Ze względów praktycznych sztuczna trawa jest rozwiązaniem niezwykle atrakcyjnym. Nie wymaga pielęgnacji jak naturalna, czyli nie trzeba jej nawozić, kosić, grabić i podlewać. Do tego nie wysycha i nie zmienia koloru. W dodatku możemy ją zastosować na każdej nawierzchni i posadzce. Wyjście na balkon lub taras wyłożony trawiastą wykładziną jest o wiele przyjemniejsze, niż stąpanie po zimnej, twardej ceramice.
Właściwości sztucznej trawy
Trawa z tworzywa sztucznego jest obecnie produkowana na krosnach podobnych do wytwarzania dywanów. Pod względem technicznym jest o wiele trwalsza i efektowniejsza niż produkowana dawniej. Sztuczna trawa jest odporna na zmienne warunki atmosferyczne, nie niszczy jej mróz ani silne słońce. W dodatku nie płowieje dzięki odporności na promieniowanie UV. Umieszczona w miejscu zacienionym oraz wystawiona na światło słoneczne, pod względem barwy wygląda jednakowo. Sztuczna trawa jest też odporna na wycieranie, zwłaszcza pochodząca od atestowanego producenta, dającego na produkt długą gwarancję. Doskonale przepuszcza wodę, co ma znaczenie na balkonie i tarasie. Aby utrzymywać ją w czystości wystarczy przepłukać wodą lub oczyścić odkurzaczem – jeśli na nasz taras spada dużo liści i fragmentów roślin warto wykorzystać w tym celu odkurzacz ogrodowy.
Rodzaje sztucznych traw
Obecnie produkowane wykładziny sztucznej trawy mogą mieć różną grubość i wysokość źdźbeł, a co za tym idzie – wagę. Jeśli wolimy bardziej miękką sztuczną trawę, powinniśmy zdecydować się na wyższe włosie. Niektóre materiały kształtem przypominają naturalną trawę, dziko rosnącą, o różnym przebarwieniu, imitującym naturalną kolorystykę. Inne sztuczne trawy sprawiają wrażenie świeżo skoszonego trawnika. Występują w odcieniach świeżej zieleni, po głęboką butelkową. Dla amatorów oryginalnych rozwiązań są też sztuczne trawy w kolorze żółtym, słomkowym a nawet niebieskim, czerwonym, czarnym oraz białym.
Jak ułożyć sztuczną trawę na tarasie i balkonie?
Dawniej sztuczną trawę należało zasypać piaskiem, by dobrze przylegała do gruntu lub posadzki. Przez to jej czyszczenie i konserwacja były uciążliwe. Obecnie produkowana sztuczna trawa nie wymaga takich czynności. Kupując wykładzinę musimy znać powierzchnię balkonu lub tarasu, którą chcemy przykryć sztuczną trawą. Produkt dostępny jest w rulonach, należy więc przyciąć go na wymiar. Niektóre firmy sprzedające sztuczną trawę oferują usługę docinania oraz układania w domu klienta. Do łączenia arkuszy stosuje się pasy fizeliny. Aby trawa nie zmieniała swego położenia, nie przesuwała się na powierzchni posadzki, należy ją przykleić klejem. Odpowiedni będzie preparat poliuretanowy, dwuskładnikowy, specjalistyczny do przymocowania sztucznej trawy.