Kategorie
Balkon Inspiracje Inspiracje Taras

Kompozycje roślinne w donicach na balkon i taras

Kompozycje roślinne w donicach pozwalają stworzyć niepowtarzalną aranżację balkonu lub taras. Możliwości są niezliczone. W doniczkach lub pojemnikach można zbudować mini-ogród, w którym znajdą się nasze ulubione rośliny.

Planując kompozycje roślinne warto tak zestawić ze sobą rośliny, by kompozycja była efektowna przez całe lato. Do dyspozycji mamy wiele pięknie kwitnących roślin jednorocznych, cebulowych bylin. Kompozycję roślinną na balkon i taras można wykonać przy wykorzystaniu roślin szczepionych na pniu krzewy. Dobierając rośliny do kompozycji, pamiętajmy, by miały one podobne preferencje co do stanowiska oraz podłoża.

Kompozycje roślinne – kolorystyczny misz-masz

Jeśli lubimy kolorowe kompozycje roślinne, zdecydujmy się na umieszczenie w pojemniku roślin, które będą kwitły przez cały sezon lub zestawiajmy je tak, by w kompozycji były zawsze jakieś rośliny kwitnące. Dobrym pomysłem jest zbudowanie kompozycji złożonej z takich roślin jednorocznych jak pelargonia, aksamitka, petunia, niecierpek, bakopa, lobelia czy bidens. Kompozycje roślinne na balkon i taras można wykonać również sadząc w pojemniku niektóre kolorowo kwitnące byliny, takie jak nachyłek okółkowy i wielkowiatowy, goździk pierzasty, dzwonek karpacki, lawenda czy szałwia omszona.

Kompozycje roślinne – rośliny szczepione na pniu

fot. Fotolia.com
fot. Fotolia.com

W dużych pojemnikach można zdecydować się na zestawienie roślin szczepionych na pniu z uzupełniającymi kompozycję niższymi roślinami. Bardzo efektowną bazę dla takich kompozycji tworzą liściaste krzewy zimozielone, na przykład szczepiony na pniu bukszpan, który można łatwo formować nadając mu kształt efektownej kuli. Dobrym punktem wyjścia jest też trzmielina. Rośliny uzupełniające należy dobierać w zależności od wysokości pnia, na którym krzew został zaszczepiony, ale zazwyczaj będą się dobrze komponowały z roślinami o wysokości 30-40 cm, na przykład z cyniami, lawendą czy karłowatą odmianą kosmosu podwójnie pierzastego.

Kompozycje roślinne na balkon i taras z dominującą zielenią

Rośliny o efektownych kwiatach warto połączyć z roślinami, których dekoracyjną funkcję budują liście. Należy do nich na przykład gęsto ulistniony plektrantus zwany popularnie komarzycą. W naszym klimacie to roślina jednoroczna. Poza efektownym gęstym ulistnieniem i zwisającymi długimi pędami (ich długość może w sprzyjających warunkach osiągać nawet 200 cm), jej zaletą jest również zapach odstraszający komary. Równie efektowne liście, chociaż znacznie krótsze pędy ma kocanka włochata. Liście kocanki mogą mieć barwę srebrzysto-białą, zielono-żółtą lub jasnożółtą.

Odpowiednia oprawa

Kompozycje roślinne na taras i balkon można uprawiać nie tylko w typowych glinianych donicach czy drewnianych lub plastikowych pojemnikach. Efektowne kompozycje z roślin o długich pędach można na przykład uprawiać w donicach kaskadowych wykonanych np. z polistyrenu.

fot. Elho (lewa) Ogrodowe Innowacje (prawa)
fot. Elho (lewa) Ogrodowe Innowacje (prawa)

Przeczytaj także: „Sprawdzone pomysły na aranżację zieleni”

Dodaj komentarz