Kategorie
Inspiracje Taras

Dekoracyjne oświetlenie tarasu – jak efektownie oświetlić taras?

Taras może pełnić funkcję dodatkowego pokoju na świeżym powietrzu również po zachodzie słońca. Aby cieszyć się urokiem tej przydomowej przestrzeni po zmroku, należy zadbać o odpowiednie oświetlenie tarasu. Jak efektownie oświetlić taras? Jakie lampy zewnętrzne sprawdzą się na tarasie?

Kluczem do stworzenia funkcjonalnego oświetlenia tarasu jest połączenie trzech jego typów – oświetlenia ogólnego, strefowego i intymnego. Każde z nich może pełnić również funkcję dekoracyjną, wszystko zależy od wyboru odpowiednich lamp. A tych nie brakuje – nawet „zwykła” oprawa wisząca czy plafoniera zewnętrza może stanowić wyjątkową dekorację świetlną gdy wokół zapada ciemność. Oferty sklepowe są obecnie bardzo bogate, dzięki czemu każdy wybierze oświetlenie tarasu dostosowane do jego stylu i wyposażenia.

Ogólne oświetlenie tarasu

Jego zadaniem jest rozświetlenie przestrzeni tarasowej, umożliwiające bezpieczne poruszanie się po niej po zmroku. Funkcję oświetlenia ogólnego pełnią zazwyczaj lampy wiszące lub plafoniery zewnętrzne, czyli oświetlenie górne, montowane do zadaszenia tarasu. Podobnie jak oprawy stosowane wewnątrz pomieszczeń, mogą one przybierać bardzo dekoracyjne formy. W roli oświetlenia ogólnego można zastosować również oprawy montowane w podbitce zadaszenia tarasu.
W przypadku tarasów pozbawionych zadaszenia stałego dobrym rozwiązaniem będą efektowne kinkiety. Mocuje się do ściany, do której przylega taras. Ilość kinkietów zależeć będzie od długości tarasu. Decydując się na kilka opraw umieszczonych w jednej linii warto podłączyć je do instalacji w taki sposób, aby jednym przyciskiem włącznika można było uruchomić jedynie cześć z nich, a dopiero dwoma – wszystkie naraz. Dzięki temu będziemy mogli dozować ilość niezbędnego nam światła sztucznego i dowolnie budować klimat tarasu po zmroku.
Ciekawym pomysłem na ogólne oświetlenie tarasu bez zadaszenia stałego jest zastąpienie kinkietów specjalnymi LED’owymi oprawami mocowanymi do konstrukcji markizy tarasowej. To dodatkowe wyposażenie markizy prezentuje się bardzo efektownie, efektywnie oświetli też taras po zmroku.

fot. Corradi

Dekoracyjne oświetlenie strefowe

Efektowne i funkcjonalne oświetlenie tarasu nie obejdzie bez opraw oświetlenia strefowego. Wydobędą one z mroku wybrane elementy i wyposażenie tarasu, bez konieczności uruchamiania lamp oświetlenia ogólnego.
Funkcję dekoracyjnego oświetlenia strefowego mogą pełnić m.in. reflektorki rzucające światło z dołu np. na wybrane fragmenty ścian czy aranżację roślinną. Możemy też oświetlić w ten sposób rosnące przy tarasie drzewa lub krzewy. Ciekawym pomysłem na oświetlenie tarasu pozbawionego balustrad jest zastosowanie lamp stojących, tzw. słupków ogrodowych, które mocuje się do posadzki tarasu. Usytuowane w jego narożach będą symbolicznie wyznaczać granicę tej przestrzeni. Funkcję strefowego oświetlenia tarasu mogą pełnić również oprawy nawierzchniowe montowane na równi z posadzką tarasu. Zamontowane wzdłuż jego krawędzi będą wyznaczać granice przydomowej przestrzeni. Sprawdzą się również przy akcentowaniu różnic poziomów.

Oświetlenie tarasu budujące nastrój

Aby stworzyć na tarasie intymną atmosferę warto wykorzystać niewielkie dekoracyjne lampy zewnętrzne – podłogowe lub stołowe. Często przybierają one bardzo fantazyjne formy. Dekoracyjne oświetlenie tarasu mogą stanowić również bardzo popularne i chętnie stosowane, szczególnie na tarasach utrzymanych w nowoczesnym stylu, świecące donice. Efektownie będą prezentować się również oprawy wyglądające jak lampiony, lampy solarne, a także wszelkiego rodzaju girlandy świetlne. Można nimi opleść balustradę tarasu, zawiesić pod zadaszeniem czy wkomponować w aranżację roślinną.

fot. Fotolia.com

Przeczytaj także: „Oświetlenie podestu tarasowego – źródła światła montowane w nawierzchni”

Dodaj komentarz