Kategorie
Budowa i materiały Taras

Deski bambusowe na tarasie

Na nawierzchniach tarasowych doskonale sprawdzają się deski bambusowe. Są niezwykle trwałe, odporne i mają bardzo charakterystyczny, nietypowy wygląd. Oprócz jasnych odcieni mogą by karmelowe, wiśniowe, dwubarwne tygrysie a nawet prawie hebanowe.

Bambus nie jest drzewem a rośliną o drewniejących łodygach. Ma niezwykle szybki przyrost – w ciągu doby wzrasta o 30-50 cm. Przez to staje się co raz powszechniej dostępnym surowcem z lasów tropikalnych, z którego wytwarza się m.in. deski tarasowe. Korzystając z jego właściwości możemy przyczynić się do zmniejszenia zużycia zasobów naturalnych jakimi są drzewa.

Powstawanie desek bambusowych

Aby zdrewniałe fragmenty bambusa mogły posłużyć jako posadzka, musza być odpowiednio pozyskane i przechowywane. Łodygi cięte są na pasma, które struga się w celu usunięcia zielonej kory. Im młodsza roślina tym bielsze drewno, lecz bardziej miękka struktura. Starsze egzemplarze mają mocniejsze włókna o kolorze biało-żółtym. Po ścięciu elementy bambusa są zaparzane we wrzącej kąpieli a następnie szybko suszone. Dzięki temu włókna nie ciemnieją i są odporne na działanie grzybów i insektów. Następnie podlegają sprasowaniu (skręcaniu) pod dużym ciężarem, w wysokiej temperaturze. Mogą być barwione w masie. Po procesie osuszania i leżakowania przycina się deski bambusowe. Na koniec powleka się ich powierzchnię stosując kilka warstw lakierów utwardzanych promieniami UV. Wysokiej jakości produkty mogą podlegać procesowi cyklinowania, ponownego lakierowania lub olejowania.

Deski kompozytowe

Włókna bambusowe wykorzystuje się również w produkcji kompozytowych desek tarasowych. Połączone pasma naturalne z polimerami tworzą trwałą strukturę o wyglądzie drewna. Trwałość i odporność bambusa zostaje w ten sposób wzmocniona a posadzka z powstałych z niego desek jest całkowicie odporna na działanie zmiennych warunków atmosferycznych, nie wymaga konserwacji i impregnacji. Nie jest również podatna na działanie szkodników i erozję biologiczną. Dodatkowo takie kompozytowe deski bambusowe są niezwykle łatwe w utrzymaniu czystości. Wszelkie zabrudzenia schodzą podczas czyszczenia wodą pod wysokim ciśnieniem. Aby deski bambusowe były antypoślizgowe stosuje się ich ryflowaną wersję.

fot. Koop

Montaż i impregnacja desek bambusowych

Taras z wykorzystaniem bambusa z desek lub kompozytu montuje się jak standardową nawierzchnię na legarach z drewna egzotycznego. Należy pamiętać aby podłoże było dobrze osuszone, o odpowiednim spadku odprowadzającym wodę opadową na zewnątrz. Systemy tarasowe pozwalają na zakup kompozytowych desek bambusowych oraz elementów mocowania, przystosowanych do samodzielnego montażu. Elementy drewniane muszą być zaimpregnowane, polakierowane lub naolejowane. Warto skorzystać ze specjalnych preparatów przeznaczonych do stosowania na zewnątrz. Taras bambusowy będzie długowieczny i praktycznie nie będzie od nas wymagał żmudnej konserwacji. Kompozytowe deski bambusowe to trwała i dobra inwestycja na lata.

 

Dodaj komentarz