Kategorie
Budowa i materiały Taras

Taras ziemny

Najbardziej naturalny i efektowny z tarasów to taras ziemny. Choć wygląda jak przedłużenie ogrodu, w rzeczywistości wymaga odpowiedniego przygotowania.

Jego atrakcyjna forma pozwala na wkroczenie natury do wnętrza domu. Taras ziemny łączy z otoczeniem i pozwala na to, by ogród graniczył z budynkiem w bezpośredniej linii. Jeśli cenimy walory przyrody, wato zdecydować się na ten ekologiczny wariant.

Specyfika tarasu ziemnego

Dzięki jego formie możemy powiedzieć, że zaciera się granica wnętrza i otoczenia a to dlatego, że taras ziemny powstaje z naturalnych surowców lub roślinności występujących zwykle w ogrodzie. W zależności od tego, czy lubimy wypoczywać na trawie, czy cenimy dobrze przepuszczalny, czyli nie zatrzymujący wody surowiec, możemy zdecydować się na żwirowe, kamienne lub trawiaste wykończenie tarasu ziemnego. Dobrze wykonany będzie cieszył nas przez lata a jego naturalny urok pozwoli na przenikanie się tarasu z przyrodą naszego ogrodu.

Taras ziemny: wykonanie

Taras ziemny buduje się bezpośrednio na gruncie posesji. Aby zasiać trawę należy nawieźć żyznej ziemi. Również z ziemi musi być podsypka pod żwir lub drobne kamienie. Jednak gdy nasz rodzimy grunt jest piaszczysty, będzie wymagał utwardzenia zanim go nawieziemy. To samo tyczy się glinianego lub iłowego podłoża. Istnieje wówczas niebezpieczeństwo rozmycia się tarasu ziemnego w czasie silnych opadów. Aby temu zapobiec należy ustabilizować podłoże przez jego zagęszczenie. Jeśli dom ma wysoki cokół należy nawieźć wystarczająco dużo ziemi, by stworzyć skarpę. Nasyp musi kończyć się poniżej progu drzwi budynku. Jeśli jest wysoki niezbędne będą murki oporowe lub palisady drewniane, ograniczające osuwanie się gruntu. Od elewacji w stronę ogrodu należy uformować lekki spadek umożliwiający odprowadzenie nadmiaru wody. Przed osuwaniem się podłoża tarasu ziemnego może też zabezpieczyć warstwa geowłókniny ułożonej na rodzimym gruncie. Zapobiegnie to również przenikaniu się warstw nasypu. Po nawiezieniu ziemi można wysiać trawę, ale dopiero gdy urośnie zwiąże dodatkowo taras ziemny systemem korzeniowym i wówczas będzie można zacząć z niego korzystać. Aby wysypać taras żwirem lub drobnymi otoczakami należy wykonać wokół tarasu ziemnego obrzeże z krawężników.

Taras ziemny: pielęgnacja

Taras trawiasty wymaga czułej opieki. Warto wysiać na nim trawę odporną na wycieranie – najlepsza będzie mieszanka traw wykorzystywana na boiskach piłkarskich. Tak jak zwykły trawnik będzie wymagał regularnego koszenia i podlewania. Przyda się również nawożenie. Place wydeptanej trawy warto uzupełniać nasionami służącymi do reperacji trawników. Warto też używać na tarasie ziemnym preparatów odchwaszczających. Dla ceniących szybki efekt można zdecydować się na trawę z rolki, czyli gotową wyhodowaną na plantacji. Może być to trawa na folii, dzięki czemu zachowuje pełną, nieuszkodzoną masę korzeniową lub odcinana od gruntu. Rozłożona na usypanej warstwie ziemi, da natychmiastowy efekt dorodnego trawnika.

Dodaj komentarz