Kategorie
Balkon Inspiracje Wyposażenie

Relaks na balkonie – meble balkonowe sprzyjające relaksowi

Poranna kawa, poobiednia drzemka czy spotkanie z przyjaciółką w słoneczny dzień może odbyć się na balkonie. Wystarczy tylko stworzyć w tej przestrzeni odpowiednią aranżację. Jakie meble balkonowe i wyposażenie sprzyjają wypoczynkowi na balkonie?

Odpowiednio urządzony balkon może być doskonałym miejscem wypoczynku. Wygodny meble balkonowe – fotel, hamak, huśtawka, niewielki stoliczek – i atmosfera stworzona przez oświetlenie sprawią, że każda minuta spędzona na balkonie nas zrelaksuje

Usiądź wygodnie – praktyczne i komfortowe meble na balkon

fot. Point S.L
fot. Point S.L

Wygodny fotel lub kanapa są podstawą relaksu na balkonie. Do dyspozycji mamy szereg mebli przeznaczonych do użytkowania na tarasach i balkonach. Meble balkonowe mogą być wykonane z plastiku, drewna krajowego lub bardziej od niego wytrzymałego egzotycznego. Ważne, aby zapewniały użytkownikom wygodne oparcie pleców. Bardzo popularne stały się też meble z rattanu lub technorattanu, czyli tworzywa do złudzenia przypominającego naturalny materiał. By wygodnie korzystać z siedzisk uzupełnijmy je o poduchy, niektóre meble np. technorattanowe zazwyczaj są już w nie wyposażone. Jeśli miejsca jest mało, wybierzmy siedziska sztaplowane. To najczęściej krzesła, które można zestawiać jedno na drugich, tak by zajęły jak najmniej miejsca.

Meble balkonowe – herbatka pod chmurką

Niewielki stoliczek lub inny mebel pełniący jego funkcję sprawi, że relaks na balkonie będzie można umilić sobie kawą, ciastkiem, o których, gdy są postawione na balkonowej podłodze czasami zapominamy i przewracamy – w efekcie zamiast wypoczynku mamy sprzątanie. Jako meble balkonowe sprawdzą się niewielkie stoliki na kółkach, które można przemieszczać, a po wakacjach używać w domu np. w roli barku. Sprawdzi się również stabilny stolik składany wykonany np. z drewna. Dobrym rozwiązaniem będzie też stoliczek z półką pod blatem, na której można np. przechowywać prasę. Jeśli w domu mamy majsterkowicza, można pokusić się o wykonanie stoliczka-blatu przymocowanego na zawiasach do ściany lub balustrady balkonu. Można go rozkładać, gdy jest potrzebny, a złożony nie będzie zawadzał.

Bujanie w obłokach

Hamak lub huśtawka są coraz częstszym elementem wyposażenia balkonu. Huśtawki wykonane z aluminium są dość lekkie i w zależności od tego dla ilu osób są przeznaczone ważą około 40-60 kg. Część materiałową wykonuje się z trwałych tkanin odpornych na zniszczenie i zabrudzenia. Pokrowce można zdejmować do prania. Komfort wypoczynku podnoszą również zagłówki i podłokietniki. Osoby lubiące leniuchowanie, mogą zdecydować się także na fotel hamakowy, przeznaczony dla jednej osoby. Zajmuje niewiele miejsca i zapewnia przyjemny wypoczynek. Hamaki to rozwiązanie, które sprawdzi się w przypadku większych balkonów.

źrodło: bujanefotele.pl
źrodło: bujanefotele.pl

Słońca w sam raz – parasol balkonowy

Zadaszenie balkonu jakie tworzy płyta znajdującego się powyżej balkonu czy niewielki daszek nie zawsze skutecznie chroni nas przed zbytnim nasłonecznieniem, niepożądanym podczas wypoczynku. Dlatego balkon warto wyposażyć w parasol. Powinien on mieć odpowiednio ciężką podstawę, tak by nie przewrócił go wiatr, którego podmuchy na balkonie są silniejsze niż w ogrodzie. W sprzedaży znajdziemy również specjalne parasole balkonowe, które mocuje się np. do balustrady. Nie zajmują zbyt dużo miejsca, a dzięki regulacji ustawiania bez problemu osłonimy się przed promieniami padającymi pod różnym kątem. Równie ważna jest tkanina z jakiej wykonano poszycie parasola. Nie powinna ona przepuszczać światła słonecznego co najmniej w 95%.

fot. IKEA
fot. IKEA

Intymność w cenie

Wypoczynek wymaga izolacji, trudno czuć się swobodnie i bezpiecznie, gdy nasz balkon jest sceną teatralną dla postronnych osób. Dlatego warto zadbać o intymną osłonę zazwyczaj ażurowej balustrady balkonu. Można ją przesłonić na przykład słomianą matą, która stwarza przytulną intymną atmosferę i zbliża nas ku naturze. Można też użyć znacznie trwalszych od maty taśm balkonowych wykonanych z polipropylenu. Są odporne na promieniowanie UV i inne niekorzystne czynniki atmosferyczne.

fot. IKEA
fot. IKEA

Przeczytaj także: „Letni salon na tarasie”

Dodaj komentarz