Kategorie
Balkon Taras Wyposażenie Wyposażenie

Doniczki z polistyrenu – efektowne i praktyczne oprawy dla roślin

Uprawa roślin na tarasie i balkonie w większości wypadków możliwa jest jedynie, gdy posadzimy je w pojemnikach. Tradycyjne donice z gliny i drewniane skrzynie nie zawsze się jednak sprawdzają. Tym razem proponujemy innowacyjne rozwiązania – praktyczne, trwałe i wygodne doniczki z polistyrenu.

Doniczki z polistyrenu ekspandowanego, skrzynki ogrodowe i osłonki z tego materiału sprawią, że nie tylko nasz ogród, ale także taras i balkon będzie wyróżniać się niebanalną aranżacją przez cały sezon. Za ich sprawą można też efektownie włączyć w roślinną kompozycję często słabo zagospodarowane parapety zewnętrzne. W sprzedaży znajdziemy także niezwykle wygodne i praktyczne polistyrenowe pojemniki na rozsady – wybór styropianowych donic jest więc dość duży, dzięki czemu każdy znajdzie produkt odpowiedni do swoich potrzeb i roślin, jakie sadzimy w przydomowej przestrzeni.

Doniczki z poliestyrenu – wygodna ochrona dla roślin

fot. Ogrodowe Innowacje
fot. Ogrodowe Innowacje

Nie bez powodu pojemniki wyprodukowano z polistyrenu ekspandowanego. To materiał, który doskonale chroni korzenie roślin przed zamarzaniem. Ma to szczególne znaczenie w przypadku upraw roślin wieloletnich na balkonie lub tarasie. Nie musimy już dodatkowo ich osłaniać przed zimą, ponieważ grube ścianki oraz dno doskonale izolują przed zimnym podłożem. Doniczki z polistyrenu ekspandowanego są również całkowicie mrozoodporne, co oznacza, że nawet jeśli pojemniki są puste, nie musimy ich zabezpieczać na zimę. Kolejnym atutem donic, skrzynek i osłon jest ich odporność na działanie pleśni i grzybów, co znacznie przedłuża ich trwałość w porównaniu z donicami glinianymi czy drewnianymi skrzynkami. Ponieważ kwietniki i pojemniki wystają ponad poziom gleby, wiosną szybciej się nagrzewają. To może być duża zaleta dla domowych ogrodników, jeśli chcą mieć swoje plony wcześniej. Doniczki z polistyrenu dzięki swoim właściwościom izolacyjnym oferują ten sam efekt – ten sztywny i lekki materiał długo trzyma ciepło – jest przecież stosowany do ocieplania domów oraz przechowywania gorących potraw.

Nie do przecenienia jest również lekkość pojemników, co sprawia, że przeniesienie lub przestawienie tego typu skrzynek lub donic nie będzie tak uciążliwe jak w przypadku osłon wykonanych z ciężkich materiałów. Ta cecha będzie szczególnie ważna, jeśli tworzymy ogródek na balkonie o lekkiej konstrukcji albo ogród na dachu. Sprawdźmy wówczas, jakie mamy „ograniczenia wagowe” – może styropian to materiał jakiego poszukujemy?
Dodatkowo, w przeciwieństwie do glinianych pojemników, nie musimy martwić się uszkodzeniami takimi jak np. pęknięcia, obtłuczenia czy złuszczenia, a w przypadku drewnianych ich przegniwaniem lub ciągłą konserwacją. Dla osób, które cenią naturalne środowisko, nie bez znaczenia będzie fakt, że donice styropianowe są w 100% biodegradowalne.

fot. Ogrodowe Innowacje
fot. Ogrodowe Innowacje

Doniczki styropianowe, skrzynki i osłonki – jaki mamy wybór?

Oprócz osłonek i doniczek z polistyrenu o różnych wymiarach w sprzedaży znaleźć można także praktyczne skrzynki i kwietniki ogrodowe. Umożliwią nam one tworzenie efektownych, wieloroślinnych kompozycji nie tylko na balkonie i tarasie. Dzięki ich systemowej budowie możemy tworzyć kompozycje o praktycznie dowolnym kształcie a nawet wykonać kaskadowe aranżacje, umożliwiające uprawę różnych roślin na kilku poziomach. Takie doniczki z polistyrenu sprawdzą się szczególnie dobrze w przypadku niewielkich powierzchni balkonowych czy tarasowych. Styropianowe pojemniki dostępne są także w dekoracyjnych kształtach – np. filiżanki. Takie doniczki sprawią, że roślinna aranżacja zyska niebanalny charakter. Miłośnicy uprawy roślin w pojemnikach od nasiona mogą sięgnąć także po praktyczne, podzielone na liczne sekcje poliestrowe pojemniki na rozsady.

Przeczytaj także: „Doniczki polistyrenowe – rodzaje donic ze styropianu”

Dodaj komentarz