Taras z kostki brukowej

Kostka brukowa to jeden z popularniejszych materiałów nawierzchniowych, który z powodzeniem można wykorzystać również przy wykonywaniu tarasów. Materiał ten układa się stosunkowo szybko, a bogata oferta producentów sprawia, że z łatwością dobierzemy odpowiednią kostkę do stylu domu i kolorów, które goszczą na posesji. Dlaczego warto wykonać taras z kostki brukowej?

fot. Polbruk

fot. Polbruk

Płytki gresowe mocowane do wylewki betonowej to nie jedyny sposób na przydomowy taras. Bogaty rynek materiałów nawierzchniowych oferuje nam dużo więcej możliwości. Jedną z nich jest wykonanie tarasu ze znanych nam z nawierzchni podjazdów i ścieżek kostek brukowych. Odpowiednio dobrane pozwolą stworzyć piękny, praktyczny i przede wszystkie trwały przedsionek ogrodu.

Kostka brukowa jako nawierzchnia tarasowa

Dobór odpowiednich materiałów na taras jest niezwykle ważną kwestią. Aby służył nam przez lata muszą być one wytrzymałe i odporne na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. W roli materiału tarasowego bardzo dobrze sprawdza się kostka brukowa – jest odporna na działanie wilgoci i mrozu oraz ścieranie. Taras z kostki brukowej nie wymaga konstrukcji betonowej, wystarczy wykonać tzw. taras na gruncie. Jest to rozwiązanie nie tylko tańsze i szybsze – gwarantuje także większą trwałość tarasu. Nie ma tu bowiem tak dużego ryzyka popełnienia błędów wykonawczych, które mogą skutkować jego szybkim niszczeniem, jak to ma niestety często miejsce w przypadku tych elementów wylewanych z betonu i wykańczanych płytkami.
Do wykonania tarasu wystarczająca będzie kostka grubości 4-6 cm. Dzięki niewielkim szczelinom między poszczególnymi elementami możliwe jest szybkie odprowadzanie wody z powierzchni tarasowej. Decydując się na taras z kostki brukowej o płukanej powierzchni zyskamy nawierzchnię antypoślizgową, a więc bezpieczną w użytkowaniu.
Materiał ten jest również łatwy w utrzymaniu w czystości. Zabrudzony taras z kostki brukowej można czyścić twardą szczotką pod bieżącą wodą. W przypadku trudnych do usunięcia zabrudzeń może się sprawdzić naturalne szare mydło, możemy też sięgnąć po specjalne produkty powstałe z myślą o czyszczeniu nawierzchni z kostki.

Taras z kostki brukowej – idealnie dopasowany

Kostka brukowa to materiał, który daje mam ogromne możliwości aranżacji przestrzeni, również tej znajdującej się w bezpośrednim sąsiedztwie domu. Bogata oferta wzorów, kolorów i kształtów pozwala wykonać taras z kostki brukowej dopasowany do stylu domu oraz elementów stosowanych na działce.
Jeśli planujemy wykonać na posesji podjazd czy ścieżki z kostki, taras z tego samego materiału będzie idealnym dopełnieniem kompozycji. Decydując się na wybór kostki zarówno na nawierzchnię posesji, jak i tarasu warto rozważyć wykonanie projektu aranżacyjnego. Będzie to opłacalne, zwłaszcza jeśli działka ma dużą powierzchnię. Wybierając takie rozwiązanie możemy skorzystać z usługi projektowej, jaką świadczą często producenci kostki. Dzięki temu zyskamy efektowny, spójny projekt nawierzchni, a taras z kostki brukowej zostanie odpowiednio wkomponowany w przestrzeń działki.
Kostka brukowa pozwoli nam stworzyć taras o oryginalnej nawierzchni. Jednolita powierzchnia może być wzbogacona bordiurami czy obrzeżami o kontrastującej barwie. Ciekawy efekt osiągnąć można również, mieszając ze sobą kostki w różnych kolorach i odcieniach – uzyskamy w ten sposób przykuwającą wzrok tarasową mozaikę. Wygląd tarasowej nawierzchni wzbogacimy także stosując kostki brukowe, które w ramach jednego elementu łączą kilka płynnie przechodzących kolorów.
Gładkie kostki o równych krawędziach i monochromatycznych barwach sprawdzą się dobrze w przypadku tarasów zlokalizowanych przy domach o bardziej nowoczesnej bryle. Można zastosować tu np. szarą kostkę betonową i wzbogacić kompozycję białymi elementami granitowymi. Na tarasy przy domach o tradycyjnej formie warto wybrać kostki fabrycznie postarzane np. z obijanymi krawędziami, imitujące starobruki.
Taras z kostki brukowej może mieć też praktycznie dowolny kształt. W sprzedaży znajdziemy gotowe komplety kostek do tworzenia motywu okręgu, które ułatwią nam układanie tego materiału, bez konieczności jego docinania.

Taras w jeden dzień

Układanie kostki nie należy do trudnych prac – przy odrobinie wprawy i chęci zadanie to możemy wykonać samodzielnie. Taras z kostki brukowej na gruncie powstaje bardzo szybko – wystarczy jeden dzień, aby cieszyć się przydomowym tarasem. Równie szybko i łatwo można go w razie potrzeby rozbudować, przebudować lub zdemontować. Bez problemu wymienimy też uszkodzoną kostkę na nową.

Lubię to 8
Obrazek profilowy

redakcja taras-balkon.pl

redakcja@taras-balkon.pl

Komentarze: 1

  1. mirka

    my z mężem właśnie przygotowujemy się do wakacyjnego remontu, a dokłądnie do budowy tarasu i układania kostki na podjeździe, mamy już nawet upatrzoną kostkę brukową – Tegula w grafitowym odcieniu

    27.05.2014 o 19:04

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


× jeden = 1

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>