Kategorie
Balkon Taras Wyposażenie Wyposażenie

Drewniane meble na taras i balkon – jakie meble tarasowe wybrać?

Drewniane meble na taras i balkon cieszą się dużą popularnością. Choć wymagają specjalnej konserwacji meble tarasowe i balkonowe z drewna często wybierane ze względu na niezaprzeczalne piękno naturalnego surowca. Pozwalają stworzyć piękna aranżacje, zarówno w nowoczesnym, jak i bardziej tradycyjnym stylu.

Dzięki nowoczesnym formom produkcji oraz impregnacji, drewniane meble na taras i balkon są dziś o wiele trwalsze i odporniejsze na zmienne warunki atmosferyczne niż dawniej. Dostępność zestawów wypoczynkowych wykonanych z drewna egzotycznego sprawia, że takie meble tarasowe i balkonowe stają się doskonałą alternatywą dla swych plastikowych i metalowych odpowiedników.

Meble na taras i balkon z drewna krajowego

Najpopularniejsze meble tarasowe powstają z drewna sosnowego i świerkowego, ale również możemy spotkać trwalsze z dębowego, akacjowego, jesionowego lub bukowego. Z surowców takich wykonuje się nowoczesne składane meble na taras i balkon, stylizowane lub rustykalne. Bardzo modne u nas są formy z bali, choć wymagają tarasu o dużej powierzchni. Takie meble na taras mają jeden minus – duży ciężar, są za to bardzo stabilne.
Wybierając meble z drewna rodzimego warto zdecydować się na produkty fabrycznie zabezpieczone przed biologiczną degradacją. Najlepsze będą te z drewna zaimpregnowanego ciśnieniowo. Gotowe meble na taras i balkon są już zwykle zaimpregnowane środkami technicznymi głęboko wnikającymi w strukturę surowca i zabezpieczającymi je przed działaniem grzybów, pleśni, glonów i owadów. Powierzchnię mebli pokrywa dodatkowo ochronna warstwa oleju, bejcy lub lakieru, tworząc barierę dla wilgoci oraz promieni słonecznych. Jeśli wybierzemy meble tarasowe czy balkonowe z surowego drewna, wszystkie te czynności zabezpieczające będziemy musieli przeprowadzić we własnym zakresie. Warunkiem utrzymania mebli w dobrym stanie jest ich konserwacja po każdym sezonie oraz przechowywanie w suchym i przewiewny miejscu.

Invalid Displayed Gallery

Drewniane meble tarasowe i balkonowe – drewno egzotyczne

Dużo odporniejsze na zmienne warunki atmosferyczne i biokorozję są meble na taras i balkon wykonane z drewna egzotycznego. Dzięki zawartym w nich olejkom i żywicom mają one swą własną naturalną ochronę i impregnację. Dodatkowo takie drewniane meble na taras czy balkon są odporniejsze od rodzimego drewna na uszkodzenia mechaniczne i ścieranie. Niektóre z gatunków nie wymagają żadnego zabezpieczenia, jednak bez niego pokrywają się naturalną patyną. Jeśli chcemy zapobiec takiemu zjawisku drewniane meble tarasowe należy co pół roku pokrywać środkami impregnującymi. Do tego celu nadają się oleje i woski specjalnie wyprodukowane do drewna egzotycznego. Zapewniają one ochronę przed czynnikami atmosferycznymi i zapobiegają przebarwieniem, wnikaniu brudu oraz tłuszczu. Nie plamią ubrań, są też bezpieczne dla ludzi oraz środowiska. Pozwalają również zachować naturalny koloru drewna, które zdobywa zwolenników głównie ze względu na swe oryginalne barwy i fakturę. Popularne meble na taras i balkon to te wykonane z meranti, teaku czy ipe. Takie drewniane meble na taras i balkon nie należą do tanich, ale będą służyły nam przez wiele lat. Trwałość niektórych gatunków drewna (jak np. teak) ocenia się nawet na 100 lat.

Invalid Displayed Gallery

Przeczytaj także: „Sprawdzone meble na balkon”

Dodaj komentarz