Kategorie
Balkon Wyposażenie

Nawożenie roślin balkonowych i tarasowych

Pięknie ukwiecony balkon lub taras jest efektowną wizytówką naszego domu. Niekiedy jednak kwiaty doniczkowe nie rozwijają się tak bujnie, jak byśmy sobie tego życzyli. Wówczas niezbędne okaże się nawożenie roślin balkonowych czy tarasowych.

Rośliny balkonowe potrafią obficie kwitnąć, jednak uprawiane w niewielkich pojemnikach mają utrudnione zadanie. W naturze występuje nieustanny obieg materii. Liście opadające na podłoże rozkładają się pod wpływem działania mikroorganizmów, uwalniając składniki pokarmowe dla roślin. W ten sposób niejako nawożą się one samoczynnie. W uprawach pojemnikowych roślinom trudniej poradzić sobie samodzielnie. Nawet jeśli posadzimy nasze kwiaty w żyznej glebie, prędzej czy później nawożenie roślin balkonowych będzie konieczne, ponieważ ziemia z czasem jałowieje. Jest ono nieuniknione, jeśli chcemy, aby kwiaty bujnie się rozwijały – dobre nasłonecznienie i regularne podlewanie nie zawsze wystarczą do ich prawidłowego rozwoju. Po kilku tygodniach uprawy roślinom należy więc dostarczyć nowej dawki składników odżywczych. Pamiętajmy, że najszybciej zużywają je kwiaty posadzone w niedużej ilości podłoża, a więc w niewielkich pojemnikach.

Nawozy do roślin balkonowych

fot. Fotolia.com
fot. Fotolia.com

Nawożenie roślin balkonowych polega na regularnym dostarczaniu im składników pokarmowych. W tym celu możemy posłużyć się różnymi dostępnymi na rynku nawozami. Do wyboru mamy między innymi nawozy krystaliczne, które rozpuszcza się w wodzie przeznaczonej do podlewania roślin. Są bardzo wydajne i bez problemu zasilą glebę w licznych pojemnikach balkonowych i tarasowych. Aplikacja takich nawozów nie różni się od zwykłego podlewania roślin doniczkowych. Innym sprawdzonym rozwiązaniem są skondensowane nawozy w postaci żelu, zapewniające m.in. łatwą rozpuszczalność preparatu w wodzie. Mirka umieszczona w zakrętce pojemnika ułatwi nam precyzyjne dozowanie odpowiedniej ilości preparatu. Odmierzoną ilość nawozu dodaje się do wody, który zamierzamy podlać kwiaty.
Ciekawym rozwiązaniem są również nawozy w postaci granulek z systemem dwufazowego uwalniania składników pokarmowych. Nawożenie roślin balkonowych takim preparatem wystarczy wykonać raz na cały sezon, czyli na 6 miesięcy. Każda granulka nawozu zawiera odpowiednią dawkę mikro- i makroskładników pokarmowych, zapewniających zdrowy wzrost i bujne kwitnienie. Granulki miesza się z ziemią. Najlepiej zastosować je od razu przy sadzeniu roślin w doniczkach czy pojemnikach.
Do nawożenia najlepiej wykorzystywać specjalistyczne preparaty opracowane pod wymagania konkretnych roślin lub grupy roślin. W sprzedaży znajdziemy nawozy przeznaczone do zasilania roślin balkonowych, roślin kwitnących oraz precyzyjne nawozy np. do pelargonii.

fot. Agrecol / Florovit / Compo
fot. Agrecol / Florovit / Compo

Nawożenie roślin balkonowych – przydatne wskazówki

Z uwagi na najczęściej stosowane preparaty, nawożenie roślin balkonowych zwykle łączy się z ich podlewaniem. Należy jednak pamiętać, że nawozów nie należy stosować na przesuszone podłoże. Jeśli doszło do przeschnięcia ziemi w pojemnikach trzeba ją najpierw odpowiednio nawodnić, a dopiero potem przeprowadzić nawożenie. W tym celu najlepiej stosować wodę odstaną o temperaturze pokojowej. Dobrym czasem na podlewanie i zasilanie roślin jest ranek lub wczesne popołudnie. Nawożenie roślin należy powtarzać regularnie, sugerując się wskazówkami producenta stosowanego preparatu.

fot. Fotolia.com
fot. Fotolia.com

Przeczytaj także: „Białe kompozycje kwiatowe na taras i balkon”

Dodaj komentarz