Aby układanie kostki brukowej przebiegało szybko i sprawnie, musimy dobrze się przygotować do prac wykonawczych. Na co zwrócić uwagę wykonując schody na taras z kostki brukowej? Przede wszystkim należy rozsądnie dopasować szerokość stopni do rozmiarów wybranej przez nas kostki, aby w miarę możliwości wyeliminować jej przycinanie. Ważne jest również precyzyjne i stabilne brzegowanie, ponieważ musi utrzymać stopnie na właściwym miejscu, a jednocześnie nie utrudniać chodzenia po schodach. Najlepiej jeśli schody na taras z kostki brukowej zostaną wykonane przez fachowca – ich układanie warto więc powierzyć wykwalifikowanemu brukarzowi. Jeśli sami chcemy pokusić się o ułożenie schodów z kostki brukowej, skonsultujmy przynajmniej swoje obliczenia i plan robót ze specjalistą.
Schody na taras z kostki brukowej – bogaty wybór elementów
Schody z kostki brukowej najlepiej jest wykonać z takiego samego materiału, jaki został użyty na nawierzchnię tarasu czy okalającej go nawierzchni ogrodowej. Obecnie wybór kostki brukowej jak bardzo duży, każdy znajdzie więc produkt odpowiadający swoim oczekiwaniom. Najczęściej wybierany materiał na nawierzchnie i schody tarasowe to kostka betonowa i z kamienia naturalnego.
Kostka betonowa – może imitować kamień, cegłę czy bruk, dostępna jest w wielu kolorach, wielkościach i strukturach. Swoją popularność zawdzięcza przystępnej cenie.
Kostka z kamienia naturalnego – do budowy schodów na taras najczęściej wykorzystuje się granit i bazalt, gdyż są to kamienie twarde, trwałe i nienasiąkają wodą. Często stosowana jest również kostka z wapienia czy piaskowca, jednak schody z nich wykonane muszą być odpowiednio zaimpregnowane.
Do budowy schodów najlepiej wybrać kostkę o grubości 4-6 cm – mniejsze lub większe kostki mogą sprawiać problemy już podczas budowy i późniejszej eksploatacji. Kształt kostki powinien być stosunkowo prosty– specjaliści polecają kwadrat, prostokąt, cegiełkę, kość lub trapez. Kolor kostki na schody najlepiej dopasować do kolorystyki materiału użytego do wykonania nawierzchni tarasowej. Ciekawy efekt uzyskamy również łącząc dwa kolory i posługując się kostkami np. o jaśniejszej lub ciemniejszej barwie do podkreślenia granicy stopni, a więc ich krawędzi.
Schody na taras z kostki – niezbędne materiały
Oprócz kostki brukowej do wybudowania schodów, potrzebne są również elementy brzegowe. Przed zakupem wykonajmy dokładny projekt oraz dokładnie wyliczmy ilość potrzebnego materiału. Najlepiej jest zamówić około 10% więcej kostki i innych elementów, ponieważ dokupienie identycznych materiałów (np. o takim samym odcieniu) może być okazać się później niełatwe.
Schody z kostki brukowej – od czego zacząć?
Nie w każdym miejscu da się ułożyć schody z kostki brukowej. Zanim więc się na nie zdecydujemy i kupimy materiał, poprośmy o radę doświadczonego brukarza. „Fachowym okiem” oceni on możliwości gruntu oraz poradzi, co należy zrobić, by wzmocnić słabe podłoże. Często wystarczy wybrać 20-25 cm wierzchniej warstwy gleby i w takim wykopie wykonać podsypkę piaskowo-cementową. Przy bardzo słabym (piaszczystym) podłożu, należy dodatkowo wykonać podbudowę z suchego betonu, który zagęści i wzmocni grunt pod schody na taras z kostki brukowej.
Schody na taras z kostki brukowej – krok po kroku
Nawet, jeśli układanie schodów powierzymy wykwalifikowanej ekipie, to warto wiedzieć na czym polega proces ich powstawania.
• Prace zaczyna się od wytyczenia sznurkami poszczególnych części schodów. Najpierw układane są elementy brzegowe stopni. Są to nośne części schodów, dlatego muszą być stabilnie zamocowane. Najlepiej i najłatwiej osadza się je na zaprawie murarskiej, suchym lub półsuchym betonie. Podczas układania na bieżąco należy korygować wszelkie niedokładności, w tym szerokość stopnia i prawidłowy poziom.
• Po ułożeniu wszystkich elementów brzegowych, stopnie wypełnia się kostką brukową. Planując schody, warto ustalić taką głębokość stopni, aby były wielokrotnością kostki. W ten sposób uniknie się ich docinania. Każdą kostkę ustawia się ściśle obok siebie i dobija gumowym młotkiem w celu utworzenia równej powierzchni. Można również użyć zwykłego młotka, jednak aby nie zniszczyć powierzchni kostki pod młotek należy podłożyć deskę. Kostki powinny być układane w taki sposób, aby możliwy był odpływ wody opadowej z brukowanej nawierzchni, czyli z niewielkim, np. 1% spadkiem.
• Szczeliny, które powstały pomiędzy kostkami i elementami brzegowymi kilka razy zasypuje się czystym piaskiem płukanym, a następnie zamiata i polewa wodą. Proces ten ma za zadanie dokładnie wypełnić luki między elementami i osadzić w nich piasek tak, by kostki nie były luźne i nie przyczyniały się do rozsypania schodów. Nie należy używać zagęszczarek, ponieważ mogą one uszkodzić powierzchnię.
Przeczytaj także: „Jak wykonać wygodne schody na taras?”