Kategorie
Balkon Inspiracje

Metamorfoza balkonu w jeden dzień

Niedużymi środkami i w krótkim czasie zaniedbany balkon może się stać oazą relaksu. Wystarczy kilka kroków, by metamorfoza balkonu olśniła swym urokiem nas i naszych gości. Pomysł na balkon – czyli jak w jeden dzień zaaranżować przydomową przestrzeń od nowa?

Elegancki i efektownie wykończony dzięki remontowi i dużym nakładom finansowym balkon nikogo nie zdziwi. Prawdziwym wyzwaniem jest zmiana oblicza balkonu przy wykorzystaniu niedużych nakładów finansowych. Taka metamorfoza balkonu polegająca na odświeżeniu jego wizerunku zajmie nam niewiele czasu, nie będzie wymagała też dużych nakładów pracy. Wystarczy kilka prostych pomysłów.

Pomysł na nowy balkon w jeden dzień – zmiana posadzki

fot. Castorama
fot. Castorama

Zapomniany balkon najczęściej straszy surową, szarą płytą lub zniszczoną i nadgryzioną zębem czasu posadzką. Układanie nowych płytek ceramicznych lub drewnianej podłogi wymaga nakładów finansowych oraz kilku precyzyjnych prac. Zajmie też trochę czasu. Zdecydowanie łatwiej będzie wyłożyć przestrzeń balkonu, zakrywając starą, nieatrakcyjną posadzkę, specjalną wykładziną. Najtrwalsza będzie z tworzywa sztucznego, wyposażona w otwory, przepuszczające wodę opadową. Do najchętniej wybieranych można zaliczyć wykładzinę przypominającą swym wyglądem naturalną trawę. Sztuczna trawa może być z rolki (będzie wówczas wymagała docięcia) lub mieć formę niedużych kwadratowych elementów, z wypustkami służącymi do ich łączenia. Do wyboru mamy krótkie źdźbła przypominające skoszony trawnik lub o dłuższych zakończonych naturalnie jak swobodnie rosnąca murawa. Oryginalny efekt uzyskamy wybierając trawę w kolorze innym niż zielony. Do nowoczesnych mebli będzie pasowała np. wykładzina granatowa.
Miłośnicy drewna mogą natomiast skusić się na stosunkowo niedrogie podesty drewniane, którymi z powodzeniem przykryjemy nieestetyczną płytę balkonową lub stare płytki. Są to gotowe do układania niewielkie kwadratowe elementy, zazwyczaj na podstawie z tworzywa sztucznego, które układa się obok siebie mocując je ze sobą na zamki. Układanie takiej posadzki zajmie nam niewiele czasu a dzięki podestom balkon zyska ciepły, przytulny charakter.

Metamorfoza balkonu – meble niczym nowe

fot. IKEA
fot. IKEA

Aby cieszyć się urokiem balkonu przydadzą się siedziska i niewielki stolik, aby odstawić szklankę z napojem lub odłożyć ulubioną książkę. Sprawdźmy, czy w piwnicy nie mamy dawno nieużywanych mebli turystycznych. Składane krzesełka lub leżaki i stolik mogą oprócz letniego wypoczynku na kempingu, uatrakcyjnić relaks na balkonie. Siedziska wystarczy wyposażyć w kolorowe poduszki lub zmienić materiał obiciowy na nowy – np. charakteryzujący się bogatą kolorystyką lub ciekawym wzornictwem. Stare meble drewniane lub o konstrukcji metalowej wystarczy odnowić i pomalować na przyciągający uwagę kolor – np. turkus czy fiolet. Odrobina koloru odświeży nasz balkon i sprawi, że nabierze on życia. Również blat stolika możemy odmalować lub po prostu przykryć wielobarwnym długim obrusem.
Jeśli nie dysponujemy meblami ogrodowymi, wykorzystajmy te, które mamy w domu. Na balkonie sprawdzą się siedziska w typie pufów oraz niski stolik kawowy. Nieduży, niski blat możemy też stworzyć sami, chociażby z drewnianej skrzynki.

Metamorfoza balkonu – ozdoby i oświetlenie

Balkon bez roślin ozdobnych jest niekompletny. Niedużym kosztem i w przyspieszonym czasie możemy na poręczy balustrady umieścić kwiaty. Wystarczy posadzić je w doniczkach, które osadza się na górnym rancie. Wklęsła budowa pojemników pozwala na osadzenie ich na balustradzie, bez użycia dodatkowego sprzętu i narzędzi.
Jeśli na balkonie mamy miejsce na stojące donice, mogą się one stać jego główną ozdobą. Również niektóre z domowych roślin doniczkowych można wystawić na zewnątrz w sezonie letnim. Na balkonie pięknie będą się prezentowały m.in. agawy, miniaturowe azalie, oleandry czy choćby fiołki.
Zamiast prowadzić na balkon instalację oświetleniową możemy zatknąć w ziemi doniczkowej ogrodowe lampki solarne. Łatwo wbić je w grunt, gdyż są wyposażone w ostro zakończone metalowe nóżki. W czasie dnia kumulują energię słoneczną, aby wieczorem oddać ją w postaci światła. Dzięki nim nasza metamorfoza balkonu zyska dodatkowo nastrojową oprawę. W sprzedaży znajdziemy również niedrogie lampki i girlandy świetle zasilane bateriami. Zawieszone na poręczy czy ścianie, do której przylega balkon staną się jego wyjątkową dekoracją zarówno za dnia, jak i po zmroku.

fot. IKEA
fot. IKEA

Przeczytaj także: „Pomysł na mały balkon – wyposażenie mocowane do balustrady”

2 odpowiedzi na “Metamorfoza balkonu w jeden dzień”

Dodaj komentarz