Kategorie
Budowa i materiały Taras

Deski kompozytowe – taras niczym z drewna

Deski kompozytowe to dobra alternatywa dla desek z naturalnego surowca. Są trwałe, wyglądem i w dotyku przypominają drewno, nie wymagają jednak uciążliwej konserwacji. Co warto wiedzieć zanim zdecydujemy się na zakup kompozytowych desek tarasowych?

Materiał, jaki zostanie użyty do budowy i wykończenia tarasu, musi sprostać zmiennej aurze jaka panuje w naszym klimacie. Deski tarasowe powinny być więc odporne na promieniowanie UV, wilgoć, deszcz, mróz a także na działanie czynników biologicznych, jak porosty, grzyby i owady. Modne obecnie deski kompozytowe to materiał, który z powodzeniem zastąpi drewno i pozwoli stworzyć pełen uroku i przede wszystkim trwały taras na lata.

Deski z kompozytu

Kompozyt to materiał powstały w wyniku połączenia drewna z tworzywem sztucznym. Takie zestawienie surowców pozwoliło stworzyć produkt przypominający niekiedy do złudzenia deski drewniane, lecz pozbawiony cech, które obniżały trwałość tarasu, takich jak nasiąkliwość drewna, niestabilność wymiarowa spowodowana jego rozszerzaniem się i kurczeniem czy pęknięcia materiału. Deski kompozytowe uznanie zdobyły nie tylko dzięki dużej trwałości i niekłopotliwej konserwacji ograniczającej się do usuwania zanieczyszczeń i mycia ich powierzchni. Są chętnie stosowane również z uwagi na szeroki wybór kolorystyczny. Wybierać można spośród desek w różnych odcieniach naturalnego drewna, jak również desek w kolorze antracytowym czy modnym i uniwersalnym szarym. W sprzedaży znajdziemy także deski kompozytowe z wyraźnym rysunkiem słojów, dzięki czemu jeszcze bardziej upodabniają się do tych z naturalnego surowca.

Invalid Displayed Gallery

Wybieramy deski kompozytowe

Decydując się na wykonanie tarasu z kompozytu zwróćmy uwagę na rodzaj oferowanych nam desek. Dobrze, jeśli ich powierzchnia będzie szczotkowana. Zyskują wówczas ciekawą fakturę, ich powierzchnia staje się antypoślizgowa, nie są też dzięki temu zbyt podatne na zarysowania. Większość dostępnych na rynku produktów to deski ryflowane – wzdłuż ich powierzchni znajdują się zlokalizowane równolegle do siebie niewielkie wgłębienia. Ich zadaniem jest sprawne i skuteczne odprowadzanie wody opadowej z nawierzchni tarasu. Powodują także, że deski kompozytowe zyskują właściwości antypoślizgowe. Dzięki temu stąpnie nawet po mokrej nawierzchni z kompozytów jest bezpieczne i komfortowe. Decydując się na deski dwustronnie ryflowane możemy wybierać spośród dwóch rodzajów ryfli – szerszych lub węższych. Deski tarasowe przytwierdza się w taki sposób, aby wybrane przez nas ryfle znajdowały się na wierzchu.

Invalid Displayed Gallery

Deski tarasowe to nie wszystko

Deski kompozytowe kupuje się zwykle w pakiecie (systemie) z innymi niezbędnymi elementami montażowymi. Należą do nich m.in. kompozytowe legary oraz klipsy łączące poszczególne deski. Przed zakupem desek kompozytowych warto upewnić się czy sprzedawca oferuje nam w ramach systemu tarasowego również inne przydatne akcesoria, wpływające w dużym stopniu na estetykę wykończenia tarasu. Będą to m.in. listwy w kolorze deski, którymi wykańcza się powierzchnie boczne i zaślepki do desek maskujące ich widoczny przekrój. Niekiedy przydatne mogą też okazać się łączniki krzyżakowe, pozwalające ukryć miejsca łączenia poszczególnych desek tarasowych. Umożliwiają one uzyskanie jednolitej nawierzchni tarasu.

Invalid Displayed Gallery

Dodaj komentarz