Kategorie
Taras Wyposażenie

Osłony tarasowe – parasole ogrodowe i markizy na taras

W gorące letnie dni osłony tarasowe na niezadaszonej przydomowej przestrzeni mogą okazać się niezbędne. Umożliwią nam komfortowy wypoczynek na świeżym powietrzu nawet, gdy z nieba leje się żar. Do wyboru mamy m.in. parasole ogrodowe i markizy tarasowe. Co warto o nich wiedzieć?

Osłony tarasowe zapewnią nam przyjemny cień, gdy nadmiar słońca staje się uciążliwy i utrudnia wypoczynek na tarasie. W przeciwieństwie do stałego zadaszenia tarasu można je w razie potrzeby zwinąć i rozłożyć ponownie, gdy promienie słoneczne staną się dokuczliwe. Osłony, do których zalicza się m.in. parasole ogrodowe i markizy tarasowe uchronią nas nie tylko przed nadmiarem słońca. Zapewnią również osobom odpoczywającym lub biesiadującym na tarasie ochronę przed deszczem, gdy pogoda stanie się kapryśna.

Standardowe osłony tarasowe – parasole ogrodowe

Parasole ogrodowe to najczęściej wybierane osłony tarasowe. Swą dużą popularność zawdzięczają niewygórowanej cenie oraz bogatej ofercie – bez problemu dobierzemy model dostosowany do naszych potrzeb oraz powierzchni, którą chcemy osłonić w słoneczny dzień. W sprzedaży znajdziemy proste modele o niewielkich wymiarach, które można umieścić w otworze stołu tarasowego i ochronić przed słońcem biesiadujące osoby, nieskomplikowane modele wolno stojące z podstawą dociążającą i regulacją kąta nachylenia czaszy oraz duże parasole ogrodowe z wysięgnikiem o średnicy dochodzącej nawet do 5 metrów.
Wybierając parasol ogrodowy powinniśmy wiedzieć, w jaki sposób będziemy go wykorzystywać. Jeśli będzie on stał tylko w jednym miejscu na tarasie, ma być zamontowany na stałe, możemy wybrać cięższy, stabilniejszy model. Taki parasol nie będzie miał jednak praktycznego zastosowania w przypadku częstego przenoszenia osłony z miejsca w miejsce. Wówczas lepiej sprawdzi się lżejszy parasol ogrodowy.
Decydując się na większy parasol przeciwsłoneczny należy zwrócić uwagę przede wszystkim na to, ile miejsce zajmie ona po rozłożeniu a także jaka jest jego maksymalną wysokość. Osłony tarasowe na wysięgniku będą wymagać nieco większej powierzchni, niż parasole, których czaszę podpiera stelaż zamocowany w centralnym punkcie. Dobrym rozwiązaniem są m.in. parasole ogrodowe wyposażone w wygodny system składania i rozkładania za pomocą korbki. Taki system nie będzie wymagał od nas wysiłku przy rozkładaniu czy składaniu czaszy. Parasole na wysięgniku po złożeniu wbrew pozorom nie zajmują zbyt dużo miejsca. Przechowywanie nieużywanej osłony ułatwiają praktyczne pokrowce.
Parasole mają stabilne, najczęściej krzyżowe podstawy. Możne je przymocować do podłoża lub obciążyć np. elementami betonowymi albo bazą, którą wypełnia się wodą. Dzięki temu parasol będzie stabilny nawet w czasie większych podmuchów wiatru.
Decydując się na droższy parasol ogrodowy warto dopytać co obejmuje jego gwarancja. Gwarancja na materiał, z którego wykonana jest czasza powinna obejmować jego blaknięcie. Upewnijmy się także, jaka jest gramatura materiału poliestrowego, z którego najczęściej wykonuje się czaszę parasola (podawana w gr/m2). Im jest ona większa, tym materiał będzie trwalszy i zapewni skuteczniejszą ochronę. Zwróćmy też uwagę, czy większa czasza parasola jest wyposażona w praktyczny otwór wentylacyjny umożliwiający cyrkulację powietrza.

fot. Fotolia.com
fot. Fotolia.com

Funkcjonalne markizy tarasowe

To droższe, ale bardzo praktyczne, rozwijane osłony tarasowe. Pozwalają osłonić przed ekspozycją słońca większą powierzchnię niż parasole. Markizy tarasowe sprawdzą się bardzo dobrze, gdy osłonę przeciwsłoneczną chcemy zapewnić całej powierzchni tarasu. W sprzedaży znaleźć można gotowe produkty lub zamówić model wykonany na wymiar dostosowany do naszej przydomowej przestrzeni. Zajmujące się tym firmę oferują wykonanie dokładnych pomiarów na tarasie i montaż gotowej markizy. Markizy tarasowe dostępne są w wielu modelach o różnych funkcjonalnościach. Aby wybrać produkt najbardziej nieodpowiadający naszym oczekiwaniom przed zakupem czy zamówieniem markizy warto więc skontaktować się i skonsultować ze sprzedawcą, który doradzi nam najlepsze rozwiązanie.
Na tarasach najczęściej montuje się markizy ze składanymi ramionami. Markizy te mogą być montowane do ściany budynku, sufitu, a nawet do okapu czy krokwi dachowych. Do najtańszych markiz zalicza się modele otwarte, w których zrezygnowana z kasety. W ich przypadku mechanika i rura nawojowa pozostają widoczne. Takie osłony tarasowe prezentują się elegancko i subtelnie. Sprawdzają się m.in. w przypadku montażu w miejscach chronionych przez nisze w murze lub okapu dachowe. Markizy półkasetonowe mają kasetę otwartą od dołu. Poszycie i rura nawojowa są chronione od góry przed zanieczyszczeniami i deszczem. Dzięki takiemu rozwiązaniu markizy półkasetonowe mogą być montowane w miejscach, gdzie nie jest wymagana całkowita ochrona przez pełną kasetę. W przypadku markiz kasetowych poszycie i kompletny mechanizm ramion po zwinięciu chowają się w zamkniętej ze wszystkich stron kasecie. Dzięki temu markiza jest skutecznie chroniona przed działaniem niekorzystnych czynników i może być montowana praktycznie w dowolnym miejscu.
Obsługa markiz tarasowych najczęściej jest manualna, za pomocą korby. Dla poprawy komfortu korzystania z osłony tarasowe za dopłatą można zdecydować się na markizę z silnikiem elektrycznym i przełącznikiem lub sterowaniem radiowym z pilotem. Markizy tarasowe mogą być wyposażone dodatkowo w punkowe oświetlenie halogenowe, zapewniające komfortowe korzystanie z przydomowej przestrzeni również po zmroku.

fot. Markilux
fot. Markilux

Dodaj komentarz