Kategorie
Budowa i materiały Taras

Zadaszenie tarasu z poliwęglanu

Przesłony pełne chronią przed deszczem, jednak wydatnie zacieniają przestrzeń tarasu oraz wnętrza przylegającego pomieszczenia. Zadaszenie tarasu z poliwęglanu osłoni nas przed deszczem, nie blokując dopływu światła.

Alternatywą dla markizy oraz parasola ogrodowego może być stałe zadaszenie tarasu z poliwęglanu. Jeśli potrzebujemy wygodnego rozwiązania, które wizualnie nie ograniczy przestrzeni i pozwoli na doświetlenie tarasu, będziemy zadowoleni z tego typu przesłony.

Płyty poliwęglanowe

Do zadaszania tarasów, balkonów oraz drzwi wejściowych wykorzystuje się komorowe lub lite płyty poliwęglanowe. Pierwsze mają tę zaletę, że są lekkie i cechują je wysokie parametry izolacyjne. Przepuszczają promienie słoneczne a przy tym są bardzo konkurencyjne dla innych form zadaszeń ze względu na swą niewygórowaną cenę. Płyty lite są od nich jeszcze bardziej transparentne, cięższe i bardziej wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne. Dlatego poleca się je tam, gdzie potrzebujemy tworzywa wyjątkowo odpornego na uderzenia.
Płyty poliwęglanowe nie boją się trudnych warunków atmosferycznych. Nie mają dla nich znaczenia wahania temperatury, gdyż znoszą ich przedział od -40 do +120oC. Grubość płyty wynosi zwykle od 4 do 12 mm – warto rozważyć ten parametr, gdy zależy nam na dobrej izolacyjności cieplej – im grubsze, tym lepiej. Przenikanie promieni słonecznych jest też zależne od wyboru płyty: przezroczystej, matowej lub barwionej. Słabym ogniwem jest nieodporność na promieniowanie UV. Dlatego płyty poliwęglanowe pokrywane są akrylem, który doskonale spełnia swą funkcję ochronną.

Zadaszenie tarasu z poliwęglanu a konstrukcja

fot. Drepo
fot. Drepo

Szkielet zadaszenia z płyt poliwęglanowych stanowi lekka konstrukcja. Wykonuje się je najczęściej z profili stalowych. Powinny być one zabezpieczone antykorozyjnie, gdyż w przeciwnym razie będziemy zmuszeni sami regularnie dbać o pokrywanie metalu preparatem zapobiegającym rdzewieniu. Warto nabyć zadaszenie tarasu z elementami malowanymi proszkowo, co zapewni efektowny wygląd przesłony na długi czas. Spotkać też można konstrukcje z aluminium, które nie wymaga konserwacji. Dla sympatyków naturalnego surowca istnieją wsporniki wraz z belkami i słupami nośnymi wykonane z drewna. Tak projektowane duże formy zadaszeń osadza się na betonowych stopach fundamentowych i przytwierdza śrubami. Całość może być samonośna albo zamocowana do ściany budynku kotwami.

Zadaszenie tarasu – kształt

Do wyboru mamy wiele gotowych form, od prostych daszków po finezyjne łączenie górnych i bocznych przepierzeń, osłaniających taras z kilku stron. Formowanie poliwęglanu jest dość proste i materiał ten łatwo poddaje się obróbce. Ozdobne kształty, wygięte profile, rozrzeźbione wsporniki mogą stanowić wyjątkowe urozmaicenie bryły budynku. Skromnej architekturze domu dodadzą uroku i lekkości.

Przeczytaj także: „Nowoczesne zadaszenia tarasu”

W odpowiedzi na “Zadaszenie tarasu z poliwęglanu”

Jak mam czyścić jest zaśmiecony przez brzozę

Dodaj komentarz