Stare drewno w nowej roli
Właścicielom domu zamarzył się niewielki drewniany taras, który pełniłby funkcję letniego pokoju śniadaniowego. Najlepszym miejscem na jego lokalizację okazała się strefa wejścia do domu. Nowy taras miał ją dodatkowo przedłużyć i przy okazji zakryć podniszczone schody prowadzące do budynku.
Konstrukcję wsporną tarasu stanowią trzy betonowe słupy. Do ich wykonania wykorzystano gotowe formy do wylewania betonu, z tektury o wysokich parametrach wytrzymałościowych. Wysokość słupów dostosowano do najwyższego stopnia starych schodów, na których opiera się konstrukcja. Do jej budowy inwestorom posłużyły m.in. belki pochodzące ze starej obory. Wykorzystano je w roli legarów. Choć nieco nadgryzione zębem czasu, okazały się być w bardzo dobrym stanie. Przez dziesiątki lat nie zniszczyła ich korozja biologiczna ani szkodniki. To samo dotyczyło desek, które posłużyły do budowy nowych schodów na taras.
Pozostałości po 70-letniej oborze, której elementy konstrukcyjne wykorzystano do budowy przydomowych tarasów.
Słupy konstrukcyjne i belki rozbiórkowe w roli legarów tarasowych.
Montaż tarasu
Na dociętych na odpowiedni wymiar legarach z odzysku ułożono nowe deski drewniane, stanowiące poszycie tarasu. Ostatnią czynnością było przymocowanie ich do legarów. Mimo dobrej kondycji materiałów pochodzących z odzysku inwestorzy mieli obawy, czy konstrukcja z nich wykonana będzie stabilnie skręcona – tzn. czy wkręty będą dobrze łączyć stary materiał z nowym. Do mocowania nowych desek do starych legarów z belek wykorzystano nierdzewne wkręty do konstrukcji drewnianych SPAX (8×120 mm). Wyposażone w gwint dociągający zapewniły mocne połączenie skręcanych elementów. Takie rozwiązanie pozwoliło też zapobiec skrzypieniu tarasu. Sami wykonawcy stwierdzili, że wkręty równie łatwo wprowadza się w nowe, jak i stare drewno, co usprawniło oraz przyspieszyło prace wykonawcze. W ten sposób powstał pierwszy taras od strony północnej.
Montaż nowych desek tarasowych do legarów.
Gotowa konstrukcja tarasu północnego.
Taras drewniany od południa
Kolejną realizacją z wykorzystaniem materiałów z odzysku był mały taras drewniany, na który prowadziły przeszklone drzwi wprost z domowego salonu. Do tej pory jego funkcję pełniły ustawione przy drzwiach tarasowych palety. Nie było to jednak rozwiązanie ani praktyczne, ani estetyczne, a już na pewno nie trwałe i stabilne.
Transport belek z miejsca rozbiórki.
Nowy taras drewniany wykonano na wspornikach z betonowych bloczków. Po ich dokładnym wypoziomowaniu przystąpiono do ułożenia legarów, których rolę pełnią belki ze starej obory. Poszycie tarasu stanowią natomiast deski grubości 8 cm, również pochodzące z odzysku.
Także w tym przypadku do montażu drewnianych elementów zastosowano wkręty SPAX, które m.in. dzięki falistemu profilowi bez problemu przeszyły grube drewno desek.
Belki z odzysku jako legary tarasowe.
Poszycie tarasu wykonano z desek drewnianych grubości 8 cm, które pełniły uprzednio funkcję elementów konstrukcyjnych obory.
Montaż desek do legarów za pomocą wkrętów ze stali nierdzewnej SPAX do konstrukcji drewnianych.
Gotowa konstrukcja tarasu południowego.
Oba tarasy wymagają jeszcze lekkiego liftingu, jednak dzięki powtórnemu wykorzystaniu starego drewna idealnie wkomponowały się w charakter wiejskiego domu. Są przy tym całkowicie ekologiczne, nie tylko z uwagi na recycling, ale również ze względu na zastosowane elementy montażowe. Jak się okazało, użyte do ich budowy wkręty wykonane są ze stali nierdzewnej A4, która zapewnia maksymalną ochronę przed korozją. Wkrętów tych nie pokrywa się więc żadną powłoką dzięki czemu są bardziej przyjazne dla środowiska.Wszystkie te zabiegi sprawiają, że oba tarasy można nazwać mianem ekologicznych 😉