Kategorie
Balkon Inspiracje Inspiracje Taras

Kwiaty na balkon i taras: narcyzy i krokusy

Kwiaty na balkon i taras z reguły nie tylko zdobią miejsce naszego wypoczynku, ale też działają jak naturalna aromaterapia. Wiosenne kwiaty, takiej jak krokusy i narcyzy występują w licznych odmianach, w niemal każdym odcieniu, więc każdy wybierze coś dla siebie.

Kwiaty na balkon i taras: narcyzy

Najprawdopodobniej pochodzą z Persji, wiele gatunków można spotkać w Chinach i Japonii, świetnie jednak przyjęły się i w naszym klimacie.Te wiosenne kwiaty na balkon i taras mają niesamowity, słodki zapach, dlatego też znajdują zastosowanie w produkcji perfum i kosmetyków. Znane są ich właściwości lecznicze. Dla miłośników pięknych balkonów najważniejsze jest jednak to, że są one najmniej wymagającymi roślinami spośród wiosennych kwiatów cebulowych. Te kwiaty na balkon i taras składają się z sześciu, białych lub żółtych płatków i przykoronka, który może być w kolorach płatków, jak i różowym, czerwonym, łososiowym czy pomarańczowym. Narcyzy dzieli się na: trąbkowe, wielkoprzykoronkowe, drobnoprzykoronkowe, pełne, mieszańce: triandrus, cyclamineus, tazetta, jonquilla, poeticus oraz mieszańce o rozszczepionym przykoronku. Pozostałe to gatunki dzikorosnące i mieszańce międzygatunkowe. Najbardziej znana jest żółta odmiana ‘Dutch Maste’”. Cięte kwiaty na balkon i taras wydzielają sok, który szkodzi innym roślinom. Doba w osobnej wodzie, sprawi, że narcyzy będą mogły dołączyć do innych kwiatów.

Pielęgnacja: Narcyzom najbardziej służy półcień – w takich warunkach długo się rozwijają. Te kwiaty na balkon i taras najszybciej zakwitną w pełnym słońcu. Cebulki są wieloletnie, mogą pozostać w jednym miejscu nawet do 10 lat. Najlepiej jednak kwitną w drugim i trzecim roku po posadzeniu, dlatego jeśli mamy ochotę tworzyć z nich bukiety, warto przesadzać je co 4-5 lat.

fot. Fotolia.com
fot. Fotolia.com

Podłoże: Narcyzy potrzebują żyznych, próchniczych, lekko wilgotnych ziem, o odczynie obojętnym. Gniją, gdy gleba jest ciężka i podmokła. te kwiaty na balkon i taras dobrze jest zasilać nawozami mineralnymi o zwiększonej zawartości potasu już od wczesnej wiosny aż do całkowitego zeschnięcia liści. To zapewni bardziej obfite kwitnienie w kolejnym roku. narcyzy charakteryzują się dużą odpornością na choroby i szkodniki.

Rozmnażanie: Z cebulek przybyszowych, które powstają wewnątrz cebuli matecznej. Najlepiej sadzić je w sierpniu, tak żeby miały dużo czasu na zakorzenienie. Do ziemi wkładamy kilka sztuk tej samej wielkości w odstępach 5-10 cm.

Ciekawe odmiany:

– biało-łososiowa: ‘Bellsong’

– żółto-pomarańczowa: ‘Jetfire’,‘Flower Record’

– biała z żółtym przykoronkiem: ‘Canaliculatus’

– żółta: ‘Rip van Winkle’, ‘Topolino’

– biało-żółta: ‘Ice Follies’,

– śnieżnobiała: ‘Thalia’

Kwiaty na taras i balkon : Krokus (szafran)

Nazwa wywodzi się z Persji i tam zapewne należy szukać jego korzeni. Najdroższa jest odmiana szafranu uprawnego – to z niego powstaje najbardziej luksusowa przyprawa świata, a także cenny składnik kosmetyków. W Polsce rośnie szafran spiski w Tatrach i szafran Henffela w Bieszczadach.

Pielęgnacja: Najpiękniejsze krokusy rozkwitają w pełnym słońcu. Te kwiaty na balkon i taras można rozsadzić dopiero po 3-4 latach, jeśli za bardzo się zagęszczą. Są mrozoodporne.

Podłoże: Próchnicze, łatwo nagrzewające się, o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. Cebule krokusów mają skłonność do gnicia, dlatego nie urosną na ciężkiej, zlewnej i podmokłej ziemi. te kwiaty na balkon i taras nawozi się minerałami o zwiększonej zawartości potasu – zapewni im to obfite kwitnienie w kolejnym roku. Warto to robić zarówno podczas kwitnienia, jak i po nim, aż do zeschnięcia liści.

Rozmnażanie: Bulwy potomne powstałe w miejsce bulwy matecznej wykopuje się co 3-4 lata, po zeschnięciu liści, na przełomie sierpnia i września. Oczyszczone i przesuszone w temperaturze 20-25 stopni, sadzimy we wrześniu i na początku października w 5-10 cm odstępach.

fot. Fotolia.com
fot. Fotolia.com

Ciekawe odmiany:

– Fioletowo-niebieski: ‘Remembrance’

– Ciemno-fioletowy: „Flower Record’

– Żółty: ‘Cream Beauty’, ‘Grand Yellow’

– Biały: ‘Jeanne d’Arc’

– Paskowany: ‘King of Striped’, ‘Pickwick’

kwiaty-na-balkon-krokus-bialy-jeanne-darc-jpg

kwiaty-na-balkon-krokus-bialy-jeanne-darc-jpg
Picture 1 of 6

Krokus Jeanne dArc, fot. Fotolia.com

 

Dodaj komentarz