Balkon francuski to element architektoniczny, który różni od klasycznego balkonu brak płyty balkonowej. Został on zredukowany do drzwi balkonowych, a jeszcze częściej do okien portfenetrowych lub filongów, które zamyka na elewacji balustrada. Balkon francuski sprowadza się właściwie do balustrady mocowanej do elewacji budynku. Zabezpiecza się nim sięgające podłogi przeszklenia, znajdujące się na wyższej kondygnacji domu. Taka ażurowa balustrada nie zasłania widoków, sprawiając że wnętrza pozostają otwarte na otoczenie. Zapewnia też bezpieczeństwo domownikom. Brak płyty uniemożliwia jednak przebywanie na balkonie.
Balkon francuski – efektowna elewacja
Balkon francuski odgrywa również ważną rolę w budowaniu kompozycji elewacji. Odpowiednio zakomponowany może m.in. poprawić proporcje domu. Najczęściej balkon francuski projektuje się w budynkach nawiązujących architektonicznie do modernizmu oraz w domach inspirujących się nowoczesnym budownictwem. Jego prosta forma doskonale łączy się z minimalistyczną bryłą budynku. Ponieważ balkon francuski wyróżnia wysmukła horyzontalna forma, warto go wykorzystać, jeśli chcemy optycznie podwyższyć dom.
Ładne widoki
Balkon francuski przybiera najczęściej postać portfenetrów, są to wysokie okna usytuowane nad podłogą i sięgające prawie do sufitu. Mogą mieć one formę nieotwieralną i wtedy określa się je jako filongi. Taka forma okna sprawia, że otwiera ono wnętrze na widoki za oknem. Ważną rolę wizualną pełnią ich profile. Dobierzmy je, także kolorystycznie do materiałów, którymi zamierzamy wykończyć elewację. Jeśli dominować będzie drewno w naturalnym kolorze, warto wybrać ramy w barwach drewna. Modne szarości na przykład bloczków betonowych lub wapienia warto powiązać z portfenetrami, których profile będą wykonane z aluminium.
Balkon francuski – balustrada
W kształtowaniu efektu wizualnego bardzo ważną rolę odgrywa balustrada. Zazwyczaj przyjmuje ona bardzo prosta formę. Najczęściej wykonuje się ją z metalu, na przykład ze stali nierdzewnej lub aluminium. Coraz częściej można też spotkać balkon francuski z balustradą z bezpiecznego szkła laminowanego, które nawet gdy się stłucze, pozostaje sklejone i nie rozpadnie się na drobne kawałki mogące pokaleczyć osoby przebywające pod balkonem. Grubość szkła powinna wynosić ponad 8 mm. Zadaniem balustrad jest nie tylko ochrona przed wypadnięciem, można je także wykorzystać do wietrzenia pościeli, zaś w sezonie letnim warto na nich zawiesić kwietniki i ozdobić je roślinami, na przykład kaskadowymi pelargoniami lub surfiniami.
Przeczytaj także: „Taras wolnostojący”