Metalowe, drewniane oraz betonowe balustrady na tarasy i balkony

Balustrady są elementem na elewacji, który nie tylko osłania balkon lub taras, ale także stanowi element dekoracyjny. Z tego względu balustrady na taras i balkon powinny być dopasowane stylem do budynku.

drewniana balustrada tarasu współgra z drewnianą elewacją domu

Taras z drewna - świerkowe drewno na tarasie nada mu ciepły, słoneczny charakter. Fot. Fotolia.com

Do domów o tradycyjnej architekturze najbardziej odpowiednie balustrady na tarasy i balkony to te wykonane z naturalnych lub znanych od stuleci materiałów.

Balustrady drewniane

W domach w stylu regionalnym balustradę tarasu często wykonuje się z drewna podobnie jak podbitkę oraz słupy podtrzymujące część poddasza. Pionowe elementy balustrady mogą mieć dekoracyjny kształt typowy dla sztachet płotu, co tworzy sielski klimat tarasu.
Z oknami podzielonymi szprosami dobrze komponuje się balustrada z geometrycznymi wzorami. Warto zwrócić uwagę na kolor drewna – np. ciepły kolor drewna balustrady, stolarki okiennej, podbitki oraz płyty balkonowej w interesujący sposób kontrastuje z zimną szarością dachu i czystą bielą ścian. Ciekawy efekt może dać nie tylko kontrastowe połączenie kolorów, ale także materiałów. Miodowe drewno zastosowane do konstrukcji balustrady balkonu może ciekawie wyglądać w połączeniu z innym tradycyjnym materiałem – np. kamienną okładziną na ścianach domu. Jeżeli do wykonania ogrodzenia wykorzystamy te same materiały, nada to spójny charakter posesji.

Betonowe balustrady na taras i balkon

Balkony z betonowymi balustradami zazwyczaj spotykamy w domach w stylu dworkowym, zarówno zabytkowych jak i budowanych współcześnie. Są one nieodłącznym elementem typowych dla takiej architektury kolumnowych ganków. Kolorystyka i pionowe podziały elementów balustrady mogą powtarzać układ słupów podpierających balkon. Często w domach o tradycyjnej architekturze stosuje się proste geometryczne formy.
Forma balustrady balkonu często jest zależna od kształtu balkonu i podtrzymujących go słupów, a także okna rozetowego oraz dachu. Jeżeli balkon jest półokrągły, balustradę w takim kształcie można wykonać wyłącznie z pionowych elementów. Nie sprawdzi się także wypełnienie z elementów o dużej powierzchni, ponieważ trzeba byłoby użyć innego materiału. Tralki mają tutaj nie tylko uzasadnienie stylistyczne.

Balustrady metalowe

Kształt żeliwnej balustrady na tarasu i balkon powinien nawiązywać do kształtu okna. Do linii łukowego okna pasuje balustrada w półokrągłym kształcie. Ciepłe kolory i gięte linie ocieplają dom. Identyczna ozdobna metalowa balustrada balkonu i schodów zewnętrznych nadaje spójny i pasujący do stylu domu charakter detali architektonicznych. Kiedy wiązanie szczytu, drzwi zewnętrzne i kolumny przy wejściu są utrzymane w tym samym stylu, nadaje to dodatkowo dekoracyjny charakter.
W miejskiej dzielnicy willowej balustrada z wygiętych łukowo pionowych elementów może być dyskretnym uzupełnieniem eleganckiej elewacji domu. Zestawienie bieli boniowanych ścian i stolarki okiennej z czernią balustrady nadaje domowi prestiżowy charakter.

Lubię to 11
Obrazek profilowy

redakcja taras-balkon.pl

redakcja@taras-balkon.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


− jeden = 8

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>