Kategorie
Budowa i materiały Taras

Co to jest loggia?

Choć często nazywana balkonem, w rzeczywistości loggia to platforma cofnięta w stosunku do linii elewacji. Najczęściej można ją spotkać w blokach mieszkalnych lub w jednorodzinny domach typu „kostka”.

Loggia to forma architektoniczna, która bardzo przyjęła się w naszym budownictwie, zwłaszcza komunalnym. Loggia ma tylu zwolenników, co przeciwników. Ale zanim po którejś ze stron się opowiemy, warto poznać jej wszystkie cechy.

Loggia – element architektoniczny

W dawnej architekturze włoskiej loggia stanowiła samodzielną konstrukcję lub częściowo przylegającą do budynku, otoczoną arkadami przestrzeń. Jej przeznaczeniem było miejsce wypoczynkowe oraz zazwyczaj widokowe. Obecnie nazwą tą określamy formę balkonu wnękowego. Jako cofnięta względem ściany budynku platforma, wnika w pewien sposób w przestrzeń wnętrza. Dzięki temu powierzchnia loggi jest częściowo osłonięta przez boczne ściany oraz zadaszona przez strop. Jej granicę we wnęce tworzą okna i drzwi balkonowe. Loggia może kończyć się balustradą biegnącą w linii elewacji lub być przedłużona poza obrys budynku. Często występuje na dwóch kondygnacjach, wówczas najczęściej umieszcza się jedną nad drugą. Może być fragmentem jednego pomieszczenia wewnętrznego lub przechodzić przez kilka jednocześnie, nawet przez całą szerokość budynku.

Newralgiczne miejsce

Ponieważ usytuowanie loggii oraz jej wymiary mają istotny wpływ na konstrukcję oraz ucieczkę ciepła z wnętrza budynku, niezwykle istotne jest ocieplenie loggi. Najczęściej stosuje się w tym celu styropian lub wełnę mineralną, a całość pokrywa tynkiem cienkowarstwowym. Szczególnie uważnie powinno zostać zaizolowane miejsce połączenia podłogi i ścian bocznych, w taki sposób by uniknąć powstania mostków termicznych, czyli miejsc przez które najwięcej ciepła przenika na zewnątrz.

Funkcje loggi

Podobnie jak balkon, loggia to miejsce gdzie można cieszyć się otwartą przestrzenią, obserwować otoczenie oraz podziwiać zieleń. To dobre miejsce na suszenie prania lub odpoczynek po ciężkim dniu pracy. Dzięki częściowemu zadaszeniu z loggi można korzystać z niej w pochmurny dzień. Boczne ściany pozwalają na osłonięcie od wiatru oraz wzroku ciekawskich. Loggia jako strefa pośrednia między wnętrzem mieszkania a otoczeniem może funkcjonalnie powiększyć naszą przestrzeń domową. W ciepłym sezonie ułatwi magazynowanie np. sprzętu sportowego, a w zimowym przechowywanie choćby produktów spożywczych. Przeszklona loggia może stać się atrakcyjnym ogrodem zimowym i dodatkowym salonem wypoczynkowym czy pokojem zabaw dzieci.

Dodaj komentarz