Kategorie
Balkon Inspiracje Inspiracje Taras

Białe kompozycje kwiatowe na taras i balkon

Zaufajmy bieli i stwórzmy florystyczną kompozycję złożoną z roślin o kwiatach w różnych odcieniach bieli. Biel to symbol czystości i harmonii. Białe kompozycje kwiatowe dodadzą przestrzeni balkonów i tarasów elegancji, wniosą na nie spokój, stworzą klimat sprzyjający relaksowi i odpoczynkowi. Neutralna kolorystyka bieli sprawi, że z łatwością skomponuje się ona z wyposażeniem tarasu, np. meblami i tkaninami oraz zastawą.

Białe kompozycje kwiatowe to jeden z popularnych wiosennych i letnich trendów. Nie powinniśmy mieć problemów ze stworzeniem aranżacji kwiatowej z dominantą bieli. W tej kolorystyce znajdziemy wiele roślin, które można uprawiać w donicach i skrzynkach. Należą do nich petunie, pelargonie, gęsiówki alpejskie, szarotki, tulipany, acidantery czy mieczyki. Zwróćmy przede wszystkim uwagę na te egzemplarze, które rosną w nachodzących na siebie miesiącach, tak by na naszym tarasie zawsze panowała ukochana biel. Zimą mogą go zdobić ciemierniki, a od przedwiośnia możemy upajać się widokiem pierwszych przebiśniegów.

Biel na balkonie i tarasie: krokusy i przebiśniegi

Niech nasz taras i balkon biel spowije jak najwcześniej. Zapełnijmy go mrozoodpornymi krokusami i przebiśniegami, które zawitają do nas już pod koniec lutego. Liście ukazują się z reguły wraz z kwiatami lub tuż po nich. Jest to dość niski gatunek, osiągający nie więcej jak 8 cm wysokości. Do uprawy w pojemnikach warto także zastosować białą odmianę krokusa złocistego ‘Ard Schenk’z żółtą nasadą wewnątrz płatków. Nie zapominajmy też o krokusach kwitnących jesienią. Należy do nich Crocus ochroleucus, którego ozdobą są kremowe kwiaty z charakterystycznymi żółtymi gardzielami. Do pierwszych zwiastunów wiosny należy śnieżyczka przebiśnieg. Ma zazwyczaj 10-15 cm wysokości. Jego ozdobą są biało zielone zwisające kwiaty w kształcie kielicha. Planując białe kompozycje kwiatowe warto pamiętać o odmianach z kwiatami półpełnymi oraz pełnymi, do których należy np.‘Plena’. Zarówno przebiśniegi jak i krokusy najpiękniej będą wyglądać posadzone w grupach. Krokusy kochają słońce oraz próchnicze, łatwo nagrzewające się, przepuszczalne i dość wilgotne podłoże. Przebiśniegi wolą półcień i chłód, chociaż dobrze rosną również w słońcu.

Białe kompozycje kwiatowe z niezapominajek i hiacyntów

Już w kwietniu zakwitną hiacynty. Wśród około 100 odmian znajdziemy także efektowne, chociaż mniej znane o białych kwiatach. Należą do nich 'Carnegie’, 'White Pearl’, czy szczególnie piękny 'Madame Sophie’, który wyróżniają pełne kwiaty. Ich typowa wysokość to 20-35 cm. Najlepiej ustawić pojemnik z tymi roślinami w pełnym słońcu. Zapewnijmy im lekkie i przepuszczalne podłoże. Pod koniec kwietnia możemy stworzyć białe kompozycje kwiatowe z niezapominajkami. Osiągają one wysokość 15-30 cm. Choć kojarzą nam się z błękitną barwą, jej uprawne odmiany występują również w bieli. Należą do nich ‘Biała Kuleczka’, ‘Bryza’, ‘Snow Ball’, ‘Snowsylva’. Na ich rozkwit najkorzystniej wpływa poranne słońce i południowy półcień, więc jeśli mamy możliwość wybierzmy im miejsce na wystawie wschodniej. Przysłużymy im się, sadząc je na żyznej, próchniczej, stale lekko wilgotnej glebie, jednak nawet przeciętna ziemia ogrodowa nie powinna zaszkodzić w ich rozwoju.

Konwalie i powojniki

Nie są typowym wyborem na taras czy balkon. Szkoda, bo umieszczone w rozłożystej misie i ustawione w cieniu, będą przyciągającą wzrok majową ozdobą. Zachwyci nas nie tylko ich wygląd, ale i zapach. Potrzebują takich samych warunków glebowych, jak niezapominajki, dlatego posadźmy rośliny w swoim towarzystwie. Konwalie możemy umieścić też bliżej ściany balkonu, czy pod wyższą rośliną, która będzie rzucała na nie swój cień. Tworząc białe kompozycje kwiatowe nie zapominajmy o powojnikach. Wspinając się oplatają podpory za pomocą przekształconych ogonków liściowych. Jeśli chcemy by ich białe kwiaty ozdobiły nasz balkon lub taras już w połowie maja do czerwca wybierzmy odmiany 'Jan Paweł II’ lub odmiana o kwiatach pełnych 'Maria Skłodowska Curie’. Często odmiany te powtarzają kwitnienie w lecie.

fot. IKEA
fot. IKEA

Odętka wirginijska i dzwonek brzoskwinolistny

Już od czerwca aż do września nasz balkon może zdobić odętka wirginijska, znana też jako panna młoda. Z jej udziałem możemy stworzyć piękne, białe kompozycje kwiatowe. To bardzo piękna bylina o efektownych kwiatach rurkowatych o długości 2-4 cm rozmieszczonych wzdłuż osi kwiatostanu. Występuje również w odmianach o białych kwiatach np. 'Alba’ lub 'Crown of Snow’t. Kwiaty rozwijają się stopniowo od dołu w górę. Najlepiej kwitnie w pełnym słońcu. Dorasta do 30-80 cm. Do upraw w pojemnikach wybierajmy te niższe. Do wysokich i smukłych bylin należy także dzwonek brzoskwiniolistny z białymi kielichami (odmiana 'Alba’) kwitnący od czerwca do sierpnia. Dzwonki należy uprawiać w większym naczyniu. Wybierzmy dla nich stanowisko słoneczne lub półcień. Nie są wybredne – urosną w każdym typie gleby, średnio wilgotnej, o odczynie obojętnym.

Dodaj komentarz