Kategorie
Budowa i materiały Taras

Drewno na taras – kolory drewna

Jeśli chcesz by Twój taras dobrze komponował się z naturalnym otoczeniem, wykorzystaj do jego wykończenia lub wyposażenia elementy drewniane. Ich naturalne pochodzenie gwarantuje niepowtarzalny efekt wizualny. Taras z drewna jest ciepły w odbiorze i buduje poczucie bezpieczeństwa

Drewno jest materiałem bardzo chętnie stosowanym do wykończenia tarasu. Stosuje się je zarówno jako okładzinę podłóg jak i ścian. Także wykonane z drewna elementy wyposażenia są bardzo często wykorzystywane w aranżacji tej przestrzeni. Naturalność tego materiału sprawia, że taras z drewna zyskuje niepowtarzalny charakter – kolorystyka, wzory i faktura drewna sprawia, że nawet tak samo wykończony i wyposażony taras jak u sąsiada zawsze będzie inny. Jakie drewno na taras wybrać?

Drewno na taras – uroda egzotycznych kolorów

fot. Fotolia.com
fot. Fotolia.com

Na tarasach bardzo chętnie wykorzystuje się drewno egzotyczne importowane z Azji, Ameryki Południowej i Afryki. Atutem gatunków stosowanych na tarasie jest przede wszystkim ich bardzo duża trwałość oraz odporność na warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne. Ale wybiera się je także ze względu na bardzo atrakcyjną kolorystykę. Jeśli chcemy, by nasz taras z drewna był w tonacji żółtobrązowej z wyrazistymi brązowymi pasami dobrym wyborem będzie afromosia. Barwę od żółto-brązowej do czerwonobrązowej z delikatnymi brązowymi słojami ma pochodzące z Ameryki Południowej cumaru. Bogactwo kolorystyczne cechuje także odpowiednie zarówno na ściany jak i podłogi badi. Ma kolor od żółtego, przez pomarańczowy, aż do czerwonego. Popularne drewno na taras to także bangkirai, wybiera się je chętnie także ze względu na pasującą do wielu elementów jasnobrązową kolorystykę. Ciepła żółtobeżową lub żółtobrązową barwę ma grapia. Szukając interesującego kolorystycznie drewna do wykończenia tarasu, warto też sięgnąć po massarandubę – to drewno bez wyrazistego usłojenia ma przeważnie kolor różowego beżu, przybiera też barwę lekko purpurową lub brązową w ciemnoczerwonym odcieniu. Nietypową kolorystykę przyjmuje także ipe – przybiera ono barwy od żółtej przez zieloną po czerwoną, a nawet czarną.

Drewno na taras – kolory północy

Dużą popularnością cieszą się także gatunki drewna pochodzące z północy Europy. Z gatunków rodzimych dużą popularność zyskał dąb o eleganckim jednolitym usłojeniu i jasnobrązowym kolorze. Coraz częściej sięga się również po modrzew, który charakteryzuje bardzo ciepła miodowozłocista kolorystyka. Dobrym wyborem będzie również sosna karelska o jasnobeżowej barwie i jednolitym usłojeniu.

fot. Andrewex
fot. Andrewex

Drewno na taras – kolor a zabezpieczenie drewna

By drewno zachowało swoją kolorystykę, należy je odpowiednio zabezpieczać, inaczej może tak jak na przykład massaranduba z czasem zszarzeć. Najczęściej zabezpiecza się je olejem. Pod jego wpływem drewno nieco ciemnieje.

Przeczytaj także: „Deski kompozytowe – taras niczym z drewna”

Dodaj komentarz