Kategorie
Balkon Inspiracje Wyposażenie

Funkcjonalne meble do przechowywania na mały balkon

Mały balkon wymaga właściwie zorganizowanej przestrzeni. Aby nie zmienił się w chaotyczny składzik przypadkowych rzeczy, do jego aranżacji warto wykorzystać meble, które pozwolą uporządkować podręczne przedmioty.

Balkon i taras to miejsca, które pełnią funkcję rekreacyjną, zapewniając nam namiastkę kontaktu z przyrodą. Nierzadko traktujemy je również jako swoiste magazyny rzeczy mniej lub bardziej potrzebnych. Na balkonie przechowujemy często suszarki na bieliznę, nieużywane doniczki, podręczne narządza do przesadzania kwiatów, a nawet meble i sprzęty sportowe. Mały balkon lub taras może szybko stracić na funkcjonalności, gdy nadmiar zgromadzonych na nim przedmiotów uniemożliwi nam wypoczynek czy swobodną komunikację w obrębie tej przestrzeni. Jeśli nie chcemy, aby stał się on zwykłą graciarnią, pomyślny o funkcjonalnych meblach, które pomogą nam uporządkować nawet niewielką przestrzeń.

Meble do przechowywania na mały balkon i taras

Aby uniknąć bałaganu na przestrzeni balkonu lub tarasu zadbajmy, aby wszystkie przechowywane na nim przedmioty miały swoje miejsce. To, czego nie chcemy specjalnie eksponować najlepiej jest ukryć w praktycznych szafkach i kufrach.

1. Regały i półki

Regały to dobry sposób na przechowywanie w uporządkowany sposób m.in. doniczek z roślinami. Zamiast zajmować cenną przestrzeń na posadzce będą piąć się górę, tworząc efektowną zieloną ścianę. Jeśli na ustawienie regału nie mamy odpowiedniego miejsca, możemy go zastąpić półkami mocowanymi do ściany budynku.

fot. IKEA
fot. IKEA

2. Szafki

Sprawdzą się do przechowywania mniej efektownych przedmiotów. Pomieszczą wszystkie akcesoria i narzędzia ogrodowe. Ukryjemy w nich worek z ziemią czy nawozy. Szafki warto wybrać również do przechowywania zastawy balkonowej czy tarasowej.

fot. IKEA
fot. IKEA

3. Skrzynie i kufry

To z reguły meble typu 2 w 1. Pojemne skrzynie pomieszczą  nie tylko poduszki, koce czy inne przedmioty użytkowane na balkonie lub tarasie. Mogą być również wykorzystywane jako dodatkowe siedzisko lub ława.

fot. IKEA
fot. IKEA

Mały balkon i taras – sposoby na więcej przestrzeni

Jeśli nasz balkon lub taras oprócz funkcji wypoczynkowej, pełni również tę bardziej praktyczną – jest miejscem, gdzie suszymy pranie, wietrzymy pościel czy przesadzamy rośliny doniczkowe, najlepszym rozwiązaniem będą składane meble tarasowe i balkonowe.

4. Krzesła i stoliki składane

Pozwolą nam cieszyć się zasłużonym wypoczynkiem na świeżym powietrzu, a ponadto dzięki nim zyskamy odpowiednią ilość miejsca na balkonie, gdy tylko będzie nam ono potrzebne np. aby rozłożyć suszarkę na pranie.

fot. Castorama/ Landamn
fot. Castorama/ IKEA

5. Haki

Na zamocowanych do ściany hakach zawiesimy złożone krzesła i stolik, aby nie zajmowały miejsca na posadzce. Jeśli zdecydujemy się na haki składane nie będą przeszkadzać również wówczas, gdy nic na nich nie wisi. Na hakach możemy w estetyczny sposób zawiesić również przechowywany na balkonie rower lub złożoną suszarkę na bieliznę.

fot. IKEA
fot. IKEA

6. Krzesła sztaplowane

Jeśli nie zdecydujemy się na krzesła składane, wybierzmy te sztaplowane, czyli takie, które można przechowywać wkładając jedno w drugie. Ustawione w ten sposób nie zajmą dużo miejsca na małym balkonie czy tarasie. fot. Castorama

7. Rośliny w odpowiednim miejscu

Jeśli lubimy otaczać się zielenią lub prowadzimy na przydomowej przestrzeni różne uprawy i nie chcemy, aby mały balkon lub taras utonął w chaosie aranżacyjnym, zaplanujmy odpowiednio miejsce na donice z roślinami. Nie zajmą przestrzeni balkonowej, jeśli wybierzemy modele przeznaczone do zawieszenia na balustradzie. Możemy je też ustawiać w pionowych kompozycjach np. na regale przytwierdzonym do ściany lub balustrady balkonowej.

fot. Castorama/ Elho
fot. Castorama/ Elho

Dodaj komentarz