Kategorie
Balkon Inspiracje Inspiracje Taras

Wiosenne kwiaty na balkon i taras

Gdy zima ma się ku końcowi warto pomyśleć o wiosennej aranżacji przydomowych przestrzeni. Jej nieodłącznym elementem są oczywiście rośliny. Wiosenne kwiaty na balkon i taras posadzone w kolorowych pojemnikach ożywią każdą przestrzeń, nadadzą jej świeżości, umilą widoki za oknem i zachęcą domowników do spędzania czasu na świeżym powietrzu.

Pierwsze kwiaty na balkon i taras – jakie wybrać? Z pewnością powinniśmy postawić na rośliny, które oprą się marcowym, jeszcze niezbyt wysokim temperaturom. W tym okresie pojawiać się mogą bowiem wieczorne i nocne przymrozki, wybierzmy więc gatunki odporne na spadek temperatury poniżej 0ºC. Dobrze też, jeśli wiosenne kwiaty na balkon i taras będą kwitły długo i obficie – wówczas roślinna aranżacja będzie dłużej cieszyła nasze oczy.

Pierwsze kwiaty na balkon i taras – bratki

fot. Fotolia.com
fot. Fotolia.com

Do roślin odpornych na przymrozki zalicza się między innymi bratki. Bardzo dobrze sprawdzą się więc jako wiosenne kwiaty na balkon i taras. Dostępnych jest wiele odmian bratków. W donicach i skrzyniach balkonowych bardzo ładnie prezentują się bratki miniaturowe. Rośliny te kwitną obficie tworząc niskie kępki o małych kwiatach (ich średnica wynosi około 1,5 cm). Roztaczają też przyjemną woń. Jeśli chcemy postawić na wiosenne kwiaty na balkon i taras, które nie przekwitną wraz z nadejściem lata wybierzmy np. odmianę Endurio. Charakteryzuje ją wczesne kwitnienie, więc kwiaty ozdobią balkon już wczesną wiosną oraz odporność na upały, która zapewni im piękny wygląd nawet w cieplejsze dni. Wybierając wiosenne kwiaty na balkon i taras kupujmy rośliny, które dopiero będą kwitły. Zwróćmy również uwagę czy nie mają przesuszonego podłoża.

Wiosenne kwiaty na balkon – pierwiosnki i ciemierniki

W marcu zakwitnąć mogą również pierwsze pierwiosnki (prymulki). Do odmian kwitnących wiosną zalicza się m.in. pierwiosnka lekarskiego, wyniosłego czy bezłodygowego. Te niewielkie rośliny będą się bardzo dobrze prezentowały w balkonowej skrzynce lub tarasowej donicy w towarzystwie roślin cebulowych kwitnących wiosną – np. tulipanów lub hiacyntów.

Wiosenne kwiaty na balkon i taras to także niektóre odmiany ciemiernika. W marcu, kwietniu i maju balkon lub taras może ozdobić np. ciemiernik biały (kwitnie od stycznia do maja) lub ciemiernik niebieskawy (okres jego kwitnienia przypada na marzec-maj). Rośliny te polecane są do pojemnikowych aranżacji m.in. z uwagi na ich trwałość. Ciemiernik nie powinien ucierpieć na skutek krótkotrwałego spadku temperatury poniżej zera.

Rośliny cebulowe

fot. Fotolia.com
fot. Fotolia.com

Wiosenne kwiaty na balkon i taras to również kwiaty cebulowe – tulipany, hiacynty, krokusy. Do uprawy w pojemnikach najlepiej wybrać tulipany niskie, odmiany o wysokości 15-30 cm – np. ozdobną odmianę Stresa, Shakespeare, Monte Carlo, Czaar Peter czy Cacharel – wszystkie charakteryzują się wczesnym okresem kwitnienia. Hiacyntami warto przyozdobić przydomowe strefy nie tylko z uwagi na piękne kwiatostany ale i równie piękny zapach – posadzone w grupach w większych pojemnikach lub skrzynkach będą roztaczać przyjemną woń na balkonowej czy tarasowej przestrzeni.

W marcu i kwietniu zakwitną również krokusy wiosenne. Większość odmian ma kwiaty w odcieniach fioletu, ale w sprzedaży znajdziemy też odmiany żółte (np. Golden Yellow) i wielokolorowe (np. Pickwick).

Wooden wall with spring tulips

jacinthes dans jardinire dcorative sur table de jardin

Group of fresh bulb spring flowers in ceramic pot

Splendid flower pots on doorstep of English country house.

Springtime Container

pierwsze-kwiaty-na-balkon-wiosenne-kwiaty
fot. Fotolia.com

Dodaj komentarz