Projektowanie tarasu. Projekt tarasu - cena

Planując budowę tarasu dochodzimy do momentu podejmowania decyzji: czy projekt tarasu powierzyć profesjonalistom czy też samodzielnie stworzyć indywidualną wizję architektoniczną. Jeśli nie jesteśmy pewni własnej wiedzy i nie wierzymy w swoje możliwości, lepiej pozostać przy pierwszym rozwiązaniu.

fot. Fotolia.com

fot. Fotolia.com

Zlecenie wykonania projektu tarasu odciąży nas i odejmie wiele koniecznych do wykonania prac związanych z koncepcją, wymiarami, wykończeniem oraz zagospodarowaniem. Musimy jedynie wiedzieć, jaki w zarysie ma być nasz przyszły taras i dokonać kilku wyborów spośród przedstawianej nam oferty.

Wybór projektanta

Decyzja o zleceniu wykonania projektu tarasu firmie specjalistycznej stawia nas przed kolejnym wyborem, czyli wyselekcjonowaniem z szerokiej oferty rynkowej profesjonalnego studia zajmującego się architekturą ogrodową. Najlepiej, jeśli będzie to firma oferująca równocześnie projektowanie tarasu oraz jego wykonawstwo. Dzięki temu uzyskamy kompleksową usługę, co również może mieć wpływ na niższy koszt całej inwestycji. Niejednokrotnie obsługa całościowa niesie ze sobą wiele bonusów i darmowych porad a prace wykonawcze przebiegają bez niespodzianek oraz rozczarowań.

Jeśli planujemy prosty i nieskomplikowany pod względem technicznym taras, wystarczy nam projekt budowlany (powstały według naszego pomysłu) dla Urzędu Gminy i jako sama dokumentacja nieruchomości, który wykona każde biuro projektowe. Aby zamówić taki projekt tarasu warto wówczas poszukać niedrogiego architekta. Przy większej lub bardziej skomplikowanej inwestycji należy przeanalizować dokładnie oferty projektantów, najlepiej reklamujących się wizualizacjami wykonanych przez siebie projektów. Dobrze jest również sprawdzić opinie klientów, którzy skorzystali z ich usług i zrealizowali zamówiony uprzednio projekt tarasu.

Projekt tarasu – koszty i zyski

Wykonanie projektu tarasu, jak każda usługa, będzie wiązało się z kosztami. Niektóre firmy wizytę wstępną, czyli wizję lokalną oferują gratis. W jej ramach możemy przedstawić nasze ogólne oczekiwania dotyczące projektu tarasu i bezpłatnie uzyskać informację o możliwym do wykonania w danym miejscu tarasie, zdjęcie wymiarów oraz wycenę. Firmy zajmujące się kompleksowo projektowaniem tarasów i ich wykonawstwem sporządzą kosztorys obu prac, często bezkosztowo. Jednakże na naszym rynku usługowym możemy znaleźć również wykonawców liczących sobie np. 1 zł/km za sam jednorazowy przyjazd do klienta a poradę techniczną uzyskamy od nich za ok. 100 zł. Zasadniczy projekt tarasu także osiąga różną cenę, w zależności od danego wykonawcy. Najtańsze oferty możemy znaleźć w internecie, gdzie projekt tarasu wyceniany jest w zależności od powierzchni planowanego tarasu, i tak za 1 m2 możemy zapłacić od kilku do około 30 złotych. Droższe propozycje to 120 zł/m2. Projekty tarasów średniej wielkości przy budynku w zabudowie jednorodzinnej lub szeregowej możemy zamówić średnio za około 500-1500 zł. Niektórzy projektanci oferują niższe ceny od 300 zł, ale można też spotkać się z wyceną osiągającą 10 000 zł i więcej – wszystko zależy od wielkości i standardu przyszłego tarasu. Koszt wzrasta wraz też ze stopniem skomplikowania konstrukcji (np. taras na słupach, na grząskim terenie lub na wodzie). Najmniej zapłacimy za projekt aranżacji gotowego tarasu, w tym wykończenia, planu małej architektury, zieleni itd.

Decydując się na pełną ofertę kompleksowo działającego wykonawcy, spadają z naszych barków liczne obowiązki i obciążenia. W ramach rozszerzonej usługi uzyskujemy:

- konsultację projektową

- zdjęcie wymiarów

- wstępną koncepcję wraz z wizualizacją zagospodarowania terenu (może być komputerowa w 3D) lub kilka wersji projektu do wyboru

- wielokrotne poprawki w projekcie uwzględniające uwagi inwestora, aż do uzyskania spójnej wersji ostatecznej

- kosztorys projektu

- rysunek techniczny, wraz z opisem

- projekt tarasu wykonawczy zawierający plany konstrukcyjne, wykończeniowe, w tym nawierzchniowe, rozmieszczenie małej architektury oraz nasadzeń roślinnych (wraz ze zdjęciami wybranych gatunków i ich pełnymi nazwami), instalację oświetleniową i ewentualnie nawadniającą

- kosztorys wykonawczy

- zalecenia konserwatorskie tarasu i pielęgnacyjne roślin

- pomoc w uzyskaniu wszystkich pozwoleń i dokumentów niezbędnych do rozpoczęcia robót

- wykonanie: budowa, wykończenie, roślinność.

Projekt tarasu od zaraz

Jeśli koszty biura architektonicznego nas przerastają, istnieje również możliwość wyboru tańszego rozwiązania, czyli gotowego projektu tarasu. Niektóre firmy wykonawcze oferują je już za darmo. Wystarczy pobrać rysunek ze strony internetowej. Najczęściej ograniczone są do wizualizacji wykończenia oraz aranżacji. Choć niesie to ze sobą pewne ograniczenia i nie każdy projekt tarasu będzie pasował do naszego domu, jednak jest to rozwiązanie najbardziej ekonomiczne, a jednocześnie najszybsze.

 

Lubię to 27
Obrazek profilowy

redakcja taras-balkon.pl

redakcja@taras-balkon.pl

Komentarze: 1

  1. Arletta

    Na swoim przykładzie zachęcam do współpracy z projektantem.

    24.06.2014 o 14:52

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


dziewięć − 1 =

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>