Wypoczynek na świeżym powietrzu po ciężkim dniu pracy, wspólne posiłki czy spotkania towarzyskie pod chmurką – wszystko to stanie się możliwe, dzięki budowie przydomowego tarasu. Jeśli jesteś zwolennikiem szybkich efektów i nie chcesz, aby prace budowlane ciągnęły się w nieskończoność, taras na gruncie wykonany z płyt tarasowych to rozwiązanie dla ciebie. Jego dodatkowym atutem jest stosunkowo niski, w porównaniu do tarasów wylewanych, koszt wykonania. Zaoszczędzone na budowie tarasu na gruncie pieniądze będziesz mógł przeznaczyć na jego efektowne wyposażenie.
Budowa tarasu na gruncie: krok 1 – przygotowanie podłoża
Budowę tarasu na gruncie należy rozpocząć od wykonania właściwej podbudowy. Zanim jednak do tego przejdziemy warto sporządzić projekt tarasu, w którym zaplanujemy jego rozmiar, kształt, położenie, a także wzór płyt tarasowych i sposób ich układania. Następnie na działce należy wytyczyć kształt tarasu – może on powstać na planie prostokąta, koła lub przybrać nieregularną formę – wszystko zależy od inwencji inwestora.
Kolejnym krokiem jest usunięcie z powierzchni, na której ma powstać taras, humusu i gruntu rodzimego na głębokości co najmniej 20-30 cm. Odsłoniętą w ten sposób powierzchnię gruntu trzeba wyrównać i wykonać odpowiednie spadki (0,5-3%) za pomocą piasku. Pamiętajmy, aby były one wykonywane na zewnątrz budynku. Następnie powierzchnię pod taras wraz z utworzonymi spadkami należy ubić.
Invalid Displayed Gallery
Taras na gruncie: krok 2 – kolejne warstwy
Tak przygotowane podłoże przykrywa się geowłókniną, pamiętając o układaniu jej poszczególnych kawałków na ok. 20-centymetrowy zakład. Geowłókninę warto wywinąć też na ściany budynku – zabezpieczy je przed niekorzystnym działaniem wód opadowych. Kolejny krok to umieszczenie na ułożonej geowłókninie warstwy odcinającej z pospółki lub grubego piasku o grubości 10-20 cm. Taką warstwę należy dokładnie zagęścić – dopiero po tej czynności można przejść do wysypywania kolejnych warstw grubego piachu, powtarzając jego zagęszczanie. Przygotowaną w ten sposób nawierzchnię odcinającą można pokryć gruntem rodzimym.
Kolejnym krokiem do tarasu na gruncie jest wykonanie i zagęszczenie warstwy nośnej z kruszywa łamanego (od 0 do 31,5 mm) o grubości 10-20 cm. Liczba kolejnych warstw nośnych zależeć będzie od wysokości usytuowania tarasu na gruncie. Każda warstwa powinna być starannie zagęszczona. Ostatnią warstwę tarasu stanowią nieubite odsiewki kamienne (0-7 mm), ułożone warstwą grubości 3-4 cm.
Invalid Displayed Gallery
Taras ziemny: krok 3 – układanie płyt tarasowych
Na tak przygotowanej powierzchni można rozpocząć układania płyt tarasowych. Odstępy między poszczególnymi elementami nawierzchni powinny być jednolite i wynosić od 5 d 15 mm. Układając płyty należy stale kontrolować ich poziom względem sąsiednich elementów za pomocą poziomnicy. Ewentualne różnice można wyrównać za pomocą białego gumowego młotka. Ułożoną nawierzchnię z płyt należy zaimpregnować odpowiednim preparatem. W przypadku tarasu na gruncie wykonywanego na sucho poszczególne płyty impregnuje się przed fugowaniem. Impregnat należy nanieść dwukrotnie, nie zapominając o bocznych krawędziach płyt.
Invalid Displayed Gallery
Taras na gruncie: krok 4 – fugowanie
Po zaimpregnowaniu i wyschnięciu płyt można rozpocząć fugowanie. W tym celu całą powierzchnię tarasu należy zasypać drobnym piaskiem płukanym (0-2 mm). Następnie wypełniamy piaskiem odstępy między płytami posługując się szczotką. Czynność tę należy powtórzyć kilkakrotnie, aż do całkowitego wypełnienia fug. Po zakończeniu fugowania możemy już cieszyć się własnym przydomowym tarasem na gruncie.
Invalid Displayed Gallery