jego wysuszania się szczeliny te mogą się nieco powiększać. Po ułożeniu rusztu krzyżowego warto więc naciągnąć na niego siatkę chroniącą drobne przedmioty przed wpadnięciem pod deski.
Taras drewniany – krok 4: układanie desek tarasowych
Na tak przygotowanej konstrukcji można rozpocząć układanie desek tarasowych. Sposób ich układania zależeć będzie od oczekiwanego efektu.
Przeczytaj także: „Taras wolnostojący”