Kategorie
Taras Wyposażenie

Jak wybrać idealne meble metalowe na taras?

Meble metalowe zaliczają się od wielu lat do najbardziej tradycyjnych rozwiązań na taras i do ogrodu. Trudno się dziwić. Wyróżniają się ponadczasową elegancją i subtelną formą, którą łatwo wkomponować w przydomową przestrzeń.

Choć bywają ciężkie i trzeba skrupulatnie dbać o ich dobrą kondycję, meble metalowe mają swoje niemalejące grono zwolenników, którzy doceniają ich wizualnie lekką i ażurową formę oraz ponadczasowy wygląd, który od wielu lat wpisuje się w rozmaite stylizacje ogrodów i tarasów. Są niezmiernie trwałe i prezentują się naprawdę elegancko, łącząc w sobie w sposób idealny stronę praktyczną z wysublimowaną estetyką. Dzięki temu mogą zdobywać serca nawet najbardziej wymagających miłośników dobrego designu i funkcjonalności, również w warunkach plenerowych.
Aby wyposażenie tarasu na pewno spełniało nasze oczekiwania, podczas wybierania mebli na taras, warto zwrócić szczególną uwagę na kilka kluczowych elementów. Jakie są najistotniejsze zalety i wady mebli metalowych, stosowanych na zewnątrz?

Najważniejsze cechy mebli tarasowych – przewodnik przedzakupowy

W ofercie sklepów można obecnie znaleźć wiele zróżnicowanych mebli metalowych. Dawno minęły już bowiem czasy, gdy przez wiele miesięcy dominował jeden jedyny trend, któremu trzeba się było podporządkować, bez względu na to, czy mieścił się on w ramach naszych prywatnych preferencji, czy też nie.
Współczesne meble metalowe na taras i do ogrodów są wykonane w różnych stylach, z rozmaitych materiałów, dzięki czemu potrafią spełniać wielorakie oczekiwania. Poniżej omówimy najważniejsze cechy mebli tarasowych, na które powinniśmy zwrócić baczną uwagę przed zakupem, żeby cieszyły nas zarówno pięknym wyglądem, jak i wytrzymałością.

Wszystkie odcienie metalu

W przypadku mebli na taras możemy wybierać spośród różnych surowców. Obecnie najczęściej meble metalowe wykonywane są z:

– aluminium,

– cynku,

– stali,

– żelaza.

Czym się wyróżnia każdy z tych materiałów? Aluminium należy do niezmiernie wytrzymałych metali, które świetnie sprawdzają się w meblach na taras. Dobrze widać to choćby na przykładzie krzeseł z oferty sklepu Bazkar.pl, specjalizującego się w nowoczesnym i praktycznym wyposażeniu do przydomowych stref wypoczynku.
Meble tarasowe z aluminium nie pokrywają się nieestetycznym nalotem, ani nie korodują intensywnie. Ich dodatkową zaletą jest stosunkowo mały ciężar, dzięki czemu z łatwością można przearanżowywać przestrzeń wypoczynkową na tarasie, kiedy tylko zachodzi taka potrzeba.
Niezmiernie trwały i odporny na warunki atmosferyczne cynk, pokryty warstwą eleganckiej oksydy, przykuwa uwagę i nadaje się nie tylko do rustykalnych ogrodów w stylu angielskim. Łączy on w sobie bowiem szyk z nutą surowości, dzięki czemu bez problemu wpisuje się równie dobrze w przestrzenie nowoczesne, industrialne i klasyczne.
Meble ze stali są popularne i często można znaleźć je nawet w marketach. Warto jednak szukać rozwiązań wyższej klasy, o solidnej konstrukcji, malowanych proszkowo, gdyż metal ten oprócz dość dużej wagi, ma również tendencję do korodowania. Warstwa ochronna znacząco podwyższa zatem trwałość tego pięknego i klasycznego materiału.

meble metalowe
fot. Bazkar.pl

Bardzo eleganckim i stylowym surowcem, stosowanym w produkcji mebli na taras, jest kute żelazo. Wyposażenie z niego wykonane należy do najciekawiej się prezentujących, ale też często najdroższych rozwiązań, które na dodatek jest niezmiernie ciężkie. Tego typu meble tarasowe sprawdzają się zatem szczególnie wtedy, gdy mamy ustaloną jedną przestrzeń do wypoczynku i nie planujemy jej zbyt często zmieniać.

Styl i kompozycja strefy wypoczynku na tarasie

Kiedy już zdecydujemy się na konkretny materiał, wówczas należy zastanowić się nad kwestią stylistyki naszej przydomowej strefy relaksu. Powinna być ona w pełni spójna z całością ogrodu, dlatego trzeba szukać wyposażenia, wpisującego się i dopełniającego aranżację. Warto również zastanowić się nad tym, czy chcemy używać wyłącznie mebli metalowych, czy może pragniemy łączyć je z innymi materiałami, aby zaaranżować własne, niepowtarzalne komplety, na przykład zestawiając metalowe krzesła z drewnianym, surowym stołem. Za styl w dużej mierze są również odpowiedzialne poduszki w różnych kolorach i kształtach. Są one często nakładane na siedziska mebli, przeciwdziałając w ten sposób dyskomfortowi i oparzeniom skóry, które może powodować nagrzany od słońca metal.

Jak dbać o metalowe meble na taras?

Jak już zostało to wcześniej powiedziane, niektóre z surowców mają tendencję do mniej lub bardziej intensywnego korodowania. Dlatego też należy kupować meble metalowe powleczone proszkową warstwą ochronną i regularnie dokonywać przeglądu całego wyposażenia. Jeśli znajdziemy nawet niewielkie oznaki rdzawego nalotu, należy niezwłocznie go usunąć, dokładnie oczyścić powierzchnię i nałożyć nową farbę. Meble metalowe po zakończeniu sezonu koniecznie trzeba dokładnie oczyszczać, a później przykryć pokrowcami i składować w suchym miejscu, na przykład w garażu. Dzięki temu mogą nam one służyć w dobrej formie przez naprawdę długi czas.

Dodaj komentarz