Kategorie
Balkon Inspiracje Inspiracje Taras

5 kroków do funkcjonalnego tarasu i balkonu

Aby urządzić funkcjonalny taras lub balkon warto przestrzegać kilku podstawowych zaleceń. Dzięki nim przydomowa przestrzeń stanie się bardziej uporządkowana i praktyczna. Funkcjonalność tarasu czy balkonu wyznaczają przede wszystkim nasze potrzeby. Zacznijmy więc o odpowiedzenia sobie na pytanie, czego oczekujemy od tych miejsc.

1. Wykorzystaj odpowiednio przestrzeń

Funkcjonalny taras lub balkon to przestrzeń dostosowana do potrzeb twoich i twojej rodziny. Zastanów się więc jakie funkcje ma pełnić i w jakim stopniu możesz je zrealizować na przestrzeni, jaką dysponujesz. Na małej powierzchni nie pogodzisz jednak kilku funkcji naraz, jeśli więc taras lub balkon jest nieduży skup się na nadaniu mu jednej nadrzędnej funkcji!

fot. IKEA
fot. IKEA
fot. Castorama
fot. Castorama

Pogodzenie dwóch funkcji na niedużym balkonie lub tarasie jest oczywiście możliwe, ale nierzadko będziesz musiał liczyć się z koniecznością przearanżowania przestrzeni by móc korzystać ze wszystkich jego „funkcjonalności”. Jeśli chcesz stworzyć chociażby kącik wypoczynkowy i jadalnię na świeżym powietrzu musisz w przemyślany sposób wybrać wyposażenie – np. nieduży składany stół i krzesła, które odstawisz na bok by móc zawiesić hamak.

fot. IKEA
fot. IKEA

Gdy przestrzeń, którą dysponujesz jest większa możesz wydzielić na niej różne strefy funkcjonalne. W jednej części zaaranżuj kącik wypoczynkowy z zestawem wygodnych mebli – kanap, foteli czy leżanek, w drugiej strefę jadalną z dużym stołem dla domowników i gości a kolejny, najdalej zlokalizowany od kącika wypoczynkowego zakątek zaaranżuj np. na kuchnię na świeżym powietrzu – z miejscem na grill.

fot. Doram Design
fot. Doram Design

2. Zadbaj o osłony

Nic tak nie utrudnia wypoczynku na świeżym powietrzu jak nadmierne nasłonecznienie w upalne dni, silne podmuchy wiatru czy brak prywatności. Funkcjonalny taras lub balkon nie obejdzie się więc bez odpowiednich osłon.
Przed intensywnymi promieniami słonecznymi uchroni nas parasol ogrodowy, markiza lub zadaszenie żaglowe coraz chętniej stosowane na większych tarasach.
Przed wiatrem osłoni nas rozsuwana roleta zamocowana np. z boku tarasu, a na balkonach osłony mocowane do barierki.
Rolety tarasowe boczne to także dobra osłona przed wzrokiem sąsiadów. Na balkonie jako osłonę boczną możemy zastosować np. drewnianą kratkę ogrodową, po której będą się piąć ograniczające widok rośliny lub węższy panel ogrodowy przymocowany do barierki. Ciekawym rozwiązaniem jest też ustawienie przy bocznych barierkach donic w wysokimi krzewami.

fot. Markilux
fot. Markilux

3. Dobierz właściwe wyposażenie

Funkcjonalne meble na balkon i taras muszą być odporne na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych. Nie oznacza to jednak, że jesteś skazany na proste, dobrze nam znane i niezbyt atrakcyjne plastikowe stoły i krzesła. Oferta producentów mebli ogrodowych jest tak duża, że każdy znajdzie efektowne i odporne na działanie wilgoci wyposażenie – mogą to być np. meble wykonane z technorattanu czy drewna egzotycznego. Wyposaża się je w wygodne poduchy siedziskowe i oparciowe z poszewkami wykonanymi z zaimpregnowanych materiałów. Dzięki temu są nienasiąkliwe i bardziej odporne za zabrudzenia. Odporność na wchłanianie wilgoci sprawia, że nie ma potrzeby chowania ich na noc.
Nie bój się też wyposażać swój taras czy balkon w dywan lub chodniczek. Wybierz jednak produkt przeznaczony do użytku zewnętrznego, który nie chłonie wilgoci (wykonany np. z włókien polipropylenowych).

fot. Castorama
fot. Castorama

4. Zamontuj oświetlenie zewnętrzne

Dzięki niemu będziesz mógł korzystać z tarasu lub balkonu również po zmroku. Oprócz centralnego oświetlenia zamontowanego na stałe zadbaj o oświetlenie dekoracyjne, które zbuduje wyjątkowy nastrój na twojej przydomowej przestrzeni. Możesz w tym celu wykorzystać m.in. latarenki, lampiony oraz girlandy świetle, zarówno te zasilane energią elektryczną jak i energią solarną.

fot. IKEA
fot. IKEA

5. Pomyśl o ogrzewaniu

W naszym klimacie przydomowe przestrzenie przestają być użyteczne wraz z nadejściem chłodniejszych dni. Gdy kończy się lato tarasy i balkony pustoszeją aż do kolejnej wiosny. Jeśli chcesz korzystać ze swojej przydomowej przestrzeni, kiedy masz na to ochotę rozważ montaż ogrzewania – np. w postaci elektrycznych promienników ciepła. Takie urządzenia nie zajmują dużo miejsca, nie rzucają się zbytnio w oczy (mogą mieć np. wygląd wiszącej lampy) i emitują przyjemne ciepło podobne do ciepła promieniowania słonecznego. Większy taras możesz też wyposażyć w efektowny kominek zewnętrzny.

źródło: zielony-slon.com
źródło: zielony-slon.com

Dodaj komentarz