Szkodliwe warunki atmosferyczne wpływają bezpośrednio na trwałość drewna na tarasie, które może pękać. W szczeliny drewna wkrada się wilgoć, która sprzyja rozwojowi chorób. W połączeniu z silnym nasłonecznieniem powodują rozkład tkanki. W wypaczonym i pełnym szczelin drewnie lęgną się owady, których larwy żywią się miazgą. Wilgotne środowisko sprzyja też rozwojowi glonów, pleśni i innych grzybów. Konserwacja drewna na tarasie jest więc niezbędna.
Olejowanie drewna na tarasie
Pierwszym ważnym zabiegiem, który zabezpieczy drewno na tarasie jest olejowanie. Warto to zrobić od razu po montażu tarasu, a następnie raz lub dwa razy do roku, zależnie od potrzeb. Olejowanie drewna na tarasie zapobiega jego starzeniu się, które jest procesem naturalnym, a także pomaga zachować naturalny kolor drewna. Aktualnie oferta olejów do drewna jest bardzo szeroka. Można wybrać środki bezbarwne, a także zmieniające kolor, np. imitujące odcienie drewna egzotycznego.
Lakierobejce do zabezpieczenia drewna
Innym rozwiązaniem są lakierobejce, które nadają drewnu wybrany kolor. Umożliwia to dopasowanie barwy tarasu do barwy desek elewacyjnych. Warto jednak pamiętać, że lakierobejce zazwyczaj nie są odporne na ścieranie, dlatego chcąc uniknąć wytarć warto zastosować lakier przeznaczony do podłóg zewnętrznych – np. okrętowy. Warto pamiętać także o tym, że lakier z czasem zaczyna się łuszczyć, szczególnie w miejscach, które nie znajdują się pod zadaszeniem. Niestety okresowa konserwacja drewna na tarasie oznacza konieczność usunięcia poprzedniej warstwy przed położeniem nowej, dlatego warto rozważyć olejowanie, ponieważ nie wiąże się ono z koniecznością usuwania starej powłoki. Należy pamiętać także, że drewno o niższej trwałości niezależnie od wyboru preparatu do zabezpieczenia drewna na tarasie trzeba pokryć impregnatem. Do najskuteczniejszych sposobów należy impregnacja metodą ciśnieniową, a w warunkach domowych prostszym sposobem jest nanoszenie środka pędzlem lub kąpiel – zależnie od zaleceń producenta.
Invalid Displayed Gallery