Kategorie
Balkon Inspiracje Inspiracje Taras

Trawy – odpowiednie rośliny na taras i balkon

Trawy, a precyzyjniej rośliny trawiaste stały się w ostatnim czasie bardzo popularną ozdobną w ogrodach i przestrzeniach miejskich. Ich podstawowymi zaletami są: mnogość odmian (a zatem szerokie możliwości zestawień dekoracyjnych) oraz wygodna uprawa. Dlatego traw i trawiastych roślin ozdobnych nie może też zabraknąć na naszym tarasie lub na balkonie.

Wszędzie tam, gdzie cenimy sobie minimalizm, gdzie szukamy dekoracji charakterystycznych a przy tym spokojnych i harmonijnych warto wykorzystać trawy. Trawy bardzo dobrze komponują się z drewnem i kamieniem dlatego sprawdzą się doskonale jako rośliny na taras. Tam, gdzie tarasy są elementem bryły domu, znajdują się na kondygnacji, rośliny trawiaste i trawy warto wyeksponować w dekoracyjnych pojemnikach. Na tarasach drewnianych możemy zaproponować masywne donice wypełnione jedną odmianą trawy lub kompozycją kilku przebarwionych odmian traw. Trawa świetnie gra ze żwirem i kamieniem dlatego tam gdzie mamy taras na gruncie warto wyregulować obrzeża żwirem i sadzonkami efektownej wysokiej i na przemian niskiej trawy.

Trawy na każdy taras i balkon

W zależności od miejsca ekspozycji naszego tarasu czy balkonu możemy dobrać odpowiedni gatunek o określonych preferencjach. Tam, gdzie taras czy balkon jest bardzo nasłoneczniony należy wybrać odmiany traw lubiących słońce i nie wymagających dużej ilości wody, np. owsica wieczniezielona. W miejscach, gdzie taras czy balkon jest zacieniony sprawdzą się odmiany traw lubiące cień (np. hakonechloa smukła), zwykle ciemno wybarwione np. czarne. Jeżeli mamy efektownie zagospodarowaną przestrzeń ogrodowo-tarasową i taras łączy się z ogrodem np. w sąsiedztwie oczka wodnego doskonale sprawdzą się trawy i rośliny trawiaste lubiące tereny podmokłe i stały dostęp do wody np. tataraki.

Trawy pięknie wyglądają na tarasach w stylu nowoczesnym, urbanistycznym ale również tam, gdzie wprowadzamy motywy naturalne, skalne, marynistyczne. Trawy mają swoją stałą pozycje w miejscach, w których chcemy wprowadzić motywy orientalne. Taras w stylu japońskim nie może obyć się bez traw, szczególnie różnorodnych odmian bambusów.

Trawy są wieloletnie i dość szybko się rozrastają. Odpowiedni dobór odmiany trawy ozdobnej i rośliny trawiastej pozwoli nam cieszyć się dekoracyjnością rośliny przez długi czas i uchroni od trudów pielęgnacji.

Przeczytaj także: „Ozdobne odmiany traw na taras i balkon”

Dodaj komentarz