Wytyczenie drogi prowadzącej na taras, zależy od kształtu pomieszczenia. Dobrze projektuje się wnętrza prostokątne, np. w kształcie litery L, wówczas funkcjonalne zakątki nie kolidują z wyjściem na taras. W pokoju o kształcie wydłużonego prostokąta, wejście do niego i wyjście na taras umieszcza się na przeciwległych ścianach krótszych boków, dzięki temu trakt komunikacyjny i oś widokowa pokrywają się. Umieszczenie wejścia pośrodku dłuższego boku jest dobrym rozwiązaniem, gdy droga na taras będzie wypadała na wprost wejścia do salonu. Pozwala to na funkcjonalne przedzielenie pokoju na dwie części.
Komfortowe drzwi na taras
Atuty wizualne drzwi na taras są niezwykle ważne, jednak decydującym argumentem przemawiającym za wyborem konkretnego modelu powinna być funkcjonalność i dopasowanie do potrzeb wynikających z aranżacji wnętrza i konstrukcji tarasu. Skrzydło lub skrzydła drzwi będących wyjściem na taras powinny być łatwe w obsłudze, nie za ciężkie i o powierzchni nie kolidującej z aranżacją wnętrza oraz komunikacją w domu. Jeśli nie mamy zbyt dużo miejsca na ich rozwarcie, można pomyśleć o drzwiach dzielonych. Dobrym rozwiązaniem przy niewielkich powierzchniach jest zastosowanie drzwi przesuwnych oraz składanych. Dobry system pozwoli na łatwe otwarcie, jednym ruchem. Dzięki temu zaoszczędzimy przestrzeń i zyskamy szerokie wyjście na taras. Takie rozwiązania pozwalają również na łatwe zamykanie oraz otwieranie drzwi od strony ogrodu. W drzwiach rozwieralnych jest to niemożliwe, chyba że zdecydujemy się na zamontowanie zatrzasku balkonowego. Wówczas lekkie popchnięcie drzwi tarasowych do środka odblokowuje je, pod warunkiem, że wewnątrz klamka nie jest przestawiona. Dużym ułatwieniem komunikacyjnym jest rozwiązanie bezprogowe lub z niskim progiem. Dzięki temu zmniejszamy niebezpieczeństwo potknięć. Niski próg w wyjściu na taras możemy mieć przy drzwiach rozwieralnych, przesuwnych i uchylno-rozwieralnych
Wyjście na taras – kontakt z otoczeniem
Przez formę naszego przeszklenia i jego profile, świat za oknem jest w specyficzny sposób kadrowany. Dzięki temu możemy obserwować oraz cieszyć się krajobrazem przenikającym do wnętrza, tworzącym formę naturalnego obrazu. Dlatego ważne jest wyeksponowanie największej powierzchni tafli szklanych w naszym domu, jakim jest niewątpliwie wyjście na taras. Dodatkowo, jest to główne źródło światła naturalnego, jakie doświetla i ogrzewa dom. W podłużnym salonie dobrze jest umieścić drzwi balkonowe na krótszym boku, wówczas światło zewnętrzne oświetli większą część pomieszczenia. Umiejscowienie na dłuższej ścianie utworzy wyraźne strefy światła i cienia. Jeśli planujemy więcej przeszkleń niż same drzwi tarasowe, warto rozmieścić je na różnych ścianach, wówczas w pokoju będzie jasno. Choć efektownie wyglądają okna ze szprosami, pamiętajmy, że zabierają one dużą ilość światła. Dlatego sprawdzą się jedynie przy dużych przeszkleniach. Drzwi tarasowe najczęściej są projektowane od zachodu lub południa. Dzięki temu możemy cieszyć się światłem i ciepłem słonecznym przez dłuższą część dnia. W upalne lato może to jednak przeszkadzać, dlatego warto zdecydować się na rozwijaną lub składaną markizę lub rolety. Doskonale sprawdzą się też żaluzje, czy zasłony. Okienne przesłony przydadzą się też w ciągu całego roku, gdyż duże przeszklenia późniejszym wieczorem i w nocy mogą budzić niepokój oraz burzyć intymność.
Droga na taras
Istotnym elementem jest rodzaj posadzki na jaki zdecydujemy się na trakcie prowadzącym na taras. Jest on mocno wyeksponowany oraz wyraźnie oświetlony, w związku z tym warto pomyśleć by był reprezentacyjny. Równie istotna jest jego funkcjonalność – wracając z ogrodu często wnosi się zanieczyszczenia na butach. Toteż sprawdzą się posadzki trwałe, czyli kamienne, ceramiczne lub z twardego drewna. Bardzo efektowne jest zastosowanie tego samego materiału w pokoju i na tarasie. Wówczas w naturalny sposób zaciera się granica między domem a ogrodem. Do zastosowania na zewnątrz nadają płytki ceramiczne IV lub V klasy ścieralności, o twardości powyżej 6, mrozoodporne, antypoślizgowe, o nasiąkliwości poniżej 3%. Może to być gres, cotto i klinkier czy mrozoodporna terakota. Z kolei zastosowane na tarasie drewno musi mieć wysoką odporność na wilgoć. Sprawdzą się zatem egzotyczne gatunki, takie jak tek, merbau oraz iroko. Dobrym rozwiązaniem jest nieporowaty i nienasiąkliwy kamień: sjenit, łupek, bazalt i granit. Ujednolicenie posadzek może sprawić, że przestrzeń tarasu i ogrodu powiększy optycznie powierzchnię mieszkalną.