Kategorie
Inspiracje

Jak urządzić mały balkon? Pomysł na mały balkon

Mały balkon często jest traktowany jako przestrzeń stracona. Przy odrobinie wysiłku może się ona jednak okazać atrakcyjnym przedłużeniem naszego mieszkania.

Jeśli jesteście posiadaczami jedynie niewielkiego balkonu, warto tak go zaaranżować by łączył on funkcje mini ogrodu i jadalni lub kącika wypoczynkowego. Maksymalne wykorzystanie przestrzeni umożliwiają nam nowoczesne rozwiązania. Dzięki nim nasz mały balkon zmieni się w funkcjonalną przydomową przestrzeń.

Mały balkon jako letnia jadalnia

fot. IKEA
fot. IKEA

W niewielkim mieszkaniu balkon już od wiosny może pełnić funkcję jadalni. Przytulnie zaaranżowana kameralna przestrzeń, może się okazać idealnym miejscem na śniadanie czy popołudniową kawę. Na postawienie niewielkiego stolika (najlepiej składanego) i dwóch krzeseł wystarczy miejsca, gdy szerokość balkonu będzie większa niż 1,2 m. Na mały balkon warto wybrać meble o prostych, delikatnych konstrukcjach wykonane z takich materiałów jak rattan, drewno oraz naśladujące je artwood i petan. Sprawdzi się też drewniany lub metalowy stół ze szklanym blatem w zestawie z krzesłami o aluminiowej konstrukcji i materiałowym siedzisku. Wybierzmy stolik, który pod blatem będzie miał zamontowaną półkę. Zyskamy dzięki temu dodatkową powierzchnię odkładczą (np. na gazety czy książki). Na niedużym balkonie sprawdzą się również składany stolik i krzesła. Po posiłku można je złożyć i zawiesić na haku wbitym w ścianę. Dobrym wyborem będą też krzesła sztaplowane. Są bardzo lekkie i można je ustawiać jedno na drugim Jeśli mamy zdolności majsterkowicza, można wykonać samodzielnie blat przymocowany na zawiasach do ściany lub balustrady balkonu. Można go rozkładać, gdy jest potrzebny, natomiast złożony nie będzie zawadzał. Taki składany blat możemy też w razie potrzeby kupić wraz z odpowiednim mocowaniem. Ciekawym rozwiązaniem jest też stolik na kółkach, który przyda się gdy będziemy chcieli coś odstawić, a jeśli będzie nam zawadzał łatwo go przesunąć poza granice naszej letniej jadalni. Poza sezonem można go używać w roli barku wewnątrz mieszkania. Jeśli miejsca jest dosyć, warto też pomyśleć o niewielkiej szafce lub regale, które także mogą pełnić funkcje pomocnicze. Na ścianie możemy zawiesić półeczki na naczynia i inne małe przybory przydatne podczas posiłku. Postawmy na nich zioła w doniczkach, tak aby bez problemów sięgać po nie w czasie obiadu spożywanego na świeżym powietrzu.

Mały balkon sprzyjający relaksowi

Niewielki balkon może służyć wyłącznie jako miejsce relaksu. Nawet na najmniejszej przestrzeni można wygospodarować taki kącik. Najważniejszą rolę odgrywa wówczas miejsce, w którym będzie można wygodnie się rozłożyć. Oczywistym wyborem na mały balkon jest wygodny i lekki fotel, jednak zamiast niego warto pomyśleć o zawieszonym na stabilnym stelażu fotela hamakowego. W zależności od naszego gustu można wybrać fotel z siedziskiem wykonanym z odpornej tkaniny bawełnianej lub wełnianej. Gdy przestrzeń jest naprawdę niewielka można wybrać fotel o bardziej ażurowym siedzisku np. wykonanym z plecionego bawełnianego sznurka lub rattanu. Dobrym rozwiązaniem będzie również wąski, leżak, który po wypoczynku będziemy mogli złożyć, aby nie zajmował przestrzeni balkonu. Nie rezygnujmy ze stoliczka lub innego mebla pełniącego jego funkcję. Może to być na przykład skrzynia, która równocześnie będzie pełnić funkcję pojemnika na konewkę i inne narzędzia lub też tarasowego kredensu. Stolik jest niezbędny – będzie pomocny, gdy zechcemy odstawić kubek z kawą czy też książkę bez ryzyka, że w nie niechcący wejdziemy.

fot. IKEA
fot. IKEA

Zadbaj o klimat

By zapewnić sobie spokój podczas odpoczynku, warto pomyśleć o odizolowaniu się od otoczenia, z którym możemy mieć kontakt m.in. przez ażurowe balustrady. By je przesłonić, użyjmy słomianych mat lub polipropylenowych osłon balkonowych. Od sąsiada oddzielmy się drewnianym trejażem lub wykonaną własnoręcznie np. z bambusowych tyczek kratką. Może być ona obsadzona efektownym pnączem np. modną ostatnio aktinidią lub wiciokrzewem. Jeśli nasz mały balkon ma wystawę południową albo zachodnią zadbajmy również o odpowiednią ochronę przed słońcem. Często jedynym rozwiązaniem będzie parasol. Tkanina z jakiej wykonano poszycie parasola balkonowego nie powinna przepuszczać światła słonecznego co najmniej w 95%. By nie zajmował zbyt wiele cennego miejsca, wybierzmy model ze stelażem wyposażonym w zaczep do montowania do barierki balustrady. Nie rezygnujmy też z kwiatów. By zaoszczędzić miejsce na podłodze, donice z nimi ustawmy na parapecie okiennym, na półkach zamontowanych na ścianie, a także w kwietniku umieszczonym na balustradzie balkonu. Równie ważne jest oświetlenie sztuczne. Stół może doświetlić lampa wisząca. Gdy balkon nie ma zadaszenia w postaci płyty balkonowej sąsiada, do której można zamontować oświetlenie sufitowe, wygodnym rozwiązaniem będą kinkiety.

fot. Tchibo
fot. Tchibo

Dodaj komentarz