Drzewa kolumnowe to specjalnie wyhodowane rośliny o charakterystycznej budowie w formie kolumny. W przeciwieństwie do tradycyjnym drzew sadowniczych, które z biegiem lat wytwarzają rozłożyste korony, drzewa kolumnowe tworzą tylko jeden silny przewodnik, z którego wyrastają dość liczne, lecz krótkie pędy boczne. Są to drzewa wolno rosnące i osiągające nieduże rozmiary. Dzięki zwartemu pokrojowi obwód kilkuletnich okazów zwykle nie przekracza 80 cm, a ich wysokość sięga maksymalnie dwóch-trzech metrów.
Drzewa kolumnowe, pomimo swych niewielkich wymiarów, pięknie kwitną i wydają smaczne, dorodne owoce. Są więc idealnym rozwiązaniem dla osób, które chcą się cieszyć własnymi zbiorami, lecz nie mają miejsca na uprawę standardowych sadzonek.
Ogród na balkonie
Drzewa kolumnowe to ciekawa propozycja dla wszystkich, którym marzy się własny ogród, jednak z uwagi na ograniczoną przestrzeń nie mogą sobie na niego pozwolić. Takie drzewa w doniczkach będą więc świetnym rozwiązaniem dla właścicieli domów usytuowanych na małych działkach, jak również dla mieszkańców bloków i apartamentowców. Dzięki nim możemy cieszyć się własnymi uprawami owocowymi dysponując niewielką ilością miejsca na balkonie lub tarasie (jedno drzewko zajmie około 60×40 cm przestrzeni na posadzce).
Zwarta, kolumnowa budowa sprawia, że drzewka możemy ustawić w niewielkiej odległości od siebie, tworząc w ten sposób swój własny mini sad. Zestawiając na jednej przestrzeni różne odmiany drzew owocowych będziemy mogli cieszyć się jabłkami, gruszkami, śliwkami i czereśniami jak z prawdziwego sadu. Na tarasie lub balkonie możemy również ustawić donice z kolumnowymi krzewami owocowymi – agrestem lub porzeczką.
Pomysł na drzewa kolumnowe
Drzewa owocowe prezentują się niezwykle dekoracyjnie, zarówno w okresie kwitnienia i jak owocowania. Sprawdzą się bardzo dobrze na tarasie lub balkonie niezależnie od tego, czy chcemy jedynie udekorować go roślinnością inną niż kwiaty, stworzyć na przydomowej przestrzeni namiastkę ogrodu czy też wykreować prawdziwą oazę zieleni. Dzięki kolumnowej formie jabłonie, grusze lub czereśnie w donicach możemy zestawiać w grupach, tworzyć kompozycje z innymi roślinami doniczkowymi – np. drzewkami szczepionymi na pniu, krzewami i kwiatami lub wykorzystać m.in. jako naturalny parawan. Ustawione szeregowo wzdłuż barierki doniczki z kolumnowymi drzewkami osłonią przed wzrokiem sąsiadów przestrzeń tarasu i otwierającego się niego pomieszczenia. Taka kompozycja zapewni nam delikatną przesłonę, nie zamykając zupełnie widoku na otoczenie i nie odcinając dostępu do światła słonecznego.
Z myślą o najmłodszych
Dzięki smukłemu pokrojowi drzew kolumnowych promienie słoneczne docierają do wszystkich owoców, co sprawia, że równomiernie dojrzewają i są smaczne. Co ważne zbierając jabłka, gruszki czy soczyste czereśnie z własnej uprawy mamy gwarancję, że spożywane owoce pozbawione są oprysków i innych chemikaliów.
Z posiadania własnych drzewek obfitujących w owoce skorzystają z pewnością najmłodsi, dla których będą one cennym źródłem witamin. Uprawa kolumnowej jabłoni, gruszy czy czereśni na tarasie lub balkonie to również świetna lekcja przyrody dla dzieci. Będą one mogły wspólnie z rodzicami lub rodzeństwem opiekować się rośliną, patrzeć jak wzrasta, puszcza nowe pędy, wytwarza owoce, które z czasem dojrzeją i będą mogły zostać zjedzone przez nasze pociechy niemal prosto z drzewa.
Opieka nad balkonowym sadem i obserwowanie zachodzących w nim zmian to ciekawa lekcja kształtująca uwagę i spostrzegawczość, ucząca dzieci cierpliwości, poczucia obowiązku, odpowiedzialności i zaangażowania w to co robią. Obserwacja najpierw wytwarzających się, a następnie dojrzewających pod pieczą dziecka owoców rozwinie też jego wrażliwość i dostarczy mu wiele radości.
Uprawa owocowych kolumnowych drzew w donicach nie jest trudna ani czasochłonna, więc poradzi sobie z nią każdy członek rodziny. W odróżnieniu od dużych drzew, odmiany kolumnowe nie wymagają skomplikowanego cięcia, a opieka nad nimi ogranicza się do podlewania, nawożenia i zabezpieczenia na zimę przed mrozem.
EKSPERT RADZI
Drzewa owocowe na balkon
J. Stępień, ogrodnik z wieloletnim doświadczeniem, www.starkl.pl
W pierwszym roku po posadzeniu urosną boczne pędy, dlatego należy roślinę uformować i konsekwentnie przycinać. Przycinaniem wytwarzamy również pewną ilość nowych, płodnych pędów na przyszły rok. Wszystkie boczne pędy należy przyciąć na 3 oczka. Jeśli nie odpowiada nam obecna wielkość głównego pędu możemy go też skrócić. Takie formowanie rośliny powinno być przeprowadzone w czerwcu, najpóźniej na początku lipca, żeby nowe pędy, które będą wyrastać z pozostawionych oczek zdążyły do zimy dostatecznie wzmocnić się. Identyczny proces powtarza się w kolejnym roku. Przycinanie przeprowadza się podczas pełnej wegetacji, w okresie zbiorów lub bezpośrednio po nich. Już w maju rośliny te przemienią się w przepiękne słupy kwiatów, a od 2-go lub 3-go roku pozwolą zbierać delikatne, soczyste i aromatyczne owoce.