Wyjście na taras z salonu sprawia, że powierzchnia pokoju powiększa się w sezonie letnim o powierzchnię ogrodu. Obraz zmieniającej się z porami dnia i roku przyrody wnika do wnętrza, tworząc jedyny w swoim rodzaju klimat, dzięki niepowtarzalnej naturalnej dekoracji. Miejsce i sposób wyjścia na taras (odpowiednie drzwi na taras) wpływa na jego użytkowanie. Często jest ono jedyną drogą na zewnątrz poza drzwiami wejściowymi.
Wyjście na taras z kuchni
Kuchnia jest pomieszczeniem wielofunkcyjnym, we współczesnym domu służy ona do przygotowywania posiłków, może być miejscem wypoczynku całej rodziny, a nawet przyjmowania gości. Dlatego coraz częściej zwraca się uwagę na wnętrze kuchni, planuje się w niej coraz większe okna, ponieważ powiększają optycznie i urozmaicają przestrzeń kuchni. Nierzadko projektuje się także drzwi tarasowe, gdyż dzięki nim pomieszczenie jest wypełnione światłem naturalnym, a widok zieleni ogrodu sprawia, że konieczność przyrządzenia potraw w kuchni zamienia się w przyjemność. Taras przy kuchni jest także praktyczny, bliskość kuchennych urządzeń sprawia, że droga z przyrządzonych potraw z kuchni do letniej jadalni nie musi przebiegać przez salon. Pasjonatów świeżych ziół na pewno zainteresuje możliwość posiadania grządek z ziołami i warzywami w bliskości pomieszczenia kuchennego. Warto jednak pamiętać o tym, że drzwi tarasowe, stanowiące wyjście na taras nie są dobrym pomysłem w małej kuchni –zajmują one dużo miejsca i mogą utrudniać korzystanie z kuchennych szafek i sprzętów.
Wyjście na taras z sypialni
Umieszczenie tarasu w sypialni może poszerzyć jej funkcje. Stanie się ona nie tylko miejscem snu, ale także kontemplacji natury przed snem lub po przebudzeniu. Wyjście na taras z sypialni uczyni go miejscem bardziej odosobnionym, przeznaczonym nie dla wszystkich domowników i nie dla gości. Umożliwi to całkowity odpoczynek i stworzy dla użytkowników tarasu przestrzeń intymną i osobistą. Warto jednak pamiętać, że takie wyjście na taras na parterze może zaburzać poczucie bezpieczeństwa.