Przechowywanie mebli ogrodowych. Jak zabezpieczyć meble tarasowe przed zimą?

Meble tarasowe zimą należy chronić przed działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych. Z tego względu większość z nich odpowiednio zabezpieczamy i chowamy do następnego sezonu. Jak konserwować i przechowywać meble tarasowe drewniane, metalowe i z tworzyw sztucznych?

fot. Cane-line

fot. Cane-line

Aby meble tarasowe cieszyły nas swą funkcjonalnością i nienagannym wyglądem tak długo, jak to możliwe, wymagają odpowiedniego zabezpieczenia przed nadejściem zimy. Chociaż większość mebli tarasowych i ogrodowych, a więc przeznaczonych do stosowania na zewnątrz, jest odpornych na deszcz i mróz, warto je na zimę osłonić, np. odpowiednim pokrowcem. Dzięki temu zaoszczędzimy sobie pracy na ich czyszczenie przed nadejściem nowego sezonu na tarasie i balkonie.

Drewniane meble tarasowe

Po sezonie na tarasie czy balkonie warto sprawdzić stan mebli drewnianych. Dokręćmy poluzowane śruby i starannie wyczyśćmy meble, stosując preparaty przeznaczone do czyszczenia drewna. Do wymycia mebli tarasowych możemy użyć również myjki ciśnieniowej, trzymając jej dyszę w odległości kilkudziesięciu cm od czyszczonej powierzchni. Zanim schowamy meble na zimę, upewnijmy się, że dobrze przeschły. Mebli drewnianych nie należy przechowywać w pomieszczeniach bardzo ciepłych i suchych, gdyż drewno może się rozsychać. Odpowiedni będzie np. garaż. Meble tarasowe z drewna egzotycznego mogą przezimować na zadaszonym tarasie lub pod wiatą. Powinny być jednak starannie osłonięte przed opadami. Nie używajmy w tym celu plastikowej folii, gdyż drewno może zostać zaatakowane przez grzyby i pleśń. Pokrowiec na meble powinien zapewniać swobodny przepływ powietrza. Meble drewniane z gatunków rodzimych należy przechowywać w pomieszczeniu zamkniętym.

Przechowywanie mebli z rattanu i innych plecionek

W przypadku mebli wykonywanych z naturalnych plecionek, które są zabezpieczane lakierami i bajcami na bazie wody, nie zaleca się stosowania dostępnych w sprzedaży preparatów do czyszczenia mebli. Mogą one bowiem odbarwiać materiał, a nawet uszkodzić jego powierzchnię. Przed użyciem preparatu czyszczącego warto wykonać próbę w mało widocznym miejscu.
Do czyszczeni mebli z plecionek najlepiej jest użyć odkurzacza, który wyciągnie zanieczyszczenia kryjące się w szczelinach. Można też posłużyć się suchą lub lekko wilgotną szmatką. Unikajmy przemoczenia mebli z naturalnych materiałów. Meble tarasowe z plecionek należy przechowywać w suchym, wentylowanym pomieszczeniu, chroniąc je przed zawilgoceniem i mrozem.

fot. Cane-line

Pokrowce na meble powinny być wykonane z grubego, wodoodpornego materiału. Powinien on jednak przepuszczać powietrze
fot. Cane-line

Meble tarasowe plastikowe, z aluminium, stali i żeliwa

fot. Cane-line

fot. Cane-line

Po sezonie należy je wyczyścić np. wilgotną szmatką i przetrzeć do sucha. Takie meble są zazwyczaj zabezpieczone przed korozją więc deszcz i mróz jest im nie straszny. Aby jednak nie nie narażać ich na rdzewienie i nadmierne zabrudzanie, meble warto przykryć pokrowcem. Zabezpieczy on przed przedostawaniem się wody do części metalowych (nogi, ramy). Zanim to zrobimy warto naoliwić zawiasy.
Odporne na działanie niekorzystnych czynników, w tym deszcz i mróz, są także meble tarasowe z tworzywa sztucznego (np. technorattanowe). Warto jednak upewnić się czy naszym meblom nie straszny będzie mróz, gdyż te o słabszej jakości mogą się pod jego wpływem odkształcać i niszczyć. Informacji na ten temat szukajmy u producenta. Meble z tworzyw sztucznych mogą być przechowywane na zewnątrz, jednak i je warto osłonić pokrowcem. Zanim to zrobimy lub schowamy je na zimę, meble trzeba wyczyścić, najlepiej preparatem do czyszczenia tworzyw sztucznych – usuną one skutecznie tłuszcz i inne uciążliwe zabrudzenia. Możemy też posłużyć się myjką ciśnieniową, która skutecznie usunie wszelkie zanieczyszczenia.

Przeczytaj także: „Jak dbać o meble drewniane?”

 

Lubię to 4
Obrazek profilowy

redakcja taras-balkon.pl

redakcja@taras-balkon.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


4 + sześć =

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>