Kategorie
Budowa i materiały Taras

Ogród zimowy

Ogród zimowy, choć ma charakter przejrzystej lekkiej budowli, nie jest obojętnym elementem posesji. Niezależnie od tego, czy w architekturze ogrodu zimowego dominują geometria, czy fantazyjne kształty, musi być zgrany z estetyką domu.

Ogród zimowy w kształcie altany

Ogród zimowy często kształtem przypomina tradycyjną altanę. Klimat oranżerii tworzy dach piramidowy lub w kształcie parasola, czasami urozmaicany wieżyczką. To forma typowa dla oranżerii dawnych uzdrowisk i letnich rezydencji. Ponieważ taki ogród zimowy przylega do budynku tylko jednym z boków, jest doskonale oświetlony. Idealne miejsce na zaciszny kącik kawowy. Będzie dobrze wyglądał w każdym otoczeniu, a szczególnie w sąsiedztwie dużych drzew i krzewów. Ogród zimowy w kształcie altany świetnie pasuje do architektury tradycyjnej z detalami budującymi klimat romantycznej siedziby. Przeszklona altana może też być połączona z domem łącznikiem lub stanowić wolno stojący budynek małej architektury.

Oranżeria na planie prostokąta

Ogród zimowy na planie prostokąta przykryty jednospadowym dachem pasuje do domu w każdym stylu. Wygląda najlepiej, gdy dobudowany jest do dłuższej ściany domu – wówczas budynek nie traci proporcji. To idealny kształt oranżerii do zbudowania na istniejącym tarasie lub na jego przedłużeniu. Może być też łącznikiem między domem a ogrodem zimowym nieprzylegającym do budynku. Dobrze spełni się w roli przedłużenia pokoju dziennego.

Invalid Displayed Gallery

Ogród zimowy – przeszklona część salonu

Przeszklona część współczesnej willi zbudowana jako przedłużenie wypoczynkowej strefy domu doskonale wpisuje się w każdą okazałą bryłę budynku. Jeśli jest ona zwarta, tylko niewielka część ogrodu zimowego powinna wysuwać się poza obrys ścian. Wówczas mimo dużej powierzchni nie zmienia bryły domu i nie ingeruje w przestrzeń ogrodu. Płaski dach oraz przeszklenia podzielone grubymi poziomymi szprosami nadadzą mu wyrazisty, nowoczesny charakter.

Dwuczęściowy ogród zimowy

Dwuczęściowy ogród zimowy przy ścianie niewielkiego, oszczędnego w formie architektonicznej domu z dwuspadowym dachem uatrakcyjni budynek, wykorzystując płaską ścianę szczytową. Główna część oranżerii w kształcie ogrodowej altany powiększy przestrzeń domu o obszerny przeszklony pokój wypoczynkowy, mniejszą można przeznaczyć na oranżerię z ozdobnymi roślinami.

Nietypowa architektura ogrodu zimowego – wokół narożnika

Ogrodem zimowym można obudować narożnik domu. Wówczas przybiera on kształt altany okalającej dom z dwóch stron. Taka forma szklanej przybudówki uatrakcyjni bryłę każdego domu, czyniąc ją bardziej rozłożystą. Wprawdzie zabierze część miejsca w ogrodzie, ale osłoni jego strefę wypoczynkową od wiatru lub spojrzeń sąsiadów. Tak usytuowany ogród zimowy zawsze będzie dobrze oświetlony, dlatego doskonale nadaje się na oranżerię. Można też w nim odpoczywać, widząc ogród z kilku stron jednocześnie.

Invalid Displayed Gallery

Dodaj komentarz