Kategorie
Budowa i materiały Taras

Jak wykonać wygodne schody na taras?

Schody na taras powinny być równe, stabilne, wygodne, a ich powierzchnia nie może być śliska. Jak samemu je wykonać?

Wykonanie schodów według własnego pomysłu jest dość łatwe. Zaczynamy od rozrysowania ich przebiegu i dokładnego wyliczenia:

• długości schodów – jeżeli schody są długie, to zaplanujmy co kilka stopni spocznik (znacznie głębszy stopień), który ułatwi chodzenie po schodach;

• szerokości schodów – nie powinna być mniejsza 80 cm, jeżeli jednak poszerzymy szerokość stopni do 120 cm, to będą mogły swobodnie się na nich minąć się 2 osoby;

• liczby stopni;

• wysokości stopni – stopnie powinny być niskie, najwygodniejsze są schody o stopniach mających 12-15 cm wysokości. Wysokość stopni w biegu schodów powinna być jednakowa, aby przechodzący się nie potykali. Jest to szczególnie ważne, gdy bieg schodów jest długi;

• głębokości stopni – na stopniu powinna mieścić się cała stopa dorosłego człowieka. Głębokość stopni powinna wynosić 30-50 cm, przekroczenie górnej granicy (50 cm) spowoduje, że chodząc po schodach będziemy musieli stawiać duże kroki.

Wymiary stopni powinny spełniać następujący warunek:

2 • h + s = 60-65 cm, gdzie h to wysokość stopnia, s jego głębokość.

Bezpieczne schody na taras

fot. Fotolia.com
fot. Fotolia.com

Schody na taras muszą być nie tylko wygodne, ale także bezpieczne. Dlatego aby uniknąć poślizgnięcia się, powierzchnia stopni nie może być idealnie gładka. Schodów nie należy budować z polerowanych kamieni ani gładko ociosanego drewna. Bardzo niebezpieczne są mokre deski, więc stopnie wykańczajmy elementami ryflowanymi (nacięte w podłużne rowki). Jeżeli schody na taras będą znajdowały się w ocienionym wilgotnym miejscu, nie wybierajmy piaskowca, ponieważ w takich warunkach szybko porasta glonami i jest śliski.

Schody na taras – etapy prac

• Jeśli budujemy schody na taras na sztucznie utworzonym nasypie, to najpierw musimy go dobrze zagęścić – ubijamy go ręcznie lub mechanicznie. Na terenie nienaruszonym możemy od razu przystąpić do wykonania wykopu.

• Bez względu na konstrukcję i rodzaj użytych materiałów, budowę schodów zawsze zaczynamy od dołu.

• Zdejmujemy humus i pod każdy zaplanowany stopień robimy wykop głębokości 35-40 cm. Na końcu biegu schodów wykop musi być większy – 60-80 cm – ponieważ będzie w tym miejscu wykonany fundament.

• Pod cegłę klinkierową oraz płyty chodnikowe musimy wcześniej przygotować schody betonowe. Na spód wykopu wysypujemy ok. 15-centymetrową warstwę żwiru i na niej umieszczamy 15 – centymetrową warstwę betonu. Następną czynnością jest wyłożenie folii budowlanej, aby beton nie przesiąkał do podłoża. Zbijamy z desek konstrukcję (szalunek) oddającą kształtem stopnie i wylewamy beton. Warstwa betonu powinna mieć ok. 10 cm grubości. Teraz wykańczamy schody. Warstwę okładzinową z np. cegieł klinkierowych czy łamanego kamienia mocujemy na zaprawie cementowej.

fot. wanga.pl
fot. wanga.pl

Schody na taras o twardej nawierzchni – zarówno z płyt kamiennych, jak i elementów drewnianych oraz kostki betonowej – robi się podobnie. Materiał układamy na 10-15-centymetrowej warstwie piasku lub podsypce z cementu i piasku w proporcji 1:10. Drobne elementy układamy ciasno, a wszelkie nierówności likwidujemy za pomocą gumowego młotka.

Uwaga! Każdy stopień musi być wykonany z 1-2% spadkiem, aby na jego powierzchni po deszczu nie gromadziła się woda.

Dodaj komentarz