Zadaszony taras i balkon pozwala na pozostawianie na nim bez szkody mebli tarasowych. Minusem zadaszenia tarasu jest jednak to, że zacienia on taras i balkon oraz pomieszczenie z nimi sąsiadujące, nawet gdy jest to zbędne. Jak tego uniknąć?
Doświetlenie tarasu za pomocą okna w daszku
Dobrym sposobem na doświetlenie tarasu jest umieszczenie w jego dachu co najmniej jednego okna. Daszek z oknami musi mieć odpowiedni spadek – nie mniej niż 15°. Jeżeli będzie mniej stromy, można w trakcie montażu okna zastosować specjalny kołnierz, który nachyla okno. Konstrukcja wystaje nieco ponad jego płaszczyznę, od wewnątrz okno jest zamontowane pod kątem. Zapewnia to szczelność: skrzynkowa podstawa wykonana jest zwykle z drewna pokrytego materiałem termoizolacyjnym, a okno łączy się z obudową za pomocą kołnierza uszczelniającego. Aby zapewnić optymalne doświetlenie tarasu można zdecydować się na montaż kilku okien.
Doświetlenie tarasu za pomocą świetlika
W dachu nad tarasem można też umieścić świetliki kopułkowe (te nieotwieralne są tańsze). Mają one kształt wystających ponad płaszczyznę dachu kopuł lub piramid o ściankach nachylonych pod kątem 20–45°. Świetliki mogą być wykonane z przezroczystych tworzyw sztucznych – poliakrylu lub poliwęglanu, a także ze szkła klejonego. Mają wysoką wytrzymałość – kopuła wytrzyma ciężar nawet do 250 kg śniegu. Dostępne są przeszklenia w różnych wymiarach – te w kształcie kwadratu mogą mieć od 60×60 cm do 120×120 cm. Do doświetlenia tarasu można wybrać wersję z kopułą matową lub przezroczystą.