Dla wszystkich ceniących piękno drewna i preferujących wykorzystywanie do budowy oraz wykończenia rodzimych materiałów, poleca się bruk drewniany, z którego otrzymamy stabilną i wytrzymałą nawierzchnię tarasu ziemnego. Oryginalny, a przy tym bardzo ozdobny efekt wizualny sprawi, że w ten sposób wykonany taras na gruncie będzie niepowtarzalny i doskonale wpisze się w naturalne otoczenie budynku.
Co to jest bruk drewniany?
Choć drewno, zwłaszcza rodzime, jest materiałem podatnym na biodegradację i mało odpornym na nasze zmienne warunki atmosferyczne, m.in. dzięki odpowiedniej obróbce i zabezpieczeniu surowca (np. impregnacja cisnieniowa), bruk drewniany tworzy trwałą posadzkę tarasową. Tajemnica tkwi również w tym, że elementy nawierzchni są cięte w poprzek słojów, a nie wzdłuż włókien, jak deski. Bruk powstaje z pni drzew liściastych np. bukowych. Mogą to być grubsze lub cieńsze plastry. Tak przygotowane elementy są wytrzymałe na duże obciążenie.
Bruk drewniany – estetyka naturalnej nawierzchni
Niezaprzeczalną zaletą tego materiału jest jego wyjątkowa estetyka. Bruk drewniany składa się bowiem z niepowtarzalnych pod względem estetycznym elementów, a każdy z nich ma swój oryginalny rysunek słojów oraz kształt. Dzięki temu powstaje ciekawy obraz posadzkowy, stworzony z mozaikowo rozrzuconych niewielkich drewnianych elementów. Nawierzchnia tarasowa może się wówczas stać jedną z największych ozdób posesji. Jest nie tylko bardzo estetyczna, naturalna ale również ciepła w dotyku. Bruk drewniany może także wydzielać przyjemny żywiczny zapach.
Dodatkowe atuty
Bruk drewniany oprócz trwałości i wytrzymałości doskonale tłumi odgłosy kroków czy przestawianych mebli oraz sprzętów ogrodowych. Znosi też drgania, co również wpływa na komfort użytkowania wykonanej z niego nawierzchni. Ciepłe w dotyku drewno dobrze amortyzuje upadek i uderzenie, gdyż jest materiałem stosunkowo miękki. Z tego też względu może ulegać zarysowaniom oraz wgnieceniom, jednak w trakcie zwykłej eksploatacji będą to rzadkie nie zdarza się to zbyt często. Uszkodzony element bez trudu wymienimy na nowy, co również daje przewagę drewnianemu brukowi nad innymi materiałami nawierzchniowymi.
Układamy bruk drewniany
Aby nawierzchnia z pieńków była stabilna, należy uprzednio utwardzić grunt pod taras. Wystarczy ubita ziemia lub podsypka z kruszywa. W wysypaną na wierz warstwę piasku lub żwiru wbijamy elementy bruku, używając gumowego młotka. Narzędzie to nie pozwoli na deformację włókien krążków. Przerwy między pieńkami wypełniamy piaskiem, dla stabilizacji nawierzchni. Stworzy on doskonałą warstwę drenażową ułatwiającą odprowadzenie wody deszczowej z tarasu. Aby posadzka była trwała, bruk drewniany należy pokryć np. warstwą pokostu.
Przeczytaj także: „Płyty kamienne na taras”