Zanim zaczniemy czyścić taras z klinkieru należy usunąć z niego wszystkie przedmioty i zmieść nawierzchnię, usuwając w ten sposób liście, piach i inne zanieczyszczenia. Powierzchnię wykonaną z płytek klinkierowych w pierwszej kolejności trzeba dokładnie umyć. W tym celu dobrze sprawdzi się myjka ciśnieniowa. Dla jeszcze lepszych efektów można użyć urządzenia do czyszczenia parą wodą, jednak nie każdy posiada taki sprzęt. Gdy zabrudzenia nie są zbyt duże i „utrwalone” na skutek zaniechania czyszczenia płytek przez dłuższy czas, do prac porządkowych wystarczająca okaże się woda ze szlaucha i twarda szczotka. Jeśli jednak użyjemy ciepłej wody, zabrudzenia będą łatwiejsze do usunięcia.
Gdy woda to za mało
Taras z klinkieru po zimie może wymagać zastosowania środków czyszczących. Trudne do usunięcia zabrudzenia oraz wykwity wapienne (które przyjmują postać białych nalotów) wyczyścimy za pomocą specjalnego preparatu czyszczącego do klinkieru. Tego typu produkty znaleźć można m.in. w marketach budowlanych lub w sklepach internetowych).
Przed przystąpieniem do właściwego czyszczenia zaleca się wykonanie próby na tolerancję środka przez podłoże. Próbę najlepiej jest wykonać w miejscu mało rzucającym się w oczy.
Do usuwania zabrudzeń i nalotów przyda się twarda szczotka ryżowa. Po wyszorowaniu powierzchni płytek pozostałości preparatu zaleca się pozostawić na podłożu na kilkanaście minut, następnie ponownie użyć szczotki i dokładnie spłukać nawierzchnię ciepłą wodą – podwyższy ona skuteczność działania środka czyszczącego. W przypadku mocnych zabrudzeń czynność tę można powtórzyć.
Pamiętajmy, że są to zalecenia uogólnione, przed przystąpieniem do czyszczenia powierzchni z użyciem chemicznych środków czyszczących należy zapoznać się z zaleceniami producenta odnośnie stosowania danego produktu.
Taras z klinkieru dobrze zabezpieczony
Po wyczyszczeniu płytek z powierzchownych zabrudzeń warto pokryć je olejem do klinkieru. Preparat ten zabezpieczy płytki klinkierowe przed zabrudzeniami i niszczeniem. Olej do klinkieru działa wgłębnie. Zintensyfikuje kolor płytek i sprawi, że nie będą tak szybko przyjmować brudu, dzięki czemu taras z klinkieru stanie się też łatwiejszy w utrzymaniu w czystości.
Preparat nanosi się na suche podłoże, po umyciu tarasu należy więc odczekać, aż materiał posadzkowy dobrze wyschnie. Oleju do klinkieru nie należy wylewać bezpośrednio na tarasową nawierzchnię. Nanosi się go na powierzchnię płytek za pomocą lnianej szmatki lub pędzla. Nadmiar oleju powinniśmy usunąć bawełnianą ściereczką.
Tak zabezpieczony taras jest już gotowy na nowy sezon.