Kategorie
Taras Wyposażenie

Modne donice z betonu architektonicznego i drewna

Tradycyjne plastikowe i ceramiczne donice przestają już królować na przydomowych przestrzeniach. Na tarasy i balkony dumnie wkraczają donice z betonu architektonicznego i drewna. Dzięki swej prostej formie doskonale sprawdzają się w aranżacjach z nutą elegancji i nowoczesności.

Zieleń to nieodłączny element wyposażenia tarasów i balkonów. Wymaga jednak odpowiedniej oprawy. Szukając niestandardowych rozwiązań, które nadadzą przydomowej przestrzeni oryginalny, ciekawy charakter, warto zwrócić uwagę na donice z betonu architektonicznego. Ich modernistyczny wygląd sprawia, że bardzo dobrze prezentują się na tarasach utrzymanych w stylu nowoczesnym, przydomowych ogródkach, jak również w przestrzeni miejskiej.
Miłośnikom naturalnych materiałów do gustu przypadną z pewnością donice drewniane w formie skrzynek, lecz w bardziej nowoczesnej, modnej odsłonie. Wykonane z odpowiednich gatunków drewna i właściwie zabezpieczone staną się efektowną ozdobą tarasu lub balkonu na długie lata.

Nowoczesne donice z betonu architektonicznego

donice z oferty TARAS-BALKON.PL
donica betonowa

Beton architektoniczny bardzo dobrze sprawdził się w domowych przestrzeniach, jako element aranżacji wnętrz. Jego walory dekoracyjne wykorzystuje się równie chętnie poza budynkami – na tarasach i w ogrodach. W miejscach tych pojawia się on coraz częściej pod postacią modnych donic.
Donice z betonu architektonicznego przykuwają uwagę swym wyglądem i formą. Przyjmują one zazwyczaj proste, kubistyczne kształty. Materiał, z jakiego są wykonane nadaje im powściągliwy, surowy charakter – donice z betonu architektonicznego pozbawione są elementów dekoracyjnych. Za wystarczająco „dekoracyjną” uznaje się ich fakturę – w przeważającej części dość gładką, gdzieniegdzie nieco chropowatą, często z charakterystycznymi dla betonu widocznymi porami oraz delikatnymi spękaniami. Taka forma sprawia, że donice z betonu architektonicznego doskonale sprawdzają się na tarasach utrzymanych w bardziej nowoczesnym, minimalistycznym i uporządkowanym stylu. Donice betonowe nadadzą też ciekawy charakter miejskim skwerom, placom, ulicom, centrom handlowym oraz ogródkom restauracyjnym. W sprzedaży znaleźć można donice z betonu architektoniczne w stonowanych kolorach – zazwyczaj jest to naturalna barwa betonu, a więc kolor szary i jasny szary, oferowane są również w kolorze białym.
Te modne, modernistyczne donice będą doskonałym miejscem do nasadzenia roślin takich jak np. żywotniki (tuje), bukszpany czy sosny (w tym kosodrzewina). Równie efektownie będą się w nich prezentować m.in. trawy ozdobne.
Donice z betonu architektonicznego są wytrzymałe, a dzięki impregnacji odporne na działanie wilgoci i mrozu.
Donice z betonu architektonicznego są dość ciężkie – w zależności od wielkości ważą około kilkunastu kilogramów, warto więc znaleźć dla nich miejsce na stałe, skąd nie będą często przestawiane. Duża waga donic betonowych może być atutem, gdy zależy nam na stabilnej aranżacji – rośliny, które zamierzamy w niej posadzić są dużymi okazami wymagającymi stabilnej oprawy, co ma szczególne znaczenie, gdy ustawiamy je w miejscu narażonym na silne podmuchy wiatru lub duże przeciągi. Duża waga nabiera znaczenia również wtedy gdy chcemy zastosować donice z betonu w przestrzeni otwartej – dzięki dużej masie nie będą narażone na kradzież.

Efektowne donice z drewna

donica z drewna bangkirai z oferty TARAS-BALKON.PL
donica z drewna bangkirai

Dużą popularnością cieszą się również donice z drewna. W nowoczesnej odsłonie przybierają dość duże wymiary i prosty kształt prostopadłościanu. Wykonywane są z drewna, które wykorzystuje się przy produkcji desek tarasowych – m.in. podwójnie olejowanego modrzewia syberyjskiego czy drewna egzotycznego, np. bangkirai. Dzięki temu swą trwałością i wytrzymałością nie odbiegają od tarasowej posadzki i stają się idealnym dopełnieniem aranżacji tarasów, nie tylko tych wykończonych drewnem.
Drewniane donice równie efektownie będą się prezentować na tarasach wykończonych ceramiką, deską kompozytową lub surowych przestrzeniach z betonową posadzką. Materiał, z jakiego wykonuje się donice może również fakturą nawiązywać do drewnianej posadzki – ciekawy efekt uzyskamy wybierając donice z poziomymi ryflowaniami na powierzchni drewna – podobnymi do tych, jakie wykonuje się na powierzchni desek tarasowych.
Elegancki wygląd i funkcjonalność w przypadku nowoczesnych donic drewnianych idą w parze. Dodatkowy walor estetyczny i przełamanie motywu przewodniego, jakim jest drewno uzyskuje się m.in. dzięki zastosowaniu elementów ze stali nierdzewnej. Pełnią one również funkcję praktyczną – mogą służyć np., jako uchwyty do przenoszenia donic. Nowoczesne donice drewniane wyposaża się również w funkcjonalne wkłady z tworzywa sztucznego. To w nich umieszcza się roślinę wraz z ziemią.Poręczne uchwyty ułatwiają wyjęcie wkładu z wnętrza pojemnika np. w celu zmiany podłoża czy przesadzenia roślin. Donice z plastikowym wkładem sprawdzają się szczególnie wtedy, gdy chcemy przechować rośliny zimą w garażu czy piwnicy – łatwiej przenieść wówczas sam pojemnik z ziemią i rośliną niż całą ciężką konstrukcję.
W dużych drewnianych donicach szczególnie efektownie będą się prezentować różnego rodzaju krzewy ozdobne, w tym te szczepione na pniu.

Dodaj komentarz