Kategorie
Balkon Budowa i materiały Budowa i materiały Taras

Balustrady drewniane – jak zabezpieczyć?

Balustrady drewniane to często spotykany sposób wykończenia tarasów, których konstrukcję wykonano z drewna. Również balkony osłania się często balustradami drewnianymi lub wykańcza metalową konstrukcję balustrady balkonu drewnianymi sztachetami. Taka balustrada wymaga jednak odpowiedniego zabezpieczenia i konserwacji.

Balustrady drewniane na balkonach i tarasach są narażone na działanie zmiennych warunków atmosferycznych. Deszcz, słońce i temperatura powietrza powodują, że drewno, z którego wykonane są balustrady zmienia swoją objętość – pęcznieje i kurczy się, a w efekcie może pękać. Wpływa to bezpośrednio na trwałość balustrad drewnianych. W szczeliny pękniętych balustrad chętnie wkracza wilgoć, która sprzyja rozwojowi chorób. Wraz z silnym nasłonecznieniem przyczynia się to do rozkładu tkanki. W wypaczonym i pełnym szczelin drewnie lęgną się też owady, których larwy żywią się miazgą. Wilgotne środowisko sprzyja również rozwojowi glonów, pleśni i innych grzybów. Wszystko to sprawia, że balustrady drewniane wymagają odpowiedniego zabezpieczenia.

Balustrady drewniane: konieczna impregnacja

Jeśli zamawiamy wykonanie balustrad drewnianych u stolarza, najprawdopodobniej otrzymamy balustrady z surowego drewna. Zanim przejdziemy do ich zabezpieczenia przede wszystkim musimy być pewni, że jest ono dobrze wysuszone. Tylko wówczas możemy przystąpić do impregnacji, a dopiero po niej do malowania balustrad drewnianych. Do wstępnego zabezpieczeni drewna stosuje się m.in. impregnaty. Są to głęboko penetrujące materiał produkty, które przeciwdziałają wilgoci, a co za tym idzie, również powstawaniu grzybów, pleśni i murszu. Impregnowanie nie może być jednak jedyną formą ochrony drewna, gdyż nie zabezpiecza go wystarczająco przed działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych.
Częściej jednak mamy do czynienia z drewnem kupionym w sklepie czy składzie drewna, które jest już fabrycznie zaimpregnowane np. ciśnieniowo. Zaimpregnowaną powierzchnię balustrad drewnianych można pokryć transparentnym lakierem i bejcą, które pozwolą drewnu oddychać. Pozostawią również wyeksponowany naturalny rysunek jego powierzchni. Jeśli zdecydujemy się na kryjącą farbę pozbawimy drewno obydwu atutów. Zyskamy jednolity efekt wizualny ale nieoddychające drewno szybciej będzie ulegało degradacji. Jeśli chcemy pokryć warstwą ochronną chropowate drewno użyjmy do tego celu specjalnych wosków, które równocześnie wygładzą powierzchnię.

Zabezpieczanie balustrad drewnianych: impregnaty koloryzujące

Większość preparatów, nawet bezbarwnych powoduje ciemnienie drewna, lecz są takie, które zachowują naturalny wygląd na dłużej. Dobrze sprawdzają się także impregnaty koloryzujące, które stosuje się zazwyczaj na drewno zabezpieczone wcześniej impregnatem bezbarwnym. Dzięki nim uzyskamy pożądaną barwę balustrad drewnianych, a składniki produktu zabezpieczą drewno i zapobiegną jego szarzeniu.

Zabezpieczanie balustrad drewnianych: lakierobejce, lakiery, oleje

Lakierobejce służą do tworzenia warstwy ochronnej i dekoracyjnej. Dają mocną i za razem transparentną powłokę o lekkim połysku odporną na szkodliwe działanie promieni słonecznych. Mocną warstwę stworzą na powierzchni drewna lakiery. Podkreślają one usłojenie i chronią przed wilgocią oraz promieniami UV. Występują w wersji bezbarwnej lub kolorowej. Olejowanie to z kolei forma impregnacji, która daje najbardziej naturalny efekt, jednak jeśli jest jedyną formą zabezpieczenia balustrad drewnianych najlepiej jeśli będzie powtarzana 1-2 razy do roku. Za to nie pozwoli na rozsychanie i pękanie drewna oraz ochroni przed wilgocią i niszczącym działaniem promieni UV.

Dodaj komentarz