Kategorie
Budowa i materiały Taras

Drzwi tarasowe – co warto wiedzieć o drzwiach na taras?

Drzwi tarasowe to miejsce najczęstszych włamań. Położone od prywatnej strony domu drzwi tarasowe są najczęściej ukryte przed wzrokiem przechodniów, co daje złodziejom większą swobodę w realizacji swoich celów.

Drzwi tarasowe, aby skutecznie chroniły przed włamaniem, powinny być wyposażone w okucia antywłamaniowe wysokiej jakości. Producenci oferują dzisiaj nowoczesne funkcjonalne i bezpieczne drzwi tarasowe w najwyższej klasie zabezpieczeń antywyważeniowych. Drzwi tarasowe można dodatkowo wyposażyć w elektromagnetyczne czujniki otwarcia i zamknięcia oraz podłączyć do systemu alarmowego. Duże przeszklenia wymagają szczególnego zabezpieczenia okuciami. Bezpieczeństwo zapewniają także podłączone do nich systemy alarmowe.

Drzwi tarasowe – okucia antywłamaniowe w drzwiach tarasowych uchylno-rozwieralnych

W dużych przeszkleniach stosuje się różnego typu okucia, które dobierane są do wagi i wymiarów skrzydła oraz wymaganych funkcji okna. Okucia standardowe stosuje się w drzwiach tarasowych o maksymalnej szerokości skrzydła 1725 mm i wysokości 2800 mm. W drzwiach uchylno-rozwieralnych o szerokości skrzydła we wrębie powyżej 1475 mm można zastosować standardowe okucie wzbogacone o dodatkową rozwórkę, która stabilizuje skrzydło w pozycji uchylnej (po stronie przeciwległej do zawiasów).

Uchylno-rozwieralne drzwi na taras ułatwiają wietrzenie pomieszczenia

Drzwi z pakietami trójszybowymi (energooszczędne, dźwiękoszczelne, antywłamaniowe) mają najczęściej okucia z zawiasami montowanymi do wewnętrznej krawędzi ramy (w luzie wrębowym), które dzięki specjalnej konstrukcji wytrzymują ciężar skrzydła do 150 kg. Maksymalne wymiary skrzydła drzwi tarasowych są takie same jak w okuciu standardowym, maksymalna powierzchnia skrzydła to 3 m2. Okucie to ma dodatkową zaletę: zawiasy są ukryte pod przylgą skrzydła i przy zamkniętych drzwiach tarasowych – zupełnie niewidoczne.

Drzwi tarasowe przesuwne ze specjalnymi okuciami

Do drzwi tarasowych uchylno-przesuwnych można zastosować okucie przystosowane do skrzydeł o maksymalnej szerokości 2000 mm, wysokości 2700 mm i ciężarze do 200 kg. Okucie to zamiast zawiasów ma specjalne wózki i szyny jezdne, po których przesuwa się skrzydło. Wymaga to okna składającego się z części stałej, na którą nasuwa się skrzydło. Ciekawym rozwiązaniem są okucia do drzwi tarasowych, balkonowych z funkcją przesuwania. Rozwiązania tego typy w połączeniu z specjalnymi profilami pozwalają na przesuwanie skrzydła w jednej płaszczyźnie. Maksymalne wymiary skrzydła to szerokość 3250 mm, wysokość 2700 mm i ciężar – 300 kg. Specjalna konstrukcja wózków umożliwia uniesienie skrzydła w momencie przesuwania, zapewniając łatwość obsługi.

Dodaj komentarz