Kategorie
Balkon Inspiracje

Co warto wiedzieć planując zakup mieszkania z balkonem lub tarasem?

Na co zwrócić uwagę i czego się wystrzegać kupując mieszkanie? Czy balkon i taras to ważna przestrzeń?

1. Dlaczego balkon, taras, loggia to ważna część kupowanego mieszkania?

Planując zakup mieszkania w bloku nie warto rezygnować z komfortu, jaki może zapewnić nam dostęp do tych przestrzeni. Pamiętajmy, że podjęta decyzja będzie mieć swoje konsekwencje przez wiele lat, lepiej więc dopłacić i cieszyć się tym dodatkowym metrażem w sezonie wiosennym i letnim. Podejmując decyzje zakupowe warto mieć też na uwadze, że mieszkanie pozbawione dostępu do balkonu czy tarasu będzie nam trudniej sprzedać w przyszłości. Tańsze mieszkanie bez tych przestrzeni sprawdzi się w przypadku osób młodych i mobilnych, które spędzają zdecydowaną większość czasu poza domem.

Decydując się na mieszkanie w bloku świadomie rezygnujemy z luksusu posiadania własnej działki z ogrodem (o ile nie jesteśmy szczęśliwymi właścicielami ogródków działkowych czy letniska poza miastem). Bezcenny kontakt z naturą w przestrzeni osiedlowej bez konieczności wychodzenia z domu zapewni nam właśnie balkon, loggia czy taras. Mieszkańcy bloków coraz częściej doceniają tę przydomową przestrzeń, która przestaje pełnić jedynie funkcję składzika, w którym gromadzimy niepotrzebne rzeczy czy organizujemy suszarnię. Balkon i taras stają się dodatkowym pokojem letnim w ograniczonej nierzadko powierzchni mieszkania, jego przedłużeniem, miejscem wypoczynku i zielonym zakątkiem, zastępującym nam często ogródek.

 2. Na co zwracać uwagę, decydując się na zakup mieszkania z balkonem czy tarasem?

To zależy głównie od funkcji, jaką planujemy nadać tej przestrzeni. Jeśli chcemy, aby nasz balkon czy taras stał się miejscem wypoczynku na świeżym powietrzu jego powierzchnia powinna być na tyle duża, aby umożliwiała wstawienie choćby podstawowych mebli tarasowych – krzeseł lub foteli oraz niewielkiego stolika. Zbyt wąski balkon sprawi, że możliwości aranżacje będą mocno ograniczone. Metraż będzie ważnym kryterium wyboru m.in. dla rodzin z dziećmi. Większa powierzchnia balkonu okaże się niezbędna, jeśli marzą nam się wspólne śniadania czy obiady na balkonie.

3. Czy ważna jest lokalizacja balkonu lub tarasu?

fot. Fotolia.com
fot. Fotolia.com

Lokalizacja balkonu lub tarasu ma kluczowe znaczenie. Wychodzący na ruchliwą ulicę nie będzie tak atrakcyjny, jak zlokalizowany od bardziej zacisznej strony osiedlowego ogródka, choć i ta część osiedla bywa dość głośna z uwagi na lokalizowane tu często place zabaw dla dzieci. Niemniej jednak przebywając na balkonie o takim umiejscowieniu nie będziemy narażeni na ciągły hałas ruchu samochodowego i wdychanie spalin.
Południowa i zachodnia lokalizacja sprawi, że balkon będzie mocno nasłoneczniony. Odpoczynek na tak usytuowanej przestrzeni będzie bardzo przyjemny wiosną, w upalne lato może stać się uciążliwy. Letni relaks na takim balkonie nie obejdzie się bez montażu markizy czy parasola. Lokalizacja wschodnia sprawi z kolei, że balkon będzie nasłoneczniony jedynie do południa. Będzie więc dobrym miejscem letniego wypoczynku. Na balkon z wystawą północną będą docierały rozproszone promienie słoneczne. Balkon zachodni docenią natomiast miłośnicy wieczornego wypoczynku na świeżym powietrzu – jeśli widok nie jest ograniczony np. sąsiednim budynkiem, zapewni nam możliwość podziwiania zachodów słońca. Minusem tej lokalizacji w przypadku nieosłoniętych balkonów mogą być silne zachodnie wiatry.

4. Jak rozwiązać problem wąskiego balkonu?

Obecna oferta producentów wyposażenia balkonów i marketów z asortymentem ogrodowym jest na tyle bogata, że bez problemu zaaranżujemy nawet niewielką, wąską przestrzeń w naprawdę funkcjonalny sposób. Na małej powierzchni dobrze sprawdzają się m.in. lekkie w odbiorze krzesła np. o konstrukcji stalowej, które nie przytłaczają przestrzeni oraz składane stoliki. Dobrym rozwiązaniem na wąskiej przestrzeni balkonu będą również składane blaty montowane na stałe do balustrady czy ściany budynku. W razie potrzeby można je złożyć do pionu, dzięki czemu nie zajmują cennego miejsca i umożliwiają swobodne poruszanie się po balkonie. Dla właścicieli małych przydomowych przestrzeni przeznaczone są również dobrze nam znane, oszczędzające miejsce na posadzce donice i skrzynki zawieszane po zewnętrznej stronie balustrady.

5. Komu poleca się zakup mieszkania z tarasem?

fot. Fotolia.com
fot. Fotolia.com

Tarasy charakteryzują się z reguły większą powierzchnią użytkową niż balkony. Mieszkanie z tarasem to dobre rozwiązanie m.in. w przypadku rodzin z dziećmi. Duża przestrzeń umożliwi bowiem przebywanie na świeżym powietrzu wszystkim domownikom jednocześnie. Taras o większej powierzchni będzie również słusznym wyborem, jeśli zależy nam na pogodzeniu kilku funkcji jednocześnie – oprócz strefy wypoczynkowej z wygodnymi fotelami i stolikiem, chcemy na tarasie zawiesić dodatkowo np. huśtawkę czy hamak, wygospodarować kącik warzywny lub przeznaczony stricte do suszenia prania. Wszystko zależy od naszych potrzeb i oczekiwań.

6. Czy zakup mieszkania z ogródkiem to funkcjonalne rozwiązanie?

Mieszkanie z ogródkiem to głównie przywilej lokali zlokalizowanych na parterze budynku. Choć takie ogródki z reguły nie charakteryzują się zbyt dużą powierzchnią z pewnością są cenną przestrzenią. Dają komfort bezpośredniego kontaktu z naturą, są też nieocenione w przypadku rodzin z dziećmi – ogródek dostępny np. z salonu staje się bezpiecznym miejscem zabaw i wypoczynku, bez konieczności opuszczania posesji. Pozostaje jedynie kwestia prywatności, ale i o nią można odpowiednio zadbać. Widok z góry możemy ograniczyć stosując m.in. markizę tarasową czy inną formę zadaszenia, które osłoni przestrzeń ogródka i urządzonego na nim tarasu, nie tylko przed ciekawskim wzrokiem sąsiadów, ale również przed nadmiernym nasłonecznieniem czy opadami.

7. Czy planując zakup mieszkania z balkon i tarasem należy brać pod uwagę to, co będzie za 5, 10 lat?

Każda większa inwestycja, w tym również zakup mieszkania, wymaga od nas myślenia przyszłościowego. Osobom, dla których dana lokalizacja jest etapem przejściowym wielkość posiadanego balkonu, loggi czy tarasu nie ma większego znaczenia. Wręcz decydują się one celowo na mniejsze powierzchnie, aby ograniczyć koszty zakupu mieszkania. Inna sytuacja dotyczy osób, dla których mieszkanie w bloku będzie docelowym. W tym przypadku decyzje zakupowe powinny być poprzedzone patrzeniem w przyszłość.
Z biegiem lat dwuosobowa rodzina może się bowiem powiększyć, zwiększą się również jej potrzeby. Od balkonu czy tarasu nie będziemy oczekiwać jedynie miejsca do ustawienia suszarki. Przestrzeń ta powinna zaspokajać także nasze podstawowe potrzeby kontaktu z naturą. Również nasze dzieci powinny móc korzystać z możliwości przebywania w dodatkowym pokoju pod chmurką – fajnie by było mieć możliwość wystawienia na balkon wózka, aby dziecko mogło spać dotleniając się przy okazji lub ustawić na nim niewielki basenik z parasolem – dając mu radość korzystania z letnich przyjemności w osiedlowej rzeczywistości.

8. Czego wystrzegać się podczas kupowania mieszkania w kwestii balkonu?

Zwróćmy uwagę na nie tylko na wielkość, ale i wspomnianą wcześniej lokalizację balkonów i tarasów. Na osiedlach o ścisłej zabudowie balkon wystawiony na wprost okien sąsiada nie będzie komfortowym miejscem wypoczynku. Bądźmy też szczególnie wyczuleni na budowę i wykończenie tych przestrzeni. Upewnijmy się, że ich powierzchnia ma uformowany odpowiedni spadek, a zastosowane płytki są mrozoodporne i antypoślizgowe. W tej kwestii możemy jednak polegać na uczciwości sprzedawcy czy dewelopera, gdyż rodzaju płytek niestety nie ocenimy na pierwszy rzut oka.
Alarmującym sygnałem powinny być dla nas wszelkie uszkodzenia – popękane płytki, wykruszone spoiny, odrywające się cokoliki. Świadczą one o niewłaściwym wykończeniu, prowadzącym nawet do uszkodzeń płyty balkonowej czy tarasowej. Przedostająca się przez pęknięcia i szczeliny woda powoduje duże zniszczenia, a ich naprawa może nas niemało kosztować. Inwestorzy decydujący się na zakup mieszkania z tarasem znajdującym się nad pomieszczeniem, np. garażem przylegającym do budynku powinni dokładnie dopytać dewelopera o izolację tej przestrzeni przydomowej. Nawet jeśli naprawa niewłaściwie zaizolowanego tarasu i szkód wywołanych przeciekami będzie leżała w gestii dewelopera, stanie się dość kłopotliwa i uciążliwa również dla inwestora.

Dodaj komentarz