Kategorie
Balkon Budowa i materiały Budowa i materiały Taras

Drewniana balustrada na balkon i taras

Pasuje głównie do tradycyjnej architektury a jej stylistyka zawsze ociepla wizerunek bryły budynku. Drewniana balustrada jest urokliwym detalem, o który trzeba jednak odpowiednio dbać.

Drewniana balustrada ma „moc”, która sprawia, że nawet nieciekawy budynek, o prostej lub nieproporcjonalnej bryle, zyskuje nagle na urodzie. W dużej mierze jest to efekt wizualny naturalnego materiału, z którego jest wykonana – drewno to bowiem surowiec o ponadczasowej estetyce.

Drewniana balustrada – przeznaczenie

fot. Regnauer
fot. Regnauer

Drewniana balustrada doskonale sprawdzi się zarówno przy schodach wejściowych do budynku, jako wyznaczenie granic tarasu na parterze lub wyższych kondygnacjach domu. Będzie też dobrym zabezpieczeniem przestrzeni balkonu. Wybierając balustradę pamiętajmy, że nie tylko powinna być dobrana do stylu naszego budynku, ale przede wszystkim musi być bezpieczna. Jej konstrukcja powinna być stabilna i uniemożliwić upadek z wysokości. Decydując się na rozstaw jej pionowych czy poziomych elementów wypełnienia dobrze jest przewidzieć, czy na balkonie lub wysokim tarasie nie będą bawić się dzieci i małe zwierzęta. Gęste umieszczenie sztachet uniemożliwi przeciśnięcie się przez nie naszych pociech. Również usytuowanie elementów balustrady ma znaczenie – kształt pozwalający na łatwe wspinanie się dzieci, będzie dla nich niebezpieczny.

Drewniana balustrada – montaż

Najczęściej drewniane balustrady są montowane do elementów konstrukcji tarasu, czyli do bali podtrzymujących zadaszenie lub murków. Podobnie jest na przekrytych balkonach. Z kolei na otwartych słupki, między którymi umieszcza się gotowe przęsła lub ruszt dla tralek, musi być zakotwiony w płycie balkonowej. Należy to wykonać tak, by nie uszkodzić warstwy izolacyjnej luty balkonu czy tarasu. Balkon może być także w całości drewniany, osadzony na podporach z tego materiału. Wówczas montaż balustrady drewnianej będzie można przeprowadzić łącząc elementy ze słupami konstrukcyjnymi. Boczne elementy łączy się również ze ścianą budynku. Całość balustrady nie może opierać się o płytę posadzki. Konieczne jest bowiem pozostawienie szczeliny umożliwiającej odpływ deszczówki. W przeciwnym razie drewno będzie nasiąkać i szybciej ulegać biodegradacji.

fot. Fotolia.com
fot. Fotolia.com

Konserwacja drewna

Nasze rodzime drewno, w przeciwieństwie do wielu odmian egzotycznych, jest podatne na niszczenie pod wpływem działania zmiennych warunków atmosferycznych, rozwoju grzybów i glonów oraz owadów. Aby temu zapobiec świeże drewno należy zaimpregnować środkiem chroniącym przed niepożądanymi zjawiskami. Następnie trzeba zabezpieczyć wierzchnią warstwę drewna olejem, farbą, bejcą lub lakierobejcą – w zależności od efektu jaki chcemy osiągnąć. Dobrze jest użyć preparatu, który ochroni nie tylko przed opadami i mrozem, ale również przed promieniami UV. Niektóre środki chronią również przed ciemnieniem drewna. Dla wygody dobrze jest wybrać uniwersalny preparat, który zarówno zaimpregnuje, zakonserwuje powierzchniowo i nada ozdobny wygląd drewnianej balustradzie. Decydując się na balustradę drewnianą trzeba liczyć się z koniecznością jej regularnej konserwacji.

Przeczytaj także: „Szklana balustrada na balkon i taras”

Dodaj komentarz