Norwegia to kraj pejzaży: bezmiernej natury, nieskalanej przyrody, majestatycznych gór, głębokich fiordów, skalistych wybrzeży. Mieszkańcy, czując się częścią tej przyrody przejawiają wobec niej ogromny szacunek, co wyraża się w sposobie i estetyce budownictwa. Zarówno w Skandynawii, jak i w Norwegii dominuje budownictwo drewniane, dlatego tarasy i balkony stanowią przeważnie integralną, spójną kompozycyjnie część bryły domu. Współgrają z elewacją domu, zarówno poprzez ułożenie desek jak i nadaną im kolorystykę, czyniąc dom malowniczym i harmonijnym. Jak zaaranżować taras w stylu skandynawskim?
Taras norweski na poziomach
Położenie w terenie górzystym powoduje, iż kondygnacje domu pojawiają się na różnych poziomach i tak też usytuowane są tarasy w stylu skandynawskim – często jeden dom ma ich dwa, trzy, na różnych wysokościach. Tarasy i balkony na wyższych kondygnacjach oparte na drewnianych słupach okolone są zwykle drewnianą balustradą z desek o podobnej co okładzina elewacyjna i deski tarasowe szerokości. Sprawiają wrażenie solidnych, mocno scalonych z domem. Taras w stylu skandynawskim na gruncie, stanowiący zwykle podest oparte na legarach i na naturalnym podłożu jest na ogół otwarty, płot jest zwykle niepotrzebny, naturalne skały, murki wykonane z kamieni, świerkowe lub buczynowe żywopłoty okalają posesje, a także wytyczają granice tarasów – płynnie łączą się one z trawnikiem, wypłaszczeniem skały lub kamienną podsypką. Wykorzystanie naturalnego ukształtowania terenu, rodzimego i ogólnie dostępnego surowca sprawia, że na tarasie norweskim czuje się bliskość natury, a posesja jest elementem przepięknej otaczającej przyrody.
Invalid Displayed Gallery
Tradycyjny wiejski romantyzm
Kolory elewacji w Norwegii są zwykle uwarunkowane regionalnie. Na północy spotkamy głównie domy czerwone, wokół fiordów białe, a w górach, (szczególnie domy letnie) czarne i brązowe. Tradycjonalizm sprawia, że widać na każdym kroku nawiązania do folkloru, klimatu sielskiego, rustykalnego. Taras w stylu skandynawskim wpisuje się w ten kanon, choć jest oszczędny w formie to spotkamy na nim koszyki z kwiatami, chruściane wianki, tradycyjne (niepowtarzalne) latarenki na świeczki. Mimo, iż elewacje domów i tarasy norweskie konserwuje się regularnie malując odporną na tak trudne warunki klimatyczne (słona woda, wiatr, mróz) bejcą, kocha się tu też naturalną patynę drewna iglastego dającą (często pięknie komponującą się z dodatkami) siwość.
Nowoczesny design na tarasie norweskim
Skandynawskie budownictwo nowoczesne uchodzi za jedno z najbardziej designerskich. Drewno wygląda doskonale w zestawieniu z prostotą konstrukcji, ekranowymi oknami, skośnymi, nierównomiernymi połaciami dachów. Taras w stylu skandynawskim pojawia się w takich domach zwykle na dolnych kondygnacjach i stanowi kompletny przejaw minimalizmu. Zwykle jest to niczym nieograniczony podest, którego podstawowy walor to charakterystyczne długie, proste linie desek. Na tarasach norweskich brakuje ozdobników, pojawiają się jedynie często równie surowe meble drewniane lub aluminiowe.
Invalid Displayed Gallery